W Stalowej Woli

Ogromny dźwig przeniesie lokomotywę

Ogromny dźwig przeniesie lokomotywę

Trwają ostatnie przygotowania do przenosin parowozu, który obecnie stoi na nasypie za stacją kolejową Stalowa Wola- Rozwadów. Już niebawem znajdzie się znacznie bliżej budynku dworca. Tym samym będzie bardziej wyeksponowany i przystosowany do zwiedzania.

Chodzi o zabytkowy parowóz Ty2-16. Obecnie jest do niego dostęp, jednak trzeba iść kawałek za stację. O to, by ta kolejowa atrakcja była bardziej dostępna dla mieszkańców starały się władze miasta, rozmawiały w tej sprawie z koleją. Temat już niebawem, być może nawet w przeciągu miesiąca, zostanie sfinalizowany.

lokomotywa 2

Lokomotywowa stanie wzdłuż ul. Dąbrowskiego, w miejscu, w którym kilka miesięcy temu  zostały wyburzone zabudowania kolei. Zostały już tam położne tory postojowe.
Obecnie kolejarze przygotowują się do tej operacji, są na etapie organizacji dźwigu. A ten jest konieczny do tego, by przenieść lokomotywę z nasypu na ogólnodostępne tory. Następnie maszyna przejedzie już na własnych kołach do miejsca docelowego. Pojazd ten waży około 80 ton, jednakże wewnątrz jest praktycznie pusty, nie ma typowego oprzyrządowania dla lokomotyw, gdyż zostało to rozebrane. W planach jest też odnowienie lokomotywy, by wyglądała tak, jak przed przejściem na „emeryturę”. Została już pomalowana jedną warstwą farby, która ma właściwości regeneracyjno – wzmacniające. Ponadto mają też zostać umieszczenie i namalowane wszystkie elementów, które pierwotnie były na tego typu parowozach.
Dlatego też kolejarze zachęcają osoby, które mają wiedzę na ten temat, by zaangażowały się w te prace. Każda pomoc jest mile przez nich widziana.
Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021