W Stalowej Woli

Olgierd Łukaszewicz o wspólnej Europie

Olgierd Łukaszewicz o wspólnej Europie

31 marca do Stalowej Woli przyjechał znany aktor i założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej” im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego, który opowiadał o obecności Polski w UE i o związanych z tym korzyściach.

Artysta przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Rebeliantów Podkarpackich. Spotkanie w hutniczym grodzie było już 66 z kolei wykładem połączonym z dyskusją ph. „Po co nam Unia Europejska?”. Aktor jeździ po Polsce z okazji zbliżającej się 15. rocznicy przystąpienia naszego kraju do UE, jaka przypada 1 maja.

Podczas swojego ciekawego wystąpienia wspominał referendum unijne w 2003 roku, kiedy to zastanawiano się, czy Polacy wrócą ze słonecznego weekendu i zagłosują:

– Danuta Hubner całą noc nie mogła spać. Arcybiskup Nosal modlił się do Ducha Świętego. Prymas Glemp również się modlił, a prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz wołał: Chyba straciliśmy instynkt obywatelski. Śmiałem się wtedy, cieszyłem się bardzo. A dzisiaj to samo zdanie powiem – mówi Łukaszewicz.

Już na początku aktor zauważył, że do UE weszliśmy na kredyt, niewiele o niej wiedząc. Dziś, po 15 latach, nie pogłębiliśmy swojej wiedzy. Brakuje też merytorycznej dyskusji, a zamiast tego jest palenie unijnej flagi w sejmie przy gromkich oklaskach. Przyznał, że jego pokolenie w pewnym sensie zawiodło, bo zapomniało, że każde pokolenie winno się wychować. Młode pokolenie nie zostało właściwie wychowane, nie przekazano im tego, czego nauczyło się starszego pokolenie – m.in. czym jest wojna i jaką wartość ma jedność z innymi. Jak podkreśla, jego pokolenia odziedziczyło lęk przed III wojną światową po rodzicach, a z młodego pokolenia ten lęk wyparował. Z tej myśli narodziła się fundacja, która ma na celu uświadamiać i wychowywać.

Olgierd Łukaszewicz jest oburzony ogólną dezinformacją dotyczącą korzyści płynących dla Polski z UE. Nie podoba mu się to, że liczby, które podaje polski premier nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poleca nawet premierowi porozumienie się z minister rozwoju, która podaje inne dane.
Artysta zaprezentował, oczywiście jak prawdziwy aktor, wiele cytatów, przede wszystkim autorstwa W. Jastrzębowskiego, ale nie tylko. Zastanawiał się przy tym, dlaczego Polacy nie potrafią docenić tego, co dzięki UE uzyskaliśmy, dlaczego nie potrafi dziękować. Fundacja utworzyła Obywatelską Listę Wdzięczności Dla UE za Solidarność z Polską pod adresem www.dziekujeciunio.pl, gdzie znajduje się już blisko pół tysiąca wpisów z różnych części Polski.

– Dlaczego Polacy chcą, żeby im wszystko finansowano, a nie tylko dofinansowywano? Nie rozumiem swoich rodaków – zastanawiał się aktor.

– Jedność Europy oraz polska niepodległość nie są dane raz na zawsze. Historia ostatnich stuleci pokazała, że pozostają ze sobą w nierozerwalnym związku. To właśnie dramat polskiej historii zainspirował powstańca listopadowego Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego do właściwej odpowiedzi na poszukiwanie formuły narodowej niepodległości: nie ma bezpiecznej polskiej wolności bez europejskiej jedności. Jastrzębowski jest autorem jednego z najwspanialszych w historii projektów jedności Europy pt. “Konstytucja dla Europy” (1831). Zjawiska kryzysowe, które dotknęły proces integracji Europy w ostatnich latach, przejawiły się w różnych formach, także w Polsce. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość Unii Europejskiej, zaczyna być kwestionowane nasze w niej miejsce. Wymaga to przeciwdziałania. Wymaga tego żywotny interes Polski, wymaga tego żywotny interes Europy, znajdującej się pod presją różnorakich, wewnętrznych oraz zewnętrznych sił i zagrożeń. Zatrzymanie tych negatywnych tendencji zależy również od świadomości i postawy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej – czytamy w preambule statutu fundacji, która została utworzona dnia 8 grudnia 2017 roku.

IMG_8266

IMG_8269

IMG_8294

AL

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021