W Stalowej Woli

PO mówi stop „rzezi drzew”

PO mówi stop „rzezi drzew”

– To jest właśnie precedens, żeby posadzić drzewo trzeba mieć pozwolenie, ale żeby je wyciąć nie trzeba. Taką mamy rzeczywistość w Polsce – mówili członkowie Platformy Obywatelskiej – Renata Butryn, Małgorzata Czwarno i Dariusz Przytuła, sadząc  drzewko przed jednym z bloków przy ul. Okulickiego w Stalowej Woli. Tym gestem zainaugurowali ogólnopolską akcję „Cała Polska sadzi drzewa”.

– To symboliczny gest, będący protestem przeciwko temu, co dzieje się  w tej chwili w całej Polsce, również u nas w Stalowej Woli, mianowicie „rzeź drzew”. Tak należy  to ująć. Ponieważ ustawa zezwala na wycinanie drzew, ale jeśli chcemy je zasadzić, to musimy prosić o pozwolenie. Musimy się zastanowić nad tym,  jaką Polskę zostawimy następnym pokoleniom. Stalowa Wola jest umiejscowiona wśród lasów, można powiedzieć, że mamy naokoło wiele drzew. Ale gdy przejdziemy się po osiedlach, szczególnie tych nowszych, to jest to betonowo – asfaltowa pustynia.    Dlatego chcieliśmy zachęcić mieszańców do tego, żeby w uzgodnieniu ze spółdzielniami, wspólnotami, sadzili ozdobne krzewy, drzewa przed swoimi blokami – mówiła była posłanka PO Renata Butryn.
Podkreślała, że prezydent Stalowej Woli mówił dużo o tym, że należy ograniczyć hałas. A naturalnym  sposobem na to są zapory z drzew, które nie tylko dają cień, zapobiegają zanieczyszczaniu powietrza w miastach, ale również wyciszają i bardzo dobrze wpływają na kondycję psychiczną człowieka. – Nie muszę chyba nikogo do tego przekonywa, że przyrodę należy chronić jako nasze wspólne dziedzictwo, które mamy przekazać następnym pokoleniom – mówiła.

Małgorzata Czwarno zaznaczał, że parlament wykazał się ekspresową wręcz szybkością, jeśli chodzi o uchwalanie ustaw, szczególnych, bardzo trudnych. – Pomimo tego, że nawet Jarosław Kaczyński twierdzi, że należałoby zmienić ustawę o ochronie przyrody, to jakoś nic się w tej sprawie nie dzieje. Oczekujemy, aby z równą prędkością jak była zmieniana ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, żeby zmieniła się również ta ustawa – zaznaczała.

Renata Butryn mówiła, że w wielu miastach mieszkańcy podejmują taką inicjatywę, że wykupują zadrzewione miejsca między blokami, a tym samym ubiegają deweloperów, żeby w tych miejscach  nie niszczyć drzewostanu i nie budować nowych bloków. A jeśli już się buduje, to są uzgodnienia, jakie drzewa powinny być zostawione. Ponadto ustawa ta zezwala również gminom na wycinkę drzew w pasach drogowych bez zezwolenia  i bez decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

– To jest bardzo niebezpieczny precedens, bo to oznacza samorządową samowolkę. W ten sposób będziemy tylko powiększać te asfaltowo-betonową pustynię. Ta ustawa musi być poprawiona. My rozumiemy, że dotychczasowe przepisy były bardzo restrykcyjne, ponieważ nakładały bardzo wysokie kary za wycinki  drzew na własnej posesji. Nad tym, pochylił się Trybunał Konstytucyjny i zalecił, żeby stworzyć katalog sytuacji, w których można wyciąć drzewo bez pozwolenia, a oprócz tego zmniejszyć opłaty za wycinkę. Obecnie zostało to scedowane na władze gminny, które mogą ustalać dowolną wysokość, która ma nie przekraczać 500 zł w przypadku drzewa i 200 zł jeśli chodzi o wycinkę krzewu.  Niemniej jednak to sprawia, że nic już tej przyrody nie chroni. Można praktycznie w dowolnym miejscu wycinać wszystko – argumentowała Renata Butryn.

Przypomniała też sytuację sprzed lat do której doszło w powiecie stalowowolskim i która nie została wyjaśniona. Chodzi o wycinkę alei dębowej w Kotowej Woli w gminie Zaleszany. Stało się to w ciągu jednej nocy. – Wtedy wszyscy „płakali”, a teraz jest na to przyzwolenie. Media donoszą,  że wycinane są drzewa w pasach ochronnych przyrody, wycinane są wiekowe drzewa w pobliskim Sandomierzu. Moim zdaniem przypomnienia to dewastację środowiska naturalnego. Tym symbolicznym wkopaniem drzewka chcieliśmy zachęcić  wszystkich do pochylanie się nad tym tematem, do wywierania nacisku na władze gminne, żeby jednak chronić, szczególnie w miastach, takich jak Stalowa Wola, zieleń. A oprócz tego żeby też zająć się upiększeniem własnego otoczenia z własnej inicjatywy. To zostanie dla tych, którzy przyjdą po nas – zachęcała Renata Butryn.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021