W Stalowej Woli

Nowy – stary dyrektor w szpitalu

Nowy – stary dyrektor w szpitalu

Edward Surmacz został dyrektorem Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Taką decyzję podjął Zarząd Powiatu Stalowowolskiego.  Na konkurs wpłynęły dwie oferty. Drugim kandydatem był Andrzej Komsa. Od stycznia tego roku Surmacz pełnił obowiązki dyrektora, po tym jak ze stanowiska został odwołalny Mirosław Leśniewski. Przypomnijmy, Surmacz kierował już stalowowolskim szpitalem przez 12 lat, po czym w 2012 roku został odwołany ze stanowiska przez ówczesny zarząd powiatu.

– Myślę, że nie jest to zaskoczenie, przedłożony przez pana Surmacza program działania i koncepcja wyjścia z problemów i kryzysów szpitala były dla nas przekonywujące. Praca, którą już rozpoczął prawie pół roku temu, dała efekty. Widzimy skutki działań i jesteśmy z tego zadowoleni, bo sytuacja szpitala pomalutku się poprawia. Myślę, że niedługo podpiszemy umowę, po przedłożeniu na zarządzie powiatu wniosku o zatwierdzenie pana Edwarda Surmacza na stanowisku dyrektora szpitala w Stalowej Woli – uzasadniał wybór Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Edward Surmacz, nie ukrywał, że przed nim stoi ogrom pracy. A podejmując się kierowania tymczasowo placówką, jeszcze jako p. o. dyrektora niespełna pół roku temu, nie wiedział jak rzeczywiście wygląda sytuacja lecznicy. Choć jak już było wspomniane szefował nią przez kilkanaście lat.
– Pojawiłem się w szpitalu 1 kwietnia 2000 roku, jestem po raz kolejny i wszystko się zmieniło, bo i inny szpital, i inny dyrektor i inne wyzwanie i sytuacja. Nie wchodzi się drugi raz do tej samej rzeki, ale ja zaryzykowałem, bo tu wcale tej rzeki nie ma, nawet strumyczka, bo wszystko wyschło – tak obrazowo można przedstawić sytuację szpitala. Pan starosta powiedział, że jest troszkę lepiej niż źle, bo taka jest faktycznie sytuacja. Zarząd mi zaufał, jestem za to ogromnie wdzięczny, ale wyzwania są przeogromne – dziękował nowy dyrektor.
Jak zaznaczał, udało się już nieco poprawić sytuację finansową. Zostały spłacone faktury wymagalnych na kwotę 4 mln zł, jednakże w dalszym ciągu konieczne jest zaciągniecie kredyty na kwotę prawie 7 mln zł.
Boleję nad tym, że ten kredyt jest na spłatę długów. To nie jest kredyt na rozwój, na kupno sprzętu. Płacimy kredyt za niefrasobliwość ostatnich 2 lat. Musimy sprostać tym wyzwaniom, bo czasy są trudne. Przedstawiłem program naprawczy szpitala, założenia, które musimy zrealizować, terminy, których nie możemy przekroczyć – w kwestii przeniesienia OIOM-u oraz bloku operacyjnego. Chcemy, żeby leczenie było wysokospecjalistyczne, żeby zarabiać pieniądze na przyszły sprzęt i inwestycje – mówił Surmacz. Zaznaczał, że nie będzie rewolucji w szpitalu, ale będą zmiany ewolucyjne.
– Jestem bardzo pozytywnie nastawiony i jestem ogromnie wdzięczny ludziom tu pracującym: lekarzom i pielęgniarkom za zrozumienie w tej trudnej sytuacji szpitala. W porównaniu do pierwszego kwartału zeszłego roku, ten rok jest zdecydowanie korzystniejszy. Zmiany na pewno nie będą trwały krócej niż 3 lata. Przed nami bardzo trudny okres, bardzo duże wyzwania – podkreślał nowy dyrektor.

19 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021