kultura i rozrywka

Oni tworzą kulturę w mieście

Oni tworzą kulturę w mieście

Anna Garbacz, Patrycja Lewandowska, Agata Linek i Ewa Wojciechowska – to laureatki tegorocznej Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka sosny”. Statuetka ta jest co roku wręczana tym, którzy wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Przyznaje ją prezydent na wniosek kapituły w czterech kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz debiut artystyczny. Ta ostatnia kategoria została ustanowiona w tym roku.

Kandydatów do statuetki zgłaszają m.in. instytucje kultury, instytucje artystyczne, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne.

W tym roku w kat. literatura „gałązkę” odebrała  poetka Agata Linek, autorka tomiku poezji pt. „Szepty pumy”. Anna Garbacz została uhonorowana w kat. wydarzenie kulturalne za inicjatywę i współrealizację projektu pt. „Stalowowolanie, kim jesteśmy?” W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się szereg działań, m. in. wystawa plenerowa, wydanie publikacji na ten temat, spotkanie pierwszych mieszkańców Stalowej Woli.

Natomiast za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki została doceniona Ewa Wojciechowska, która przez kilkadziesiąt lat aktywnie udzielała się w zespołach artystycznych Miejskiego Domu Kultury, była tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, a obecnie śpiewa w chórze Lasowiacy.
Zaś Patrycja Lewandowska otrzymała statuetkę w kat. debiut za wybitną kreację aktorską w monodramie pt. „Goła baba” w reż. Marka Woynarowskiego.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny dziękował nominowanym i laureatom za to, że tworzą wspaniałe dzieła w różnych dziedzinach kultury. Zaznaczał, że to właśnie te osoby budują miasto, nie w znaczeniu materialnym, ale duchowym.

Wzruszona i zaskoczona z otrzymania „Gałązki sosny” była Anna Garbacz. – Gdy zobaczyłam jakie  wspaniała osoby i grupy są nominowane, to nie miałam nadziei, że mogę się znaleźć w gronie laureatów. Cieszę się w imieniu tych wszystkich potomków pierwszych mieszkańców Stalowej Woli, bo ten projekt, właśnie ich dotyczył. Jestem zadowolona z tego, że Stalowa Wola odzyskuje swoje, korzenie, że przygląda się tym, którzy miasto tworzyli, że chce o nich pamiętać, chce ich honorować. W planach jest kontynuacja tego projektu, myślę, że ten temat będzie się rozwijał, bo Stalowa Wola nie jest miastem tzw. „krzoków”, ale „ptoków”. Tutaj prawie każdy skądś przyjechał, a jak nie on sam, to jego rodzice. Dlatego to miasto jest takie dynamiczne, takie inne, niezwykłe. Chciałam, żeby ten projekt pokazał taki genius loci Stalowej Woli – mówiła lauretka.

Galę wręczenia statuetek w MDK uświetnił koncert Edyty Geppert. Ta znakomita artystka polskiej sceny pokazała, że śpiewa nie tylko nostalgiczne utwory, z którymi jest utożsamiana, ale też potrafi zaskoczyć publiczność humorem.

Nominowani do nagrody.
Kat. literatura: Monika Kusztal, Piotr Jackowski.

Kat. wydarzenie kulturalne: Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli, Grzegorz Kunicki, Anita Ryba i Patrycja Laskowska-Chyła, Stanisław Krawiec.

Kat. debiut artystyczny: Przemysław Dąbek, Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli,   Kwintet Akordeonowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli wraz z opiekunem Krzysztofem Garbaczem, Jacek Andrzej Kotwica, Dorota Kopeć.

Kat. szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Piotr Szpara, Wiesława Matosz i Barbara Szeliga, Marek Adam Stańkowski, Ewa Wojciechowska.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021

Kwalifikacja wojskowa 2021

stw24.pl29 lipca 2021

Przed nami X Jubileuszowy Rajd Honoru

stw24.pl29 lipca 2021

Weź udział w stalowowolskim Jarmarku Lasowiackim

stw24.pl29 lipca 2021

Wycieczka autobusowa – „Bliskie spotkania z architekturą”

stw24.pl29 lipca 2021

Grali o Puchar Starosty

stw24.pl29 lipca 2021

Onko Tour – Rowerem po zdrowie

stw24.pl28 lipca 2021

Stalowa Wola uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

stw24.pl20 lipca 2021

Świetlica w Korabinie zyskuje nowy wygląd

stw24.pl17 lipca 2021