W Stalowej Woli

Pensję prezes MZK reguluje ustawa kominowa

Pensję prezes MZK reguluje ustawa kominowa

– Przejęcie Inkubatora Technologicznego przez Miejski Zakład Komunalny miało zmniejszyć biurokrację i koszty. Jak się okazuje Inkubator dalej ma prezesa, dalej generuje koszty. Czy to przejęcie miało miejsce, czy nie? – pytał radny Daniel Hausner podczas obrad sesji rady miasta w Stalowej Woli.  

Zaznaczał, że obecna prezes MZK zarabia cztery razy więcej niż kierownictwo MZK za poprzedniej kadencji. – Bo tam się nic nie zmieniło. Jeśli ogłasza pan, że pani prezes będzie też zajmować się Inkubatorem, co zmniejszy wydatki, a Inkubator dalej ma prezesa. Miało to wszystko zupełnie inaczej wyglądać – mówił radny Daniel Hausner do prezydenta.

– Czy pan czyta tylko tytuły i nagłówki artykułów? Bo jeżeli podaje pan kwotę tych 350 tys. zł, to pan zdaje sobie sprawę, że jest to manipulacja. Prezes MZK we wszystkich spółkach, którymi zarządza  tej chwili nie zarabia kwoty, którą pan podał. Zawsze temat zarobków kadry kierowniczej budzi pewne poczucie niesprawiedliwości. Ja wiem, że jest to bardzo dobry temat do populistycznej debaty publicznej.  Oczywiście te dysproporcje w takiej społeczności jak Stalowa Wola występują. Proszę pana radnego, żeby również w swoim obowiązku sięgnął do przepisów prawa, ustawy kominowej i zobaczył jakie są dziś obowiązki – wyjaśniał prezydent Lucjusz Nadbereżny. Zaznaczał, że spółka mając dane obroty,  ma obowiązek wyznaczenia wynagrodzenia przy minimalnych stawkach wielokrotności średniej pensji. Takie są zapisy ustawowe, które regulują tę kwestię.

– Oczywiście ja też mógłbym powiedzieć jako przełożony pani prezes i innych osób, że zarabiają więcej od swojego szefa. Ja na swoją pensję nie narzekam.  Dysproporcje są wynikiem regulacji i przepisów prawa – argumentował prezydent.
Wyjaśniał, że po przeprowadzeniu połączania trzech spółek: Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej, Inkubatora Technologicznego i Miejskiego Zakładu Komunalnego, zamiast trzech prezesów jest jeden.

– MZK zatrudnia 378 osób. W takiej firmie, przy takiej strukturze jest przynajmniej dwóch wiceprezesów. W MZK tych funkcji nie ma.  Jest jeden prezes, który odpowiada za te zakłady. Jeśli pan widzi braki merytoryczne, błędy funkcjonowania  zarządu bardzo chętnie je usłyszę. Jeśli pan widzi obszary, w których ta spółka komunalna nie realizuje się, podejmuje błędne decyzje, proszę to wskazać  – mówił prezydent do radnego Hausnera. Podkreślał, że wszystkie decyzje podejmowane w MZK wymagają wielkiej odpowiedzialności. –  To jest spółka prawa handlowego, w której ponosi się osobistą odpowiedzialność, również finansową, za wszystkie błędy – mówił włodarz. Zaznaczał jednocześnie, że ceny opłat za usługi komunalne dla mieszkańców spadły. Potaniały ścieki, wywóz odpadów, seniorzy jeżdżą za darmo komunikacją miejską.

Joanna Piechuta

10 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021