sport

Pobiegnij w teście Coopera. Sprawdź swoją kondycję

Pobiegnij w teście Coopera. Sprawdź swoją kondycję

Chcesz sprawdzić swoją wytrzymałość, dystans jaki jesteś w stanie pokonać w ciągu zaledwie 12 minut, przekonać się jaką masz kondycję? Weź udział w teście Coopera. To nic nie kosztuje, a może być zachętą do tego, by zacząć biegać lub uprawiać inny sport. Przyjdź 24 kwietnia w poniedziałek o godz. 18.00 na stadion lekkoatletyczny przy ul. Staszica w Stalowej Woli.

Test Coopera będzie przeprowadzony w ramach ogólnopolskiego projektu Biegam Bo Lubię. Do tego programu już po raz 3. przyłączyła się Stalowa Wola. W każdy poniedziałek organizowane są treningi biegowe więcej tu https://stw24.pl/polub-bieganie-pobiegnij-w-ogolnopolskiej-akcji/

Test polega na tym, by w ciągu 12 minut nieprzerwanie przebiec jak najdłuższy dystans. Pozwala on określić stopień wytrenowania. Tę próbę wytrzymałościową wymyślił w 1968 r. amerykański lekarz Kenneth Cooper, na potrzeby sprawdzenia kondycji wojsk armii Stanów Zjednoczonych.

Zostały ustalone normy normy metrowe dla każdej kategorii wiekowej oraz płci. Można uzyskać wynik bardzo dobry, dobry, zadowalający, słaby i bardzo słaby.

tabelka

– Test jest skierowany do wszystkich chętnych, tych którzy już biegają, ale też tych którzy chcą zacząć przygodę z tym sportem. Jesienią będziemy robić kolejny test i wtedy, ci, którzy wezmą w nim udział będą mogli porównać swoje wyniki sprzed kilku miesięcy, sprawdzić czy poprawili swoją kondycję, czy podniósł się stopień ich wytrenowania. Jeśli, ktoś będzie przez te kilka miesięcy trenował, to powinien pobiec 100 czy 200 metrów więcej. Każdy otrzyma dyplom, na którym będzie napisany wynik. Warto przyjść i sprawdzać swoje możliwości – zachęca trener Stanisław Łańcucki, biegacz z wieloletnim doświadczeniem, aktualny mistrz świata weteranów w biegu na 3000 m z przeszkodami.

Zaznacza, że jeśli ktoś nie uzyska najlepszego wyniku, to nie powinien się załamywać. Najważniejsze jest to, by się ruszać. – Warto przyjść i się sprawdzić, to jest zabawa, ale też motywacja do tego, by coś zacząć robić dla siebie, dla zdrowia – zaprasza trener.

Zbiórka będzie o godz. 18.00. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, z tym, że dzieci poniżej 16. roku życia muszą przyjść z opiekunem. Przed testem będzie także krótka rozgrzewka. Trenerzy będą też tłumaczyć, tym mniej zaawansowanym, jak biec, żeby ukończyć test.

Wskazówki, co do testu podaje też na swojej stronie BBL. Chodzi o to, by nie zaczynać testu na tzw. „maksa”. Zmęczenie powinno narastać z każdą minutą, należy starać się utrzymać równe mocne tempo, takie, aby jeszcze wykrzesać siły w ostatniej minucie, gdyż liczy się każdy przebiegnięty metr.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sport

Więcej w sport

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Siatkarki VEGI MOSIR wygrały Ogólnopolski Turniej w Kraśniku

stw24.pl20 września 2021

Paterski siódmy w PWZ Zuidenveld Tour

stw24.pl20 września 2021

Awans „Stalowych Rakiet” do finałów Talentiady Tenisowej

stw24.pl14 września 2021

Turniej siatkówki dziewcząt

stw24.pl14 września 2021

Tour of South Bohemia: Stosz czwarty na finiszu

stw24.pl13 września 2021

Patryk Stosz drugi w Czechach

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021