W Stalowej Woli

Po 60 latach oczekiwania powstanie blok operacyjny

Po 60 latach oczekiwania powstanie blok operacyjny

Dziś została podpisana umowa z firmą Erbud na wykonanie bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Ta długo wyczekiwana inwestycja ma być sfinalizowana końcem kwietnia przyszłego roku.

Jak podkreślał Edward Surmacz dyrektor szpitala, podpisanie umowy na wykonanie bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, to niezmiernie ważny moment dla szpitala. Inwestycja ta była wyczekiwana od ponad 60 lat. – Mam nadzieję, że w kwietniu przyszłego roku będziemy świętować odbiór tej inwestycji i pierwsi pacjenci trafią na nowy blok operacyjny – mówił Edward Surmacz.

Starosta Janusz Zarzeczny zaznaczał, że to najważniejsza inwestycja dla szpitala, a doprowadzenie do jej realizacji nie było łatwe, dlatego jej realizacja bardzo cieszy. Dziś na rynku jest taka sytuacje, że wykonawców tak dużych, specjalistycznych inwestycji na naszym terenie jest niewielu. Powiat dwa razy ogłaszał przetargi, do których wpłynęło po jednej ofercie. – Dziękuję firmie, która podjęła się tego zdania, mimo że przetarg pierwszy był unieważniony i drugi został powtórzony. Teraz podpisujemy umowę. Zakres tej inwestycji jest ogromny, również finansowo, około 25 mln zł. Jak na nasze możliwości to jest inwestycja historyczna. – mówił starosta.

Marek Ujda wiceprzewodniczący rady powiatu stalowowolskiego i lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym II zaznaczał, że blok operacyjny to jest inwestycja szczególna, bez tego bloku jakikolwiek szpital nie ma racji bytu. – Ten blok był już obiektem archaicznym, był warunkowo dopuszczany do użytkowania, ale to skończyłoby się radykalnie i nieubłaganie. Gdyby nie ta inwestycja, która jest z ogromnym wysiłkiem realizowana stracilibyśmy kilka oddziałów, zdegradowalibyśmy szpital, być może nie zdołałaby się utrzymać – mówił.

Firma Erbud zaoferował wykonanie tego przedsięwzięcia za 14 815 000 zł, które będzie sfinansowane przez: Skarb Państwa ze środków unijnych – 4 785 781 zł, powiat stalowowolski – 9 480 114 zł, szpital – 549 121 zł.

Blok operacyjny zostanie wykonany na drugim piętrze pawilonu diagnostyczno – zabiegowego i będzie połączony łącznikiem z oddziałami chirurgicznym i ortopedycznym, które są w tzw. pawilonie pierwszym.
Powstanie pięć sal operacyjnych, sala wybudzeniowa z sześcioma stanowiskami, trzy sale zabiegowe do zabiegów endoskopowych, w tym jedna sala zabiegowa z aparatem RTG oraz wymagane pomieszczenia pomocnicze.
Natomiast na parterze tego pawilonu będzie stworzona centralna sterylizatornia, która będzie dodatkowo połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi.
W ramach odrębnych postępowań, które są już przygotowane, będzie również wymieniona wyeksploatowana aparatura i sprzęt medyczny bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni, a także będzie zakupiona dodatkowa aparatura i sprzęt medyczny jako forma doposażenia innych komórek.

Dzięki tej inwestycji placówka będzie mogła przeprowadzić większą liczbę zabiegów i operacji o znacznie podwyższonych standardach.

Ogólny koszt tego zadania to blisko 25 mln zł. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego to 10 mln zł, a środki z budżetu starostwa to blisko 15 mln zł.

Do pełnego użytkowania blok zostanie przekazany w czerwcu przyszłego roku.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021

Stanisław Łańcucki – pasjonat biegania

stw24.pl19 października 2021

S19 Lasy Janowskie – Zdziary oddana do ruchu

stw24.pl18 października 2021

Usuwają awarię na osiedlu Rozwadów

stw24.pl18 października 2021