W Stalowej Woli

Odpust w Jastkowicach

Odpust w Jastkowicach

6 sierpnia obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego. Jest to święto liturgiczne ustanowione przez papieża Kaliksta III dla upamiętnienia przemienienia Jezusa na górze Tabor. W Jastkowicach jest kościół pw. Przemienienia Pańskiego i we wtorek odbędzie się w nim szczególna uroczystość.

Na uroczystość odpustową przybędzie do Jastkowic bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski odprawi uroczystą sumę o godz. 11, w trakcie której dokona konsekracji świątyni. To będzie kolejna konsekracja kościoła z bogatą historią. Obecna po rozbudowie, dzięki której świątynia została powiększona o blisko jedną trzecią. Pod nową częścią znalazły się podziemia z niewielką kaplicą. W nowym miejscu stanął ołtarz nad którym góruje obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez Kotowicza, ucznia samego Jana Matejki.

Kościół, a potem sama parafia jastkowicka mają ciekawą historię. Pierwsza, drewniana świątynia miała stanąć nad Bukową w 1815 r. Początkowe nabożeństwa były odprawiane okazjonalnie przez proboszcza z Pysznicy, a jedyną systematyczną mszą była ta w odpustowe święto. Od połowy XIX w. msze były odprawiane codziennie, z wyjątkiem …niedziel i świąt. W te dni wierni musieli się fatygować do Pysznicy. I z tym był problem. Kościół drewniany spłonął pod koniec XIX w., a na jego miejscu, na początku wieku poprzedniego stanęła murowana świątynia, ciągle traktowana jako kaplica dojazdowa z parafii Pysznica. Wierni mogli chodzić na msze, ale po wszystkie kościelne dokumenty musieli wędrować do Pysznicy. Na drodze była niepokorna Bukowa, która co raz wylewała. Rada Gminy wystąpiła więc do biskupa o erygowanie parafii w Jastkowicach. Biskup długo zwlekał z decyzją i wtedy grupa mieszkańców sprowadziła do Jastkowic księdza polskokatolickiego kościoła narodowego i przekazała mu kościół. Niedługo po tym wydarzeniu, biskup przemyski ustanowił w Jastkowicach parafię, ale proboszczowi w objęciu świątyni musiała pomóc policja. Pierwsza rozbudowa kościoła miała miejsce na początku lat 70. Ub. wieku, a konsekracji dokonał bp Ignacy Tokarczuk, oczywiście w święto Przemienia Pańskiego. Od tamtego wydarzenia minęło prawie pół wieku i we wtorek rozbudowaną świątynię będzie konsekrował bp Nitkiewicz.

jastkowice kościół 1

cof

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021