W Stalowej Woli

PO przygotowuje sie do wyborów samorządowych

PO przygotowuje sie do wyborów samorządowych

O dwukadencyjności w samorządach, toczących się dyskusjach na temat prawa w Polsce, a także na temat przyszłych kandydatów w wyborach samorządowych rozmawiano podczas spotkania Klubu Obywatelskiego w Stalowej Woli.

Gościli na nim Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, Włodzimierz Cimoszewicz, były premier  i poseł Tomasz Cimoszewicz.
– Tematem przewodnim dzisiejszego spotkania będą odpowiedzi  na nurtujące Polaków pytania. Czy jesteśmy jeszcze krajem samorządnym, czy mamy mieć nadzieję, że reformy proponowane przez rząd  będą poddane konsultacjom społeczny i czy będą służyć wszystkim obywatelom, czy tylko  partii, która trzyma ster rządów – mówił Renata Butryn, była posłanka PO.

Cieszę, że kolejny z naszych Klubów Obywatelskich jest właśnie tutaj, gdyż jest to miejsce ważne i wyjątkowe, z bardzo ciekawą i chlubną historią, która pokazuje, że w trudnych momentach, jak to było w momencie transformacji, kiedy następują mądre decyzje, można różne zakłady, czy np. Hutę odbudować. To, co zrobiliśmy przez 8 lat, co zrobił rząd Donalda Tuska, to wyznaczył kierunek. Teraz możemy patrzeć ze spokojem na to, że działania w Hucie nie zostały zmarnowane i pójdą w dobrym kierunku. Otwarcie żłobka w Stalowej Woli, to także miód na nasze serce, gdyż w 2014 r. stworzyliśmy program budowania żłobków – podkreślała.

Włodzimierz Cimoszewicz odniósł się do sporów, które toczą się od 15 miesięcy wokół spraw legislacyjnych. Jest zaniepokojony tym, że w ostatnim czasie jest wiele dyskusji na temat prawa, czego nie było przez ostatnie 18 lat. Wypowiedział się także na temat planów rządu, dotyczących dwukadencyjności w samorządach. – To jest pomysł bardzo kontrowersyjny z konstytucyjnego punktu widzenia, gdyż dotyczy biernego praw wyborczego. W moim odczuciu jest to sprzeczne z Konstytucją. Mówi się o tym, że chodzi o walkę z patologiami w samorządzie terytorialnym. Owszem, takie sytuacje patologiczne się zdarzają, ale nie są dominujące – stwierdził.  Zaznaczał, że prawdopodobnie chodzi o to, by poradzić sobie z trudnymi konkurentami w wyborach. Są miasta, w których prezydenci rządzą przez wiele kadencji. Nie są wybierani dlatego, że stworzyli patologiczny układ, ale dlatego, że świetnie rządzą i ludzie ich dobrze oceniają. Ponadto wprowadzenie dwukadencyjności oznacza pośrednio upartyjnienie wyborów także na niskich szczeblach. – Osoby niezależne, którym się z góry powie, że nie ważne jest to, jak będziesz funkcjonował, jak będziesz wykonywał swoje obowiązki, bo najdalej za 8 lat musisz zmienić zawód. Tacy ludzie nie będą się decydować się na robienie sobie dziury w życiorysie zawodowym. W związku z tym, że partie polityczne wejdą w jeszcze większym stopniu na te niższe poziomy samorządu terytorialnego – argumentował Cimoszewicz.

Była Marszałek Sejmu wypowiedziała się także na temat ostatnich kontrowersyjnych wydarzeń w Sejmie. Gdyby poseł PiS-u ktoś zwrócił się do niej „Pani Marszałek kochana”, stwierdziła, że uśmiechnęła by się tylko i posłuchała, co ma do powiedzenia. – Na takie słowa nie można się obrażać. Marszałek musi wykazać się dużym spokojem, dużą odpowiedzialnością. Jest po to, by praca w Sejmie była dobrze zorganizowana, nie jest on od cenzurowania wypowiedzi – oceniła.

Poruszona też była sprawa najbliższych wyborów samorządowych i przyszłych kandydatów wystawianych przez partie.  – Mamy „apetyt” by wystawić dobrych kandydatów we wszystkich miastach. Chcemy, by te listy były bardzo mocne, by były na nich osoby znane, rozpoznawane z bardzo dużym autorytetem i doświadczeniem. Takie osoby mamy. O nazwiskach nie będę mówiła, ale na pewno będą to dobrzy kandydaci. Najprawdopodobniej zostaną przedstawieni we wrześniu – mówiła Kidawa-Błońska.
Renata Butryn wyjaśniała, że w strukturach PO są prowadzone rozmowy na temat konsolidowania  sił. – Rozmawiamy o tym, żebyśmy wystartowali razem. Co to „razem” będzie oznaczać, to się jeszcze okaże i myślę, że wtedy przyjdzie czas na to, żeby  starać się o nominacje na kandydatów na prezydenta miasta – mówiła. Poinformowała jednocześnie, że została ekspertem społecznym Zespołu Parlamentarnego do Spraw Rozwoju Polski Wschodniej.

Joanna Piechuta 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021