W Stalowej Woli

Orkiestra wsparła najciężej chorych pacjentów

Orkiestra wsparła najciężej chorych pacjentów

30 kompletów łóżek, podnośnik elektryczny, 4 wózki inwalidzkie oraz 2 materace przeciwodleżynowe otrzymał Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy, w Stalowej Woli od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sumie wartość tej darowizny, to ponad 200 tys. zł.

Placówka dostała list intencyjny z zapytaniem czy przyjmie darowiznę. – Fundacja pytała, czego nam najbardziej potrzeba, wskazałam potrzebny sprzęt i dokładnie to otrzymaliśmy. Za taką kwotę nie jesteśmy w stanie sami zakupić sprzętu. Przy poziomie kontraktowania, jaki od wielu lat otrzymujemy nie wygenerujemy takiej sumy na zakup i systematyczną wymianę  sprzętu, który jest niezbędny do funkcjonowania pacjenta, w tego rodzaju opiece. Łóżka są podstawowym sprzętem, gdyż w naszym zakładzie ogromna większość pacjentów, to osoby, które nie chodzą. Bywa tak, że przybywają oni tu nawet kilka lat – mówi Małgorzata Stańczak, dyrektor ZPO.

Placówka dostała 30 kompletów łóżek w pełni wyposażonych. W skład kompletu wchodzi łóżko, materac przeciwodleżynowy oraz szafka wraz ze stolikiem, tzw. przyjacielem pacjenta, dzięki któremu może on konsumować posiłki przy łóżku. Kolejny dar, to elektryczny podnośnik, który  pozwala nie tylko przemieszczać pacjentów, ale też ważyć.
– Jeśli  mamy pacjentów, którzy nie wstają, a tylko leżą, to rozwiązuje nam to doskonale problem ich kontroli wagi. Jest to bardzo ważne, chociażby w procesie odżywiania. Do tej pory posługiwaliśmy się specjalną wagą  do ważenia na łóżkach, ale ten rodzaj ważenia jest bardziej dokładny – wyjaśnia dyrektor ZPO.

Placówka otrzymała także 4 wózki inwalidzkie. Są to typowe wózki dla pacjentów, którzy tylko i wyłącznie przy ich pomocy mogą się przemieszczać. Sprzęt ten pełni nie tylko funkcję samego przewozu, ale także  pacjent może przebywać w nim dłużej w pozycji siedzącej.
Do ZPO trafiły także dwa materace  przeciwodleżynowe, pneumatyczne, dla pacjentów apalicznych, czyli takich, którzy są nieprzytomni, nie ma z nimi kontaktu.
Łączna wartość tej darowizny, to 207 tys. zł. Jedno łóżko wraz z materacem i szafką kosztuje ponad 4 tys. zł.

Obecnie w palcówce większość łóżek jest nowych, w tym roku 35 zostało wymienionych. To nie tylko dzięki wsparciu Orkiestry, ale też władzom miejskim, które dofinansowały zakup 5 łóżek w pełni wyposażonych,  dla pacjentów odżywianych dojelitowo, którzy stale leżą, a także zakup 10 elektrycznych materacy przeciwodleżynowych.

Jak podkreśla Małgorzata Stańczak, nowoczesne łóżka służą nie tylko pacjentom, ale też personelowi medycznemu, gdyż podnosi to komfort pracy. A ta jest bardzo ciężka i trudna. Nie tylko pod względem emocjonalnym, ale też fizycznym.

Warto też zaznaczyć, że jednoczesna wymiana 30 łóżek, w których stale przebywają chorzy, była  dużym przedsięwzięciem. WOŚP, mając na uwadze specyfikę takich placówek, pomógł także w montażu sprzętu. Z racji tego, że ZPO nie dysponuje dużymi pomieszczeniami, w pomoc włączył się pobliski Zespół Szkół nr 4. Na czas składania sprzętu, a było to podczas wakacji, dyrekcja szkoły użyczyła sali gimnastycznej.

W ZPO są 54 miejsca i tyluż pacjentów stale tu przebywa.

img_3765

img_3768

img_3770

img_3771

img_3772

img_3774

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021