Fotorelacje

Opowiedziała o ciemnym rewersie literackiego życia

Opowiedziała o ciemnym rewersie literackiego życia

Joanna Siedlecka – autorka głośnych biografii m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie promowała w Stalowej Woli swoją najnowszą książkę. 12 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza na spotkaniu autorskim opowiadała o „Biografiach odtajnionych”.

W książce tej przedstawia dramatyczne losy pisarzy, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. Zniszczone zdrowie, rozbite rodziny, domy nafaszerowane podsłuchami, żony które donoszą władzy – to była ponura codzienność wielu polskich pisarzy.

Ponura i podszyta niewyobrażalnym strachem. Jak wielkim? Oto jeden z wielu przykładów, jaki opisuje Siedlecka w swojej książce. W 1951 roku podczas jubileuszu Marii Dąbrowskiej, przemawiał Jerzy Andrzejewski i kiedy widzi, że Janina Broniewska, która przez kontakty ze służbami trzęsła środowiskiem literackim szepce coś do ucha szefowi wydziału kultury KC – Andrzejewski mdleje ze strachu. Przykłady niszczenia literatów można mnożyć. Sam Władysław Broniewski został bez badań lekarskich umieszczony w … zakładzie psychiatrycznym. Dla jego dobra oczywiście – tłumaczyła władza. Ireneusz Iredyński uważany za drugiego Hłaskę odsiedział 3 lata, bo SB nie mogąc go dopaść sfingowała sprawę, która nigdy się nie wydarzyła. Na Pawła Jasienicę donosiła żona, a na Jerzego Andrzejewskiego – zięć Andrzej Słomianowski. A na wielu kolegów – literatów Jan Maria Gisges pochodzący z Niska – zarejestrowany jako TW „Maria”.

– Tę książkę chciałam napisać głównie o tym, co komunizm robił z pisarzami. Niszczono ich, rekwirowano książki, zmuszano do zamilknięcia czy do emigracji. Niszczono także życie osobiste w sposób bardzo okrutny — mówi autorka.

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020