W powiecie

Patron Wzburzonej Wody

Patron Wzburzonej Wody

Pod takim tytułem grupa nieformalna działająca przy Stowarzyszeniu Przyjaznych Edukacji „Horyzont” w Zbydniowie realizuje swą oddolną inicjatywę na rzecz remontu starej, zniszczonej kapliczki św. Jana Nepomucena w Zaleszanach. Liderami prac są Bogusław Bąk – radny Gminy Zaleszany oraz sołtys wsi Zaleszany – Mateusz Środek. Wokół nich zgromadziło się dodatkowo kilku aktywnych społecznie mieszkańców, którzy wspierają ich swą pomocą w tejże inicjatywie. Dodatkowo w prace remontowe czynnie zaangażowała się Parafia p.w. św. Mikołaja Biskupa w Zaleszanach wraz z ks. Proboszczem – Zygmuntem Wandasem, która to sfinansowała koszt remontu i odmalowania figury Świętego.

Święty Jan Nepomucen jest patronem Czech, księży, żeglarzy, flisaków, budowniczych mostów i młynarzy. Wzywa się jego orędownictwa podczas powodzi, jest także opiekunem mostów. Jego wstawiennictwu powierzają się także ludzie niesłusznie posądzani, oczerniani, obmawiani. Święty Jan przychodzi także z pomocą spowiednikom i spowiadającym się.

Powstanie i lokalizacja kapliczki nie jest przypadkowe. Miejscowości Zaleszany, Wólka Zaleszańska, Berdechów i Skowierzyn położone są wzdłuż lewego brzegu rzeki San, która na tym odcinku kończy swój bieg uchodząc do Wisły. Sąsiedztwo Sanu stwarzało dla tutejszych mieszkańców wielkie zagrożenie. Lokalizacja tych terenów w widłach Wisły
i Sanu wiąże się z wielkim zagrożeniem powodziowym, szczególnie w czasach, kiedy nie było żadnych obwałowań, rzeki były nieuregulowane. W czasie wiosennych odwilży, kiedy ruszały na rzekach kry, a w lecie w czasie obfitych opadów, rzeki rozlewały się na znacznym obszarze.

Z danych historycznych wynika, że te tereny były często podtapiane. Do największej powodzi doszło w 12 marca 1888r. Spiętrzenie kry na Wiśle w okolicy Witkowic spowodowało zatrzymanie lodu na Sanie na długości kilku kilometrów do Wólki Turebskiej. Spiętrzenie lodu spowodowało podniesienie poziomu wody w Sanie i przerwanie wału. Woda wlała się starorzeczami na tereny zamieszkałe i zaczęła płynąć w kierunku Wrzaw. W ten sposób zalane zostały wszystkie miejscowości wzdłuż rzeki San począwszy od Turbi, przez Majdan Zbydniowski, Zbydniów, Dzierdziówkę, Zaleszany, Wólkę Zaleszańską, Berdechów, Skowierzyn, Motycze Szlacheckie aż po Wrzawy. Zagrożony był także Rozwadów. W Łapiszowie koło Wrzaw został rozerwany wał przez, który woda z Sanu wlewała się do Wisły. Woda przez 11 dni utrzymywała się, zniszczone zostały ludzkie zabudowania, część z drewnianych domów została porwana z nurtem rzeki, zginęły zwierzęta hodowlane, ludzie siedzieli na dachach i strychach wycieńczenie z głodu.

Mieszkańcy wsparci przez lokalne władze próbowali się chronić poprzez budowanie domów na wyższych terenach, usypywanie wałów, regulację rzek. Jednak w chwilach zwątpienia człowiek szukał przede wszystkim nadziei w Bogu. Jednym z takich przejawów było budowanie kapliczek św. Jana Nepomucena, patrona chroniącego dobytek od powodzi. Kult św. Jan na tych terenach był bardzo żywy, świadczą o tym kapliczki wzniesione ku czci tego świętego we Wrzawach, Majdanie Zbydniowskim, Charzewicach, Rozwadowie, kiedyś także w Zbydniowie.

Kapliczka św. Jana w Zaleszanach powstała prawdopodobnie po wielkiej powodzi w 1888 roku, brak jest historycznych źródeł potwierdzających ten fakt. Pierwotnie została ustawiona po przeciwnej stronie drogi, a następnie przeniesiona na miejsce, na którym jest do dnia dzisiejszego.

Prócz uratowanej od zniszczenia kapliczki dzięki projektowi powstanie przestrzeń publiczna otarta dla mieszkańców Zaleszan, okolic i turystów. W bezpośredniej bliskości kapliczki jest studnia, w której jak mawiają najstarsi mieszkańcy – „była najlepsza woda do picia”. W ramach inicjatywy studnię oczyszczono, gustownie obmurowano oraz zamontowano nowy żuraw do nabierania wody. Element otoczenia stanowią również alejki oraz ławeczki. Ma również powstać tablica edukacyjna informująca mieszkańców i turystów o dawnych powodziach występujących na tym obszarze.

Inicjatywa została sfinansowana przy wsparciu Fundacji Fundusz Lokalny SMK w ramach Programu Działaj Lokalnie ze środków Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (finansowanie Programu przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności).

Tekst: Robert Bąk i Janusz Domin

źródło: UG Zaleszany

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Projekt „Tradycja jak źródło” w Domu Kultury w Pysznicy

stw24.pl22 października 2021

Społecznicy upiększyli centrum Rzeczycy Długiej

stw24.pl21 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Złote Gody w Gminie Pysznica

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021
morsy fb

Otwarcie sezonu morsowego w Zaklikowie

stw24.pl18 października 2021