W Stalowej Woli

Oni od podstaw tworzyli Stalową Wolę

Oni od podstaw tworzyli Stalową Wolę

To na ich oczach i ich rękami w Stalowej Woli budowane były Zakłady Popołudniowe, pierwsze bloki, ulice, szkoły. Całe miasto. Mowa o pionierach stalowowolskich i ich rodzinach. Spotkanie tych osób odbyło się w Domu Gościnnym Hutnik.

Było ono jednym z elementów projektu „Szanujmy wspomnienia”, którego inicjatorką jest Anna Garbacz z Muzeum Regionalnego. W spotkaniu wzięło udział około 140 osób, byli to głównie mieszkańcy Stalowej Woli, ale przyjechały też osoby z całej Polski. Przywieźli różne pamiątki, dokumenty, zdjęcia, tych materiałów jest wiele. Co ciekawe, jak zauważa Marek Wiatrowicz z Muzeum Regionalnego, nie ma zdjęcia z wizyty marszałka Edwarda Rydza -Śmiegłego, a był on jednym z pierwszych dostojników, który przyjechał do Zakładów Południowych. Na podstawie m. in. zebranych już dokumentów, a także bezpośrednich relacji tych, którzy pamiętają początki miasta muzeum planuje wydać książkę.

Jak zaznacza Anna Garbacz, przed wojną w Stalowej Woli było było 4 tys. mieszkańców. Do tej pory mieszka tu około 200 rodzin, które nieprzerwanie od czasów przedwojennych mają tu kontynuację pokoleniową.

– Dzisiaj wspomnieniami wracamy do początków Stalowej Woli, do jej budowniczych, bo to oni w niepodległej Polsce w imponującym tempie wznieśli bardzo nowoczesne Zakłady Południowe i wzorcowe miasto, które stało się sztandarową realizacją Centralnego Okręgu Przemysłowego. To wy, drodzy państwo jesteście strażnikami pamięci najważniejszych wydarzeń dla Stalowej Woli – mówiła do pionierów i ich rodzina Lucyna Mizera, dyrektor muzeum.
Jak podkreślał Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, jest to wyjątkowa chwila, gdy w roku jubileuszowym 70-lecia nadania praw miejskich zostają uhonorowani ci, którzy budowali to miasto. Kładli pierwsze cegły, budowali drogi, pierwsze szkoły, bloki, a także Zakłady Południowe. – Nazwa naszego miasta jest najpiękniejsza wśród wielu innych, bierze się z charakteru, siły woli osób, które je budowały. Budowały je z wielkiej woli tworzenia potencjału gospodarczego, społecznego, jak również bezpieczeństwa Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego – mówił prezydent.

A takim wymiernym efektem uhonorowania tych osób były pierścienie Stalowej Woli, które po raz pierwszy przyznał samorząd miasta.
– Ten pierścień, to symboliczne zaślubienie z miastem, z naszą historią, tożsamością. To wyjątkowe wyróżnienie łączności pionierów z miastem. Chciałbym bardzo podziękować i docenić wielką rolę pani Anny Garbacz nie tylko w pomyśle na pierścień, ale także za inicjatywę projektu pionierów – mówił prezydent.
Pierścień zaprojektował Andrzej Kupniewski, artysta – projektant biżuterii. Jest na nim wygrawerowany napis – Stalowa Wola 1937-1939, data dotyczy pionierów. Do pierścieni dołączone były pamiątkowe certyfikaty. Osobiście wręczał je Lucjusz Nadbereżny i Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta.

Spotkanie to było okazją do wielu rozmów i wspomnień. Wiedza najstarszych stalowowolan jest bezcenna, oni wiedzą jak powstawało miasto i stale obserwuje jego rozwój. Jedną z takich osób jest Stanisław Hasny. Jego ojciec – Jan przyjechał tu w kwietniu 1939 roku sam ze Lwowa na rowerze, a po dwóch tygodniach przywiózł rodzinę. Zaczął pracę w Zakładach Południowych, a potem jako nauczyciel zawodu w szkole przy ul. Hutniczej (obecny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1), udzielał się także przy budowie bazyliki konkatedralnej. Pan Stanisław wspomina, że mieszkali na Pławie, a potem przeprowadzili się do baraków (znajdowały się przy obecnej ul. Kwiatkowskiego), które zostały wzniesiona dla kadry, która budowała hutę – barak 6, mieszkanie 5. Potem mieszkał przy ul. Wolności, a obecnie przy ul. Krzywej.

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021