W Stalowej Woli

Patrolują brzegi Sanu w Stalowej Woli

Patrolują brzegi Sanu w Stalowej Woli

O tym, że San jest rzeką bardzo zdradliwą i nie wolno się w niej kąpać wszyscy doskonale wiedza. Jednakże, gdy temperatura wzrasta powyżej 30 stopni wielu zapomina o zdrowym rozsądku. Dlatego też ruszyło ruszyło patrolowanie brzegów rzeki.

Na polecenia służb Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stalowej Woli zajmuje się tym jednostka OSP w Stalowej Woli specjalizująca się w ratownictwie wodnym. Strażacy już kontrolują brzegi rzeki pod kątem osób kąpiących się. Mimo pojawiających się komunikatów w mediach o tym, że San jest rzeką niebezpieczną, nie nadającą się do kąpieli nie brakowało chętnych do zażywania ochłody w jego wodach. Patrolujący brzegi Sanu ratownicy pouczyli kilkanaście osób, w wieku od około 13 do ok. 60 lat. Najwięcej w okolicach Błoni i ujścia wody z Elektrowni oraz po przeciwnej stronie Sanu. Przestrzegali przed kąpielą w rzece, informowali o zagrożeniach.

San jest rzeką nie uregulowaną i nawet w okresie bezdeszczowym, kiedy tworzą się wysepki, miejscami płycizny i wydmy podwodne, po których brodzenie może się źle skończyć. Piasek, który tworzy może się osunąć i wpada się do głębokiej wody. A wtedy, wystarczy zachłyśnięcie się wodą i nawet doskonałe umiejętności pływackie nic nie pomogą. Dodatkowo nad korzeniami, głazami czy pokruszonymi betonowymi płytami, na które można natknąć się w Sanie w Stalowej Woli, tworzą się niebezpieczne wiry.

San bywa też coraz częściej miejscem spływów kajakowych i tu apel ratowników o bezwzględne ubieranie kapoków(kamizelek ratunkowych). Dodatkowe niebezpieczeństwo czyhające na kajakarzy na Sanie to próg wodny przy elektrowni z wąskim przesmykiem dla kajaków, szybkim nurtem i niebezpiecznymi głazami na których można zaliczyć wywrotkę

Ponadto, przy tak dużych upałach jak mamy obecnie, dużym zagrożeniem jest wstrząs termiczny. Może to mieć miejsce np. po szybkim wejściu lub wskoczeniu do wody, po wcześniejszym przebywaniu na słońcu. Nagłe ochłodzenie organizmu powoduje skurcz powierzchniowych naczyń krwionośnych, co powoduje przeciążenie serca i niedotlenienie mózgu, w efekcie prowadzi do utraty przytomności i śmierci w wodzie. Nagłe ochłodzenie, ale i przemęczenie oraz nadmierna utrata wody może spowodować groźne w wodzie skurcze mięśni, które również są częstymi przyczynami utonięć. Nie mówiąc już o wchodzeniu do wody pod wpływem alkoholu.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021