kultura i rozrywka

Oni tworzą kulturę w mieście

Oni tworzą kulturę w mieście

Anna Garbacz, Patrycja Lewandowska, Agata Linek i Ewa Wojciechowska – to laureatki tegorocznej Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka sosny”. Statuetka ta jest co roku wręczana tym, którzy wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury.

Przyznaje ją prezydent na wniosek kapituły w czterech kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz debiut artystyczny. Ta ostatnia kategoria została ustanowiona w tym roku.

Kandydatów do statuetki zgłaszają m.in. instytucje kultury, instytucje artystyczne, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne.

W tym roku w kat. literatura „gałązkę” odebrała  poetka Agata Linek, autorka tomiku poezji pt. „Szepty pumy”. Anna Garbacz została uhonorowana w kat. wydarzenie kulturalne za inicjatywę i współrealizację projektu pt. „Stalowowolanie, kim jesteśmy?” W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się szereg działań, m. in. wystawa plenerowa, wydanie publikacji na ten temat, spotkanie pierwszych mieszkańców Stalowej Woli.

Natomiast za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki została doceniona Ewa Wojciechowska, która przez kilkadziesiąt lat aktywnie udzielała się w zespołach artystycznych Miejskiego Domu Kultury, była tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, a obecnie śpiewa w chórze Lasowiacy.
Zaś Patrycja Lewandowska otrzymała statuetkę w kat. debiut za wybitną kreację aktorską w monodramie pt. „Goła baba” w reż. Marka Woynarowskiego.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny dziękował nominowanym i laureatom za to, że tworzą wspaniałe dzieła w różnych dziedzinach kultury. Zaznaczał, że to właśnie te osoby budują miasto, nie w znaczeniu materialnym, ale duchowym.

Wzruszona i zaskoczona z otrzymania „Gałązki sosny” była Anna Garbacz. – Gdy zobaczyłam jakie  wspaniała osoby i grupy są nominowane, to nie miałam nadziei, że mogę się znaleźć w gronie laureatów. Cieszę się w imieniu tych wszystkich potomków pierwszych mieszkańców Stalowej Woli, bo ten projekt, właśnie ich dotyczył. Jestem zadowolona z tego, że Stalowa Wola odzyskuje swoje, korzenie, że przygląda się tym, którzy miasto tworzyli, że chce o nich pamiętać, chce ich honorować. W planach jest kontynuacja tego projektu, myślę, że ten temat będzie się rozwijał, bo Stalowa Wola nie jest miastem tzw. „krzoków”, ale „ptoków”. Tutaj prawie każdy skądś przyjechał, a jak nie on sam, to jego rodzice. Dlatego to miasto jest takie dynamiczne, takie inne, niezwykłe. Chciałam, żeby ten projekt pokazał taki genius loci Stalowej Woli – mówiła lauretka.

Galę wręczenia statuetek w MDK uświetnił koncert Edyty Geppert. Ta znakomita artystka polskiej sceny pokazała, że śpiewa nie tylko nostalgiczne utwory, z którymi jest utożsamiana, ale też potrafi zaskoczyć publiczność humorem.

Nominowani do nagrody.
Kat. literatura: Monika Kusztal, Piotr Jackowski.

Kat. wydarzenie kulturalne: Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli, Grzegorz Kunicki, Anita Ryba i Patrycja Laskowska-Chyła, Stanisław Krawiec.

Kat. debiut artystyczny: Przemysław Dąbek, Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli,   Kwintet Akordeonowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli wraz z opiekunem Krzysztofem Garbaczem, Jacek Andrzej Kotwica, Dorota Kopeć.

Kat. szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Piotr Szpara, Wiesława Matosz i Barbara Szeliga, Marek Adam Stańkowski, Ewa Wojciechowska.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ruszyła 14. edycja Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

stw24.pl8 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Stowarzyszenie PANDOZ realizuje budowę placu zabaw w Antoniowie

stw24.pl6 kwietnia 2021

Konkurs plastyczny dla dzieci pn. “bezpieczeństwo oczami pierwszoklasisty”

stw24.pl6 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Ruszyły zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich.

stw24.pl25 marca 2021