W Stalowej Woli

Plan gospodarczy ogłoszony w rocznicę powstawania miasta

Plan gospodarczy ogłoszony w rocznicę powstawania miasta

– To nieprzypadkowa data, 20 marca mija dokładnie 80 lat od ścięcia pierwszej sosny pod budowę Zakładów Południowych, a tym samym pod budowę Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli, przedstawiając program pod nazwą Stalowowolska Strefa Gospodarcza.  Odbyło się to też w bardzo symbolicznym miejscu, czyli budynku dawnej dyrekcji naczelnej Huty.

– To jest wielka odpowiedzialność, aby dzisiaj władze samorządowe, widząc potrzebę nowych działań biznesowych, gospodarczych podjęły strategiczne działania w perspektywie najbliższych kilku lat – mówił prezydent, przedstawiając priorytety tego programu.
Jeden z najważniejszych jest już w fazie realizacji. To budowa nowego układu komunikacyjnego, który połączy strefę gospodarczą z obwodnicą Stalowej Woli i Niska, a tym samym w przyszłości z drogą ekspresowa S-19. To także wykorzystanie wielkiego potencjału pobliskiego lotniska w Turbi.

Kolejna sprawa to stworzenie w mieście dzielnicy innowacji i rozwoju „TechnoPolis”, w okolicach ul. Kwiatkowskiego, od budynku inżynierii materiałowej KUL do obecnej zajezdni  autobusowej, obejmującej uczelnie oraz obiekt Inkubatora Technologicznego.  W tej dzielnicy ma powstać także żłobek i przedszkole zakładowe. W planach jest też budowa hali.
Jak zaznaczał prezydent szczególnie ważnym miejscem w tym obszarze jest budynek Dyrekcji Naczelnej. Obiekt ten ma być kuźnią przedsiębiorczości, ma stworzyć możliwości do prowadzenia  nowoczesnego biznesu. Powstanie tu strefa coworkingu, która będzie dawać rożne udogodnienia i ułatwienia dla nowych przedsiębiorców takie jak m.in.: miejsce do wykonywania pracy w abonamencie lub na godziny, rejestracja firmy oraz obsługa korespondencji,  dostęp do urządzeń biurowych, możliwość korzystania z sali konferencyjnej, możliwość rejestracji firmy i stworzenia wirtualnego biura.

W obiekcie tym będą także powierzchni biurowe dedykowane dla branży IT. Firmy informatyczne, które będą chciały rozpocząć działalności i  zatrudniać specjalistów będą mieć preferencyjne warunki. To będzie pierwszy krok do zawiązania klastra informatycznego.

Ponadto do budynku dyrekcji zostanie przeniesiony z Urzędu Miasta wydział promocji gospodarczej i zostanie on przekształcony w Centrum Obsługi Inwestorów, które będzie aktywnie pomagać inwestorom.

Stalowowolska Strefa Gospodarcza ma zastąpić Inkubator Technologiczny. SSG będzie spółką zależną Miejskiego Zakładu Komunalnego. Strefa zostanie dofinansowana poprzez przekazanie majątku w postaci terenów i majątku IT.  Kapitał wkładowy spółki, który będzie wynosił ponad 17 mln zł, pozwoli na to, że spółka będzie wydajna i będzie mogła się rozwijać i pozyskiwać środki.

Program zakłada także wiele ulg dla nowych i obecnych przedsiębiorców. Ponadto miasto ma w planach pozyskanie nowych terenów pod inwestycje.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021