W Stalowej Woli

Pierwsze pociski z Raków wystrzelone

Pierwsze pociski z Raków wystrzelone

30 czerwca, zgodnie w umową pomiędzy HSW SA i MON, w siedzibie 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu oficjalnie odebrano elementy pierwszego kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza 120 mm „Rak” na podwoziu kołowym. Sprzęt powrócił w swoje rodzinne strony, aby wykonać pierwsze strzelanie bojowe z 120mm moździerz samobieżny RAK, na Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.

Ćwiczenia, po raz pierwszy prowadzone z użyciem amunicji bojowej i w warunkach zbliżonych do realiów pola walki, odbywały się w obecności przedstawicieli Huta Stalowa Wola.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W czasie szkolenia ogniowego artylerzyści z 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej wykonali zadania ogniem bezpośrednim, czyli do celów widocznych oraz z zakrytych stanowisk ogniowych zwany ogniem pośrednim. Strzelania żołnierze wykonali pojedynczym działem, plutonem oraz całością kompanii, co pozwoliło dowódcy kompanii zgrać i sprawdzić swój poddział.

Zużyto około 300 szt. amunicji 120 mm oraz ponad 700 szt. amunicji do karabinów pokładowych UKM 2000P.

Warto przypomnieć, że umowa pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON oraz konsorcjum firm Huta Stalowa Wola S.A. i Rosomak S.A. została podpisana w 28 kwietnia 2016 r. w obecności Premier Beaty Szydło w Hucie Stalowa Wola. Wartość kontraktu wynosi blisko miliard złotych, a przedmiot zamówienia obejmuje dostawę dla Sił Zbrojnych RP ośmiu kompanijnych modułów ogniowych o kryptonimie „Rak”.

Przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP elementów pierwszego kompanijnego modułu ogniowego moździerza samobieżnego „Rak” na podwoziu kołowym rozpoczęło pierwszą fazę dostaw sprzętu zamówionego przez Inspektorat Uzbrojenia MON.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podstawowy komponent każdego kompanijnego modułu ogniowego stanowi osiem moździerzy samobieżnych 120 mm „Rak”. To najwyższej klasy sprzęt artyleryjski, uznawany za jeden z najlepszych tego rodzaju produktów na świecie. Moździerz samobieżny 120 mm jest przeznaczony do rażenia ogniem półpośrednim, pośrednim i na wprost obiektów takich jak: pododdziały zmechanizowane, stanowiska dowodzenia i punkty dowódczo-obserwacyjne, elementy fortyfikacyjne. Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą osiem pocisków na minutę i donośnością do 10 km. Jego wyposażenie stanowią m.in. inercyjny system nawigacji TALIN+GPS, komputer pokładowy z systemem kierowania ogniem, układ automatycznego naprowadzania działa na cel, system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system wykrywania promieniowania laserowego, system obserwacji dookrężnej, wyrzutnie granatów dymnych. Oprócz działa 120 mm jest wyposażony w uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm.

Huta Stalowa Wola S.A. posiada w swojej ofercie dwa warianty moździerza samobieżnego 120 mm: na podwoziu kołowym KTO „Rosomak” oraz na podwoziu gąsienicowym – własnej konstrukcji. Dzięki możliwości dostosowania podwozia do potrzeb klienta, oferta ta jest atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników i stwarza perspektywę produkcji eksportowej.

Źródło: HSW

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021