W Stalowej Woli

„Perszing” w prywatnych rękach

„Perszing” w prywatnych rękach

Coś w tym jest. Na początek popuśćmy wodze wyobraźni. Za 5 lat owiany złą sławą budynek przy ul. 1 Sierpnia 11 będzie ekskluzywnym hotelem w stylu art deco. Za rogiem gości w nienagannie skrojonych garniturach zapraszać będzie hotelowa restauracja – z dancingiem, a jakże! – o sentymentalnej dla stalowowolan nazwie „Arkadia”. Od strony ul. Kilińskiego na zmotoryzowanych gości hotelowych czekać będzie strzeżony parking. Wokół cisza i sielanka przerywana tylko muzycznym echem kameralnych koncertów na odmienionym Pl. Piłsudskiego. Tak widzi to miejsce prezydent Stalowej Woli.

Patrząc na to co jest, zazdrościmy Lucjuszowi Nadbereżnemu wyobraźni. Wizja ta może się jednak zrealizować w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). To pomysł nienowy, ale szczególnie w naszym rejonie Polski stąpający po grudzie. Nie mamy na wschodniej ścianie zbyt wielu wystarczająco bogatych osób, których zasoby kieszeni sprostałyby marzeniom samorządowców. PPP to nic innego jak długoterminowa umowa między samorządem (w tym konkretnym przypadku), a prywatnym podmiotem. Efektem tej umowy ma być usługa o charakterze publicznym. Broń Boże to nie jest prywatyzacja działań samorządu. Po konsumpcji PPP samorząd będzie dumny, że w mieście są realizowane cele publiczne, a partner prywatny będzie liczył zyski.

Prezydent Nadbereżny tak właśnie chce pozbyć się problemu „perszinga”. Budynek w samym centrum miasta, które za ciężkie miliony będzie rewitalizowane. Nie będzie rewitalizacji Pl. Piłsudskiego, gdy w sąsiedztwie będzie obskórna pamiątka po realsocjalizmie z kumulacją mieszkań socjalnych wewnątrz. Przed rokiem włodarz Stalowej Woli zlecił budowlańcom zbadanie konstrukcji budynku, łącznie z byłą „Arkadią” i opracowanie raportu, czy da się go roz-, a bardziej nadbudować. Fachowcy orzekli, że nie ma najmniejszego problemu. Ten raport jest wyrokiem na socjal w „perszingu”, a zarazem przepustką do jaśniejszej jego przyszłości. Jeżeli znajdzie się ktoś, kto ma wystarczająco dużo pieniędzy, żeby sklejone ze sobą gmachy rozbudować, stanie się właścicielem fantastycznie położonego hotelu i restauracji, która będzie dawać pewne zyski. Miejsc hotelowych w Stalowej Woli bardzo brakuje.

– Trwa analiza całego przedsięwzięcia – tajemniczo kwituje przygotowania do ambitnego zadania włodarz miasta. Zadanie architektów w tej analizie jest najmniejsze. Gmach zostanie podniesiony o jedno piętro, a wnętrze z jednopokojowymi klitkami idealnie nadaje się na przebudowę pod kątem hotelowych pokoi; a nawet apartamentów. Aportem miasta do spółki z partnerem prywatnym będzie cała nieruchomość na rogu ul. 1 Sierpnia i Pl. Piłsuskiego. Partner wniesie pieniądze i będzie oczekiwał, że przez określony w umowie czas będzie czerpał zyski z działalności hotelowo-rozrywkowo-gastronomicznej. Wchodząc do takiej spółki miasto będzie musiało zrobić coś jeszcze. Tym czymś będzie blok z mieszkaniami socjalnymi, bo obecnych lokatorów „perszinga” trzeba będzie gdzieś przenieść. Taki blok można zbudować po tylko jednym głosowaniu radnych. Gorzej będzie ze znalezieniem bogatego partnera, ale kibicujemy w tym poszukiwaniu prezydentowi Nadbereżnemu. Za rok, góra półtora ruszy realna przebudowa placu obok MDK i wtedy też powinna się zacząć rozbudowa „perszinga”.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. hr Henryk

    10 stycznia 2019 at 12:27

    Od kiedy pershing to art deco! Jakieś szaleństwo z tym stylem Toż to przecież “gotyk stalinowski” inaczej zwany socrealizmem!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Baseny i pływalnie znów mogą działać. Sprawdź, dlaczego warto z nich korzystać

stw24.pl5 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl5 czerwca 2020

Wyłudzali leasingi, kredyty – CBŚP rozbiło grupę

stw24.pl5 czerwca 2020

Samochód pożarniczy dla OSP Antoniów?

stw24.pl5 czerwca 2020

Trzy miesiące aresztu za sprawców rozboju

stw24.pl5 czerwca 2020

Płacił zbliżeniowo cudzą kartą wpadł ręce policji

stw24.pl4 czerwca 2020

Imię dla edukacyjnego robocika wybrane!

stw24.pl3 czerwca 2020

Kolejne obywatelskie zatrzymanie pijanego

stw24.pl3 czerwca 2020

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020