W Stalowej Woli

Orkiestra gra też dla naszych placówek medycznych

Orkiestra gra też dla naszych placówek medycznych

15 stycznia już po raz 25 zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Stalowej Woli trwają przygotowania do finału. Został już utworzony sztab, który ma swoją siedzibę w Spółdzielczym Domu Kultury.  Organizatorzy zapraszają wolontariuszy i sponsorów. Dotychczas orkiestra przekazała dla stalowowolskich palcówek medycznych sprzęt o wartości prawie 800 tys. zł

Fundacja, podobnie jak przez kilka ubiegłych lat, na początku przyszłego roku będzie zbierać pieniądze   nie tylko na oddziały pediatryczne, pomoc dzieciom, ale także na zapewnienie godnej opieki osobom starszym.
– Dla nas ten rok i początek przyszłego będą wyjątkowe z kilku powodów. Jest to okazja do  refleksji i podsumowań, a ponadto pierwszy raz zdarzyło się, że w tym roku fundacja wsparła inny ośrodek niż szpital, czyli Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, który otrzymał sprzęt medyczny o wartości ponad 200 tys. zł. O tym jak duża jest to skala świadczy fakt, że nasz dotychczasowy rekord zbiórki jest to około 111 tys. zł. Przez wiele finałów zbieraliśmy dużo poniżej 100 tys. zł. Pomoc jaką ta placówka otrzymała w tym roku jest dosyć znaczna – mówi Philipp Zalewski ze stalowowolskiego sztabu.

W tym roku Orkiestra przekazała do Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego sprzęt medyczny o wartości blisko 208 tys. zł. Placówka ta funkcjonuje od  2000 r. zajmuje  się udzielaniem świadczeń medycznych w zakresie opieki długoterminowej dla pacjentów z terenu powiatu stalowowolskiego. Opieka ta skierowana jest przede wszystkim do osób, które samodzielne nie mogą funkcjonować, czyli po różnego rodzaju zaburzeniach neurologicznych, mają wiele chorób, wymagają intensywnej opieki medycznej. W placówce są 54 miejsca i tylu też pacjentów od wielu lat stale tu przebywa. Nie ma możliwości zwiększenia miejsc, gdyż budynek nie jest duży. Zapotrzebowanie na tego rodzaju opiekę jest dużo większe, gdyż na liście oczekujących jest około 50 osób, a czas jaki muszą czekać na miejsce wynosi około roku.

Jak zaznacza Małgorzata Stańczak,  dyrektor ZPO, w tym roku placówka otrzymała ogromne wsparcie od WOŚP. To 30 kompletów łóżek rehabilitacyjnych w pełni wyposażonych, z materacem przeciwodleżynowym oraz szafką i stolikiem, elektryczny podnośnik, dzięki któremu można przemieszczać i ważyć pacjentów. Ponadto  wózki inwalidzkie, dla chorych którzy tylko i wyłącznie przy ich pomocy mogą się przemieszczać, a także mogą w nich przez kilka godzin przebywać.  ZPO otrzymał także dwa materace  przeciwodleżynowe, pneumatyczne, dla pacjentów apalicznych, którzy są nieprzytomni.
Mam nadzieję, że na tym nie skończy się hojność. Nie ukrywam, że liczę na to, że wzorem lat ubiegłych, tak jak szpitale były wielokrotnie obdarowywane przez Orkiestrę, i my również będziemy. Pisząc podziękowania dla fundacji, nieśmiało zgłosiłam chęć kolejnego przyjęcia darów – mówiła Małgorzata Stańczak.

Sztab będzie miał swoją siedzibę, tak jak w poprzednich latach będzie miał swoją siedzibę w Spółdzielczym Domu Kultury.  – Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą pracować w sztabie we wtorki i czwartki o godzinie 18. Obecnie jesteśmy w fazie przygotowań, zbierania wolontariuszy, sponsorów – zachęca Natalia Pawluk, szefowa sztabu.
W tym roku fundacja przydzieliła dla stalowowolskiego sztabu 300 miejsc dla wolontariuszy. – Jeśli ktoś chce zostać wolontariuszem zapraszamy na casting. Najbliższy odbędzie się 2 grudnia o godzinie 16 w SDK. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, na miejscu wypełniamy wspólnie ankietę i robimy zdjęcie do identyfikatora. Chętni muszą się pospieszyć, gdyż nasze castingi cieszą się dużym zainteresowaniem.  Na pierwszym wykorzystaliśmy już połowę dostępnych dla nas miejsc – mówi  Katarzyna Jabłońska.

W tym roku oprócz zbiórki ulicznej będą także prowadzone aukcje internetowe na portalu charytatywniallegro. – Zachęcamy wszystkich, którzy chcą nas wesprzeć i  przekazać jakieś przedmioty. Aukcje są ogólnopolskie. W ubiegłym roku udało nam się uzbierać  około 10 tys. zł – zachęcała Magda Michałek.

Philipp Zalewski zapraszał do wspierania akcji. – Zachęcamy wolontariuszy, osoby, które chciałyby pomóc w organizacji finału, a także sponsorów do wsparcia. Widać, że te pieniądze służą temu, aby i w szpitalu na oddziale noworodkowym i pediatrycznym ratować życie dzieci, a także po raz pierwszy wspieraniu opieki osób starszych. Cieszy nas to, gdy widać efekty naszych działań, działań WOŚP, także w Stalowej Woli – mówił.

Wartość przekazanego sprzętu przez fundację dla Stalowej Woli – 799 315 zł
Powiatowy Szpital Specjalistyczny – 592 117 zł:
oddział neonatologiczny – 361 675 zł,
oddział chorób dziecięcy – 80 657 zł,
oddział pediatryczny – 142 971 zł,
dział pomocy doraźnej – 6 812 zł.
Zakład Pielęgnacyjno -Opiekuńczy – 207 198 zł
Joanna Piechuta   

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oliwia Sybicka na Zgrupowaniu szkoleniowym PZT w Żywcu

stw24.pl10 czerwca 2021

Mrówcza kolonia przy Parku Zimnej Wody

stw24.pl10 czerwca 2021

Premiera filmu „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola”

stw24.pl10 czerwca 2021

Bezpłatne badania na Placu Piłsudskiego

stw24.pl9 czerwca 2021

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Bibliotekarze chcą urządzić patio

stw24.pl9 czerwca 2021

Zapisz dziecko na „Wakacje w bibliotece”

stw24.pl7 czerwca 2021

Paweł Cieślik drugi w Małopolskim Wyścigu Górskim

stw24.pl7 czerwca 2021