W Stalowej Woli

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

Pierogi, hołubce i kuchenna chemia

To będzie niedziela (21 bm.) nie tylko dla pochłaniaczy pierogów, choć ci nie powinni zjadać sutego świątecznego obiadu. Będą mieli okazję zaostrzenia apetytu zaraz po południu. Pod Miejski Dom Kultury winni też się wybrać fani folkloru i mody. Ciekawscy – nie tylko najmłodsi – przekonają się, do czego przydaje się chemia i fizyka w kuchni. Wszystko w ramach II Lasowiackiego Festiwalu Pierogów.

Ubiegłoroczny się udał i organizatorzy postanowili iść za ciosem. Na długo przed rozesłali zaproszenia do okolicznych kół gospodyń, restauratorów i kulinarnych przedsiębiorców, którym marzy się „Złota Misa”. To główne trofeum pierogowego konkursu. Już zazdrościmy, albo współczujemy jurorom, którzy pierogów najedzą się do syta, bo kulinarne szranki stanie wielu speców od lepienia najsmaczniejszego z dań. Podobno ruskie mają być w roli głównej, gdyż Festiwal odbędzie się w wigilię rocznicy pewnego manifestu. Może i tak, ale przypominamy, że trwa sezon na jagody. A pierogi z kaszą, z mięsem i kapustą, z… Oj długo by wymieniać. Trzeba przyjść i spróbować. I nie ominąć stoiska LiuGong, bo firma od spychaczy i ładowarek tym razem będzie oferować chińskie, ale pierożki LiuGong Li.

Część kulinarna większej reklamy nie potrzebuje. Przenieśmy się więc na festiwalową scenę, bo na deskach też będzie interesująco. W roli głównej wystąpi Polska Grupa Taneczna „Piast” z Las Vegas. W Rzeszowie trwa Festiwal Zespołów Polonijnych i „Piast” nie mógł nie wpaść do Stalowej Woli, gdyż niektórzy dowodzą, że amerykańskie Las wzięło się od LASowiaków. Stalowowolscy „Lasowiacy” też wystąpią i to chyba we wszystkich odsłonach. Do tego kilka zespołów muzycznych, a na finał zagrają „Czarne Lwy z Przedmieścia”. Przed kapelą z Przedmieścia będzie jeszcze pokaz mody codziennej i wieczorowej z regionalnym, czytaj lasowiackim, charakterem.

Festiwal będzie też miał naukową odsłonę. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, która wespół z MDK prowadzi Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, przygotowała kolejną „Naukową niedzielę”. Tym razem duzi i mali naukowcy przylepią się do Festiwalu Pierogów i zaprezentują „Chemiczno-fizyczny miszmasz”. Daniem głównym będą żelki. Warto przy tym spojrzeć na plakat, by się dobrze do doświadczeń przygotować, czyli zaopatrzyć w to i owo.

Początek nie tylko pierogowego szaleństwa o godz. 15. Wszystko obok MDK.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Tomasz Solecki nowym prezesem „Stal” Stalowa Wola PSA

stw24.pl2 czerwca 2020

Starorzecze w Przyszowie nabiera ostatecznego kształtu

stw24.pl2 czerwca 2020

Wznowiona obsługa w Urzędzie Gminy w Pysznicy

stw24.pl2 czerwca 2020

Parking przy ul. Okulickiego oddany

stw24.pl2 czerwca 2020

Muzeum zaprasza na Rodzinne niedziele

stw24.pl2 czerwca 2020

Czwórmiasto może połączyć nowa linia kolejowa

stw24.pl1 czerwca 2020

Wróciły rowery miejskie

stw24.pl1 czerwca 2020

Dziś 1 czerwca Dzień Dziecka

stw24.pl1 czerwca 2020

Budowa kanalizacji w Kłyżowie

stw24.pl1 czerwca 2020