W Stalowej Woli

“Panie marszałku kochany…”

“Panie marszałku kochany…”

O tym, jak wyglądało 33., bardzo burzliwe posiedzenie obrad Sejmu, które odbyło się w ubiegły piątek, dlaczego obrady zostały przeniesione do Sali Kolumnoweji czy głosowanie nad budżetem państwa było ważne. O tym podczas konferencji prasowej mówił poseł PiS Rafał Weber.

Zaznaczał, że wydarzenie to wzbudza duże zainteresowanie wśród mieszkańców Stalowej Woli, pytają go o to, stąd jego oficjalne wystąpienie w tej sprawie.

|Jak wyjaśniał momentem zapalnym wydarzeń piątkowych było wykluczenie z obrad Sejmu posła PO Michała Szczerby. Taką decyzje podjął marszałek Sejmu Marek Kuchciński, była to decyzja podjęta zgodnie z regulaminem i zasadami przyjętymi podczas prac sejmowych. – Pan poseł Szczerba wychodząc na mównicę, zaczął swoje wystąpienie szyderczo witając marszałka słowami: „Panie marszałku kochany”. Za to był na początku upominany, a potem wzywany do odpowiedniego zachowywania się i odnoszenia się do poprawki, w której zabierał głos. Gdy nie reagował, marszałek na podstawie regulaminu Sejmu podjął decyzję o wykluczeniu go z obrad. Zachowanie posła Szczerby uprawniało marszałka do tego, by zastosować taki regulaminowy środek. Od tego zaczęła się cała awantura polityczna, chwilę potem, już kilkunastu posłów opozycji okupowało mównicę sejmową, a potem pozwolili sobie nawet na wejście na podest i otoczenie fotela marszałka, po to, by nie dopuścić do kontynuacji posiedzenia Sejmu na sali plenarnej – relacjonował poseł Weber. Przypomniał, że to wystąpienie posła Szczerby nie było precedensem, gdyż był on już karany przez marszałka za wystąpienia niezgodne z regulaminem. To piątkowe posiedzenie zaczęło się od trzech wniosków formalnych opozycji, które w rzeczywistości takimi nie były, a miały charakter zaczepny w stosunku do PiS. – Nie może być tak, że jest ustalony porządek obrad, że jest w nim ustawa budżetowa, że jest przed nami blisko 300 głosowań nad każda poprawką, a wychodzą po kolei posłowie opozycji i mówią nie na temat – mówił poseł PiS.

Jak zaznaczał Weber, marszałek |Kuchciński podjął decyzję o tym, żeby przenieść obrady do Sali Kolumnowej, na podstawie regulaminu Sejmu ma takie uprawnienie. Ponownie obrady zostały wznowione o godzinie 21.30. O tym wcześniej zostali poinformowani wszyscy posłowie poprzez esemesy, ale też w sposób zwyczajowy, czyli na sali plenarnej, na dwóch dużych telebimach pojawił się informacja, że posiedzenie będzie kontynuowane na Sali Kolumnowej. Na tę salę mieli wejście wszyscy posłowie.

– Pierwsza ustawa, która była tam głosowana był to budżet państwa na 2017 r. Wielu posłów opozycji korzystało z tego prawa, byli obecni na sali obrad, natomiast nie brali udziału w głosowaniach dążąc do tego, żeby nie było quorum, by nie było więcej głosujących niż połowa składu Sejmu. Zapewniam, że głosujących nad budżetem, a także nad innymi ustawami było 236 posłów, w tym 230 posłów PiS, 3 posłów koła parlamentarnego Wolni i Solidarni, 1 poseł niezrzeszony i 2 posłów KUKIZ 15. Za przyjęciem budżetu głosowało 234 parlamentarzystów, a 2 z KUKIZ 15 było przeciw. Ustawa ta zgodnie z prawem została przyjęta – mówił poseł Weber. Zauważał, że przyjęty budżet państwa jest bardzo istotny także dla Stalowej Woli, są w nim zabezpieczone środki na realizację kontraktów, które podpisała Huta, na realizację programu Mieszkanie +, na budowę Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej.

Jak wyjaśniał Rafał Weber, tą osią sporu w pierwszej chwili była decyzja marszałka o tym, by usystematyzować pracę mediów w budynku sejmowym. Część z dziennikarzy uważa to za ograniczenia, część, choć oni są w mniejszości, jednak przyjmuje te propozycje. – Teraz po tych kilku dniach słyszymy, że błędem marszałka było to, że nie konsultował tych zmian ze środowiskiem dziennikarzy. Jeśli nie rozmawiał o planowanych zmianach, nie przedstawiał tych planów mediom, to przyznaję, że powinien to zrobić. Takie zmiany, które dotyczą pewnej grupy powinny być z nią konsultowane, tak aby ona mogła odnieś się do tych planów. Z tego co wiem, konsultacje w tej sprawie będą się odbywać i do początku roku sytuacja jeśli chodzi o funkcjonowanie dziennikarzy w parlamencie się nie zmieni. Kolejne posiedzenie Sejmu zwołane jest na 11 stycznia. – Mam nadzieję, że do tego czasu opozycja zachowa się odpowiedzialnie i pozwoli na normalną pracę parlamentu, nie będzie, wzorem z ostatniego piątku blokowała mównicy i fotelu marszałka, tak abyśmy mogli pracować nad kolejnymi ustawami – stwierdził poseł.

Joanna Piechuta

3 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021