W Stalowej Woli

Piąta rocznica koronacji

Piąta rocznica koronacji

To byłą słoneczna majowa niedziela. Polowy ołtarz za kościołem Matki Bożej Szkaplerznej pachniał jeszcze żywicą, gdy pasterz diecezji wkładał złotą koronę na skronie Rozwadowskiej Pani i Jej Syna. I to oficjalne królowanie trwa już pięć lat.

Królowanie duszami Madonny z rozwadowskiej fary trwa już kilka wieków. Ćwierć tysiąclecia, a może nawet więcej, bo trudna do ustalenia jest data, kiedy płótno pokryte olejem ze świętym wizerunkiem trafiło do młodego jeszcze Rozwadowa. Badacze przypuszczają tylko, że było to na początku drugiej połowy XVIII w. i że obraz przywędrował z Rzeszowa, gdzie zapewne powstał z życzenia Lubomirskich. Zrazu jednak przed obraz rozwadowscy mieszczanie i okoliczni wieśniacy zanosili swe troski. Z czasem kult szerzył się, a sam obraz obrastał legendą. Los nie szczędził samej świątyni i cudowny obraz wędrował między farą i klasztorem oo. Kapucynów. W końcu ludzie modlący się do Matki Szkaplerznej zaczęli doznawać łask. W świątyni jest „Księga łask” obejmująca zjawiska z lat 1748 – 1985, których nie da się wyjaśnić bez odniesienia do cudu. I tak przeszło pół wieku temu świątynia w Rozwadowie została podniesiona do godności sanktuarium. A potem przyszedł szczęsny maj roku 2014. Niezliczone rzesze wiernych na placu zwanym dziś koronacyjnym, a przed ołtarzem aż czterech biskupów. Bp Jan Niemiec aż z dalekiego Kamieńca Podolskiego przyjechał. A działo się to 25 maja.

W czwartek rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 5. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej. „Z Maryją idźmy i głośmy” – wzywają organizatorzy uroczystości. Jej kult głosił zmarły niedawno ks. Marian Balicki i jego twórczości poświęcony był czwartkowy wieczór w farze. „Nie widziałem Twego Oblicza pełnego słońca i łez” – pisał poeta w sutannie. W piątek będzie wieczór uwielbienia, w które wiernych wprowadzi zespół Misericordia z parafii Św. Floriana. A w sobotę uroczysta msza na placu koronacyjnym. Jak pięć lat temu o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie abp Józef Michalik, senior diecezji przemyskiej.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021