W Stalowej Woli

Place zabaw niekoniecznie dla dzieci

Place zabaw niekoniecznie dla dzieci

Brak standardów sanitarnych i standardów bezpieczeństwa, tak wyglądają niektóre place zabaw w części Stalowej Woli zwanej popularnie Zatorzem. O modernizację i zadbanie o te miejsca apelowała radna miejska Urszula Serafin-Bąk. Place te skontroluje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Radna zwróciła uwagę, że te problemy zgłaszali mieszkańcy podczas osiedlowych spotkań. Wskazała konkretne place zabaw, które odbiegają od standardów. I tak plac nieopodal bloku przy ul. Żeromskiego 7 jest 3 metry od ulicy i 4 metry od śmietnika.

Rodzice narzekają na unoszące się przykre zapachy oraz niebezpieczeństwo wypadków, w związku z jeżdżącymi samochodami. Kolejna sprawa, to piaskownica przy jednym z bloków przy ul. Podleśnej, a także przy ul. 1 Sierpnia. Nie spełniają one standardów bezpieczeństwa oraz standardów sanitarnych – wyliczała radna, popierając swoje słowa prezentacją zdjęciową.

Urszula Serafin-Bąk zwróciła także uwagę na Ogródek Jordanowski przy ul. Ofiar Katynia, którego czasy świetności już dawno minęły. – Rodzice w zasadzie nie wymagają niczego, mówią jedynie, żeby pojawiły się bezpieczne alejki i żeby było więcej ławek. A huśtawki w tym miejscu pamiętają czasy PRL-u. W parku nie ma w ogóle tabliczek informujących o zakazie wyprowadzania psów. A to nie są duże koszty – mówiła radna. Zwróciła się z prośbą w imieniu mieszkańców, żeby co roku w miarę możliwości, był budowany lub modernizowany jeden plac zabaw na Zatorzu, by chociaż pojawiły się bezpieczne piaskownice i pojedyncze huśtawki. – Jest to teren zapomniany od lat, a należy do miasta. Jest tam coraz więcej młodych rodzin – argumentowała radna.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny potwierdził, że sam widział stan tych placów zabaw. Zaznaczył jednak, że w pobliżu tych miejsc wskazanych przez radną są i takie, które wyglądają dużo lepiej, od tych przedstawionych przez radną.
Obraz całego osiedla, czy Ogródka Jordanowskiego nie jest wyłącznie taki, to trzeba szczerze powiedzieć. Natomiast zdaję sobie sprawę, że w wielu tych miejscach przyblokowych te place zabaw pamiętają faktycznie lata 50 i 60 – te.

Zaznaczył, że place zabaw wymagają pozwolenia na budowę, również w kwestii projektu. Muszą być realizowane w sposób bezpieczny, stąd nie da się często tych inwestycji przeprowadzić w bardzo szybko. Zaznaczył, że w budżecie na przyszły rok jest zaplanowane 200 tys. zł na nowe place zabaw na terenie Stalowej Woli. Miasto chce znaleźć jakieś ciekawe rozwiązania, niewykluczone też, że powstanie plac zabaw dla najmłodszych dzieci, bo takiego nie ma w mieście.
-W przeglądzie jaki zrobiliśmy na osiedlach zobaczyliśmy, że często stan techniczny placów zabaw jest tragiczny. Już wyremontowany został plac zabaw na osiedlu Piaski, przy ul. Stokrotki drewniany plac zabaw był bardzo zniszczony. Remonty placów zabaw na terenie miasta w wielu miejscach trwają – mówił prezydent.

Stan placów zabaw, szczególnie na początku sezonu, kontroluje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Urządzenia te niestety często są niszczone przez wandali, dlatego ich stan może się zmieniać z dnia na dzień. Jeśli inspektorat otrzymuje sygnał o jakiś nieprawidłowościach, to natychmiast podejmuje działania.

Najczęstsze nieprawidłowości, to m.in. uszkodzenia elementów drewnianych, złamania, wyłamania, wystające gwoździe.
Utrzymania placów zabaw w należytym stanie technicznym i estetycznym, to obowiązek właścicieli i zarządców tych obiektów. W przypadku nieprawidłowości, które mogą powodować zagrożenie bezpieczeństwa dla dzieci można zgłaszać je w stalowowolskim inspektoracie budowlanym pod numerem telefonu: 604 90 33 39.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021