kultura i rozrywka

„Ostatnie rozdanie” – spektakl Teatru Przedmieście

„Ostatnie rozdanie” – spektakl Teatru Przedmieście

Serdecznie zapraszamy na spektakl „Ostatnie rozdanie” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego, który odbędzie się 6 lutego (poniedziałek) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

W podejrzanej scenerii piwnicznej, gdzieś na zapleczu pracowni krawieckiej stajemy się uczestnikami seansu wspominania. Porywa nas korowód tajemniczych postaci, które stopniowo odkrywają swoją tożsamość. Szum maszyn pracowni wtóruje rozterkom głównego bohatera, który ze skrawków pamięci próbuje na nowo uszyć sens swojego życia.

Spektakl „Ostatnie rozdanie” jest autorską interpretacją wybranych wątków powieści Wiesława Myśliwskiego pod tym samym tytułem. Główny bohater widzi, spotyka, rozmawia z postaciami, które miały mniejszy lub większy wpływ na jego życie, na obecny kształt jego osobowości. Mężczyzna poddaje się tym wspomnieniom, jest ich mimowolnym uczestnikiem, raczej biernym obserwatorem niż aktywnym kreatorem zdarzeń. W jego rozterkach, pytaniach i tęsknotach możemy przejrzeć się jak w lustrze i dostrzec swoją twarz, zadziwioną własnym istnieniem.

Autor: Wiesław Myśliwski
Adaptacja i reżyseria: Aneta Adamska
Muzyka: Orkiestra Dęta „Zgoda” z Rakszawy
Występują: Monika Adamiec, Jakub Adamski, Roman Adamski, Łukasz Lisowski, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Kinga Waleń, Lila Wojciak

Spektakl „Ostatnie rozdanie” bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

6 lutego 2017 r.
godz. 19.00
sala widowiskowa MDK
bilety: 20 zł / 15 zł

*****

OSTATNIE rozdanie _OK.indd

RECENZJE

Adamska nie po raz pierwszy już przefiltrowała przez swoją wrażliwość twórczość Myśliwskiego, podając widzom wysublimowaną estetycznie i głęboko przemyślaną treściowo, czystą esencję (…) Główny bohater, nie walczy o swój los – ani o swój artystyczny talent, ani nawet o miłość. Jego życie jest zawieszone między przypadkiem a koniecznością. Przekonuje się o tym podczas bardzo szczególnych spotkań – pomiędzy światami, z osobami, które już odeszły. Najbardziej realna jest postać, której ani razu na scenie nie widać. Kobiecy głos, należy do dawnej, niespełnionej miłości bohatera, która przez lata pisze listy do swojego ukochanego, choć zostawił ją dawno temu. Głos Anety Adamskiej z offu jest przepełniony uczuciem, w jego brzmieniu błąka się ciepły uśmiech, ale listy są wypełnione smutkiem. Bo ona, podobnie jak każda z pojawiających się na scenie postaci, ma wobec naszego bohatera oczekiwania, których on nigdy nie spełnił…

/Magdalena Mach „Gazeta Wyborcza Rzeszów”/

Nie mogło być lepszego miejsca do adaptacji powieści Myśliwskiego niż piwniczna scena Teatru Przedmieście. Jej kameralność pozwala nam być bliżej rozterek bohatera, scenografia sprowadza się do praktycznego zastosowaniu rekwizytów, ściśle osadzonych w fabule. Na uwagę zasługują wszystkie kreacje aktorskie, reżyseria zaś (Aneta Adamska) to popis umiejętności najwyższej próby, niepozwalający widzowi ani na chwilę zmrużyć oczu.

/Ewa Kunecka „Teatr dla Was”/

On (główny bohater) jest tu i teraz, przebiega myślą przez swoje życie, a oni to duchy tych, którzy kiedyś coś ważnego w nim znaczyły. A więc Matka, Szewc Mateja, Krawiec Radzikowski, Czeladnik Romeo, Modelka z Akademii Sztuk Pięknych, Kierownik miejscowej szkoły, Sekretarka. Najważniejsza z osób – Maria – to tylko głos. Słychać ją w pełnych miłości listach, płynących gdzieś spoza sceny. „Dlaczego ją zostawiłeś?”, pyta Matka. Czasami tak po prostu jest, odpowiada Mężczyzna.

/Alina Bosak „VIP – Biznes & Styl”/

Aneta Adamska przetworzyła na obrazy sceniczne wysmakowaną pisarsko prozę. Powstało dzieło artystyczne o wielorakich wymiarach, jak zawsze w tym teatrze autorskim zwięzłe i scenograficznie oszczędne, wspomagane muzycznymi elementami. Ale słowo tu dominuje – nieustanny dyskurs i rozważania o tym, co w życiu człowieka jest ważne.

/Ryszard Zatorski „Nasz Dom Rzeszów”/

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021