W powiecie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Szkole Podstawowej w Kłyżowie

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Szkole Podstawowej w Kłyżowie

ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE…
W niedzielę 19 września 2021r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego o godz.10.15 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, upamiętniającej dzień beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego- Patrona Szkoły. Uroczystość rozpoczęła Dyrektor PSP w Kłyżowie, Pani Bożena Kapuścińska, która podziękowała Panu Wójtowi Gminy Pysznica Łukaszowi Bajgierowiczowi i Panu Wicewójtowi Witoldowi Pietrońcowi za wsparcie pomysłu wmurowania tablicy i przypomniała zebranym, iż 20 lat temu, 27 grudnia 2001r. Rada Gminy Pysznica podjęła Uchwałę o nadaniu szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat tak wyjątkowej osoby to wyzwanie dla uczniów i nauczycieli, to realizacja słów Prymasa: ” Musicie mieć w sobie coś z orłów…aby móc przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”. Następnie Wójt Gminy Pysznica wraz z dyrektorem szkoły powitali przybyłych gości. Po słowach powitania tablicę uroczyście odsłonili Wójt Gminy Pysznica Łukasz Bajgierowicz oraz Dyrektor PSP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kłyżowie Bożena Kapuścińska, a poświęcenia dokonał Proboszcz ks. Tadeusz Pasek.
Na zakończenie pierwszej części uroczystości Pani dyrektor poinformowała, że ceremoniał szkolny został wzbogacony o tarcze uczniowskie z wizerunkiem Patrona, które ufundowała Rada Rodziców. Wszyscy uczniowie otrzymali tarcze, by nosić je z dumą i należytym szacunkiem.
Zgromadzeni goście wraz z całą społecznością szkolną, w uroczystym przemarszu ze sztandarem i chorągiewkami z logo szkoły, udali się do Kościoła Parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maksymiliana Kolbe w Kłyżowie, na uroczystą mszę świętą. Po dziękczynnej mszy św. rozpoczęła się część artystyczna „ Zwycięża, kto miłuje…”, przygotowana przez uczniów i nauczycieli PSP w Kłyżowie. W krótkiej inscenizacji przybliżającej życie i działalność Kardynała uczniowie przypomnieli najważniejsze prawdy jakie głosił Prymas, zwrócili uwagę na jego trudne dzieciństwo, młodość oraz heroiczną walkę o wolną Polskę i każdego człowieka. Wszyscy powinni zapamiętać, że Błogosławiony Stefan Wyszyński nigdy nie milczał, wypowiadał to, co czytał w sercach Polaków i czego naród polski nie mógł wypowiedzieć, bronił chrześcijańskich korzeni naszej Ojczyzny, polskiej historii, kultury, ludzi nauki, chłopów i robotników, budził wiarę , nadzieję i miłość…Zgromadzeni mogli również usłyszeć fragment kazania Stefana Wyszyńskiego, w którym przekonywał, że krzyż zawsze zwycięża.
Na zakończenie uczniowie zapewnili, że są świadomi obowiązków jakie spoczywają na nich oraz , że z dumą będą realizować ideały, w które wierzył ich PATRON. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły „ Poprowadzi nas Stefan Wyszyński…”
Źródło Gmina Pysznica

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Będzie dalszy ciąg remontu drogi od Chwałowic do Łążka

stw24.pl27 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Droga Jamnica – Zbydniów już po przebudowie

stw24.pl26 października 2021

Nagroda Kuratora Oświaty dla nauczyciela ZSO w Zaklikowie

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

„Serce” Sudołów zyska nowy wygląd

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021