W powiecie

Pamiątka odrodzenia

Pamiątka odrodzenia

137 osób z Podkarpacia otrzymało pamiątkowe „Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Przyznaje je premier, a uroczyście wręczała wojewoda Ewa Leniart. „Medal 100-lecia” został ustanowiony przez Radę Ministrów w maju br. Przyznawany jest przedstawicielom różnych środowisk, od kombatantów poczynając, przez artystów, samorządowców i przedsiębiorców, na duchowieństwie kończąc. Wszystkich łączy to, że zrobili dla Polski więcej, niż inni.

– Znajdujemy się dziś w niezwykle zaszczytnym gronie, wśród osób, które udowodniły, że Ojczyzna jest dla nich dobrem najwyższym, dobrem, o które trzeba walczyć i dla którego można wiele poświęcić – mówiła woj. E. Leniart wręczając medale. Wśród wyróżnionych byli m.in. bp Edward Frankowski, Władysław Gosecki, Michał Kurzyna i Maria Mirecka-Loryś. Biskupa Solidarności nie trzeba nikomu przedstawiać. Konspiracyjna „Marta”, niezmordowana dziś stulatka z podniżańskich Racławic zapisała się piękną zgłoską na kartach walki o niepodległość. Teraz mieszka w Warszawie, ale honory odebrała od kilku przynajmniej miast w naszym regionie. Jest ostatnią z ośmiorga rodzeństwa Mireckich, z których każdy złożył ofiarę na ołtarzu Ojczyzny.

Gosecki i Kurzyna to leciwi weterani Armii Krajowej. Por. Kurzyna mieszka w Stalowej Woli. Ma 91 lat i medal w jego imieniu odbierał Zbigniew Markut, przewodniczący Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy AK. Kurzyna ps. Mały Miś podczas wojny był żołnierzem placówki AK w Jastkowicach. Gosecki jest o kilka lat starszy, ale w asyście wnuka dziarsko wkroczył po medal. Życie nie rozpieszczało urodzonego w Zaleszczykach Kresowiaka. Gdy UPA mordowała Polaków, w tym jego rodzinę, znalazł schronienie w Żabnie. Bractwo z wojennego i powojennego podziemia ceniło go jako wysokiej klasy rusznikarza.

Na awersie medalu jest ukoronowany orzeł, wokół którego zostały umieszczone wizerunki Ojców Narodu: Korfantego, Paderewskiego, Witosa, Piłsudskiego, Dmowskiego, Daszyńskiego i Hallera. Na rewersie jest wizerunek Legionów Polskich, a nad nim napis: To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021
woda-kran

Przerwa w dostawie wody

stw24.pl18 października 2021

Zmarł ks. Jan Mazur były wikariusz parafii św.Floriana

stw24.pl8 października 2021