Fotorelacje

Oni pomagają najstarszym mieszkańcom od 15 lat

Oni pomagają najstarszym mieszkańcom od 15 lat

15 lat istnienia w tym roku obchodzi Dom Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli. Przez te lata mieszkało tutaj 370 osób, a obecnie w placówce jest 88 mieszkańców.

Uroczystości rocznicowe, na które przybyło wielu gości, rozpoczęły się mszą św. w kaplicy DPS-u, a dalsza część odbyła się w ogrodzie. Dyrektor Jan Gorczyca przypomniał historię placówki.

– 15 lat minęło, kiedy pierwsi mieszkańcy zamieszkali w naszym domu, to jak mgnienie oka. Tak jak w każdym domu są chwile radosne, podniosłe, ale są także i chwile, kiedy jest smutek, niejednokrotnie też w oku pojawia się łza.  W naszym domu mieszkało prawie 370 osób, większość z nich przeszła na tzw. wieczną wartę – mówił dyrektor Jan Gorczyca.

Przypomniał, że pomysł powstania tego domu powstał w latach 80-tych. Jego inicjatorem był Józef Gaweł, który skupił wokół siebie grupę zaangażowanych ludzi, którzy widzieli potrzebę utworzenia tego typu placówki w mieście. Kosztowało to wiele pracy i zaangażowania. Powstał funkcjonalny, trzykondygnacyjny budynek wraz z kaplicą i ogrodem. Pierwsi mieszkańcy pojawili się tu w listopadzie 2000 roku.

– Pamiętam jak dziś ten dzień, kiedy przekraczali progi tego domu. Nie wiedzieli jak to będzie wszytko wygadać. Osoby, który zostały zatrudnione trzy dni wcześniej dokonały niemalże cudu, praktycznie w ciągu trzech dni przyjęły 50 mieszkańców – wspominał dyrektor Gorczyca. Podkreślał,  że ma najlepszą z najlepszych załóg, która doskonali swoje umiejętności w swojej trudnej profesji, często niedocenianej, ale niezwykle potrzebnej we współczesnym świecie. A w Stalowej Woli jest bardzo dużo osób w podeszłym wieku, które wymagają opieki i pielęgnacji drugiej osoby.  Jak zaznaczał dyrektor, placówka ta spełnia wszelkie wymogi. A jemu i prawnikom przyświeca motto, które jest dewizą tej placówki: „ Czyń tak, jakbyś chciał, aby tobie czyniono”.

Dyrektor dziękował wszystkim, którzy tworzyli ten dom i tym, którzy nadal przyczyniają się do jego funkcjonowania. Zaznaczał, że wrósł mocno w obraz miasta i jest bardzo potrzebny.
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, podkreślał, że ta placówka służy najbardziej  potrzebującym mieszańcom.

Uważam, że  zadaniem każdej władzy czy to samorządowej czy centralnej jest szanowanie starszego pokolenia. Starość nie musi dotknąć każdego, ale prawie każdego dotyka. Jaka jest ta starość, to świadczy o nas, młodszych pokoleniach. To my mamy zapewnić godną starość każdemu człowiekowi. Dlatego przywiązujemy do tego domu dużą uwagę i staramy się, by panowały tutaj jak najlepsze warunki i atmosfera. Nie ważne, że to jest dom zbiorowy. Tu każdy musi się czuć jak w domu, tu musi być atmosfera przyjaźni i szacunku. I tak w tym domu jest – mówił starosta. Dziękował wszystkim za trudną pracę, w którą wkładają wiele miłości. Zaznaczył, że ta ofiarna praca jest „tak sobie” wynagradzana.  Dlatego też powiat, jako organ prowadzący, będzie starał się to zmienić, jednakże nie będzie to możliwe od razu, bo zasobów pieniężnych za dużo nie ma.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020