W Stalowej Woli

Pisarka opowiedziała o Piłsudskim jak napadł na pociąg

Pisarka opowiedziała o Piłsudskim jak napadł na pociąg

23 października w Miejskiej Bibliotece publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską – Zarembą – pisarką, dziennikarką, współautorką podręczników, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów klas czwartych i piątych z PSP nr 3, 7 i 9 w Stalowej Woli.

Pani Małgorzata nie tylko opowiadała dzieciom o swoich książkowych bohaterach, czytała zabawne fragmenty ze swoich najnowszych książek, a przede wszystkim opowiedziała o swojej książce o marszałku Józefie Piłsudskim. Przedstawiła wiele ciekawych, lecz mało znanych historii związanych z marszałkiem: miał psa, którego nazwał Pies, a nawet napadł na pociąg, aby zdobyć pieniądze na walkę z zaborcami. – To był napad na wagon pocztowy, który przewozi pieniądze. Jak się teraz to odpowiada, to można usiąść i się śmiać z tego. Natomiast wtedy pewnie nie było im do śmiechu, bo gdyby kogokolwiek złapano to by go Rosjanie zamęczyli. Najpierw chciano gonić pociąg bryczką. Ale ci, którzy jechali na koniach nie dotarli na miejsce zbiórki – bryczka się popsuła, naprawiono ją, to utknęła gdzieś w błocie. Pech! Piłsudski odwołał napad na pociąg i następny zorganizował dopiero za kilkanaście dni. Najpierw jedna ekipa miała rozbić szybę w tylnym wagonie tym ostatnim i tam wrzucić materiał wybuchowy, ale szyba okazała się tak twarda, że materiał wybuchowy zamiast wystawać tam do środka to wystawał na zewnątrz i pokaleczył tych, którzy go założyli, a nie tych tam w środku. Potem nie wybuchła bomba, którą chciano zdobyć pociąg, bo zamokła, a koniec końców, kiedy otworzono w wagonie przewożącym pieniądze, połowę szafy to okazało się, że srebrne ruble leżały w skrzyniach. Kiedy te skrzynie zniszczono, oczom napadających ukazały się kolejne mniejsze skrzynie. Pieniądze wreszcie ukradziono, ale znacznie większa suma była w tej połowie szafy, której nie otworzono – opowiadała dzieciom pisarka.

Po zakończonej prezentacji o Piłsudskim, okraszonej sporą ilością archiwalnych zdjęć, Małgorzatą Strękowska – Zaremba chętnie odpowiadała na pytania uczniów, a po skończonym spotkaniu do pisarki ustawiła się długa kolejka chętnych po autograf.

Uczniowie mogli kupić książkę o Piłsudskim właśnie, ale również o rotmistrzu Pileckim. Już niebawem dostępna będzie kolejna książka poświęcona historycznej postaci superbohaterowi Polakowi. Tym razem będzie to Jan III Sobieski. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Małgorzata Strękowska –Zaremba, jest autorką około 40 książek dla dzieci i nie tylko. „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby znalazł się na liście White Ravens – Białych Kruków, czyli wśród 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie w roku 2018 według Internationale Jugendbibliothek.

DSC08669 (Kopiowanie)

DSC08671 (Kopiowanie)

DSC08672 (Kopiowanie)

DSC08673 (Kopiowanie)

DSC08679 (Kopiowanie)

DSC08684 (Kopiowanie)

DSC08685 (Kopiowanie)

DSC08688 (Kopiowanie)

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021