W Stalowej Woli

Pociągi nie będą wozić powietrza

Pociągi nie będą wozić powietrza

Jak zachęcić pasażerów do korzystania z przewozów lokalnych na Podkarpaciu? Na to pomysł ma Centrum Zrównoważonego Transportu, które opracowało raport pt. „Kolejowa szansa dla mieszkańców Podkarpacia”. Zaprasza też do podpisania się pod petycją do marszałka województwa w sprawie uzdrowienia przewozów na tym terenie.

Jak informuje CZT, w województwie podkarpackim pociągi jeżdżą puste, to dlatego, że jest ich zbyt mało, by ludzie mogli z nich korzystać. Jest o 1/3 mniej niż jeszcze 12 lat temu.
CZT w opracowanym raporcie przekonuje, że sytuację tę można zmienić, bo region ma do tego potencjał. Konieczne jest opracowanie nowego rozkładu jazdy i zwiększenie częstotliwości  połączeń.

W raporcie czytamy, że przy zmniejszeniu nakładów na kolej regionalną w pierwszym roku o 200 tys. zł, a w drugim roku o 1,4 mln zł, istnieje możliwość zwiększenia liczby kursujących pociągów o 46 proc. w stosunku do stanu obecnego. Kluczem do tego jest efektywny rozkład jazdy oraz optymalizacja posiadanych przez województwo zasobów.

Podkarpackie bowiem ma nowy tabor, zmodernizowano najważniejsze linie kolejowe i dzięki temu, pociągi mogą jeździć z dużą prędkością. Jednakże nie przekłada się to na zwiększenie liczby pasażerów. Dlatego też jeżdżą puste, gdyż przy kilku połączeniach dziennie nie są w stanie dowieźć pasażera na potrzebną mu godzinę. I właśnie niska częstotliwość przejazdów jest jedną z  przyczyn małej popularności kolei. Przykładowo na linii Stalowa Wola – Nisko jest trzy pary pociągów dziennie. Jednakże jak przekonuje CTZ da się ją zwiększyć i wie jak to zrobić. Opracowało dokładny plan działania, którego wprowadzenie radykalnie zwiększy liczbę pasażerów i to bez zwiększania wydatków budżetowych.

Tańsze bilety w REGIO

Dodatkową zachętą dla pasażerów są atrakcyjne ceny biletów. Od marca ubiegłego roku obowiązuje tzw. „Taryfa Podkarpacka”, na wszystkich trasach w regionie dla pasażerów pociągów REGIO. Bilety kosztują nawet  do 68 proc. mniej. Przykładowo na trasie Stalowa Wola  Centrum – Nisko Racławice, bilet kosztuje 1,70 zł, a z Rzeszowa do Stalowej Woli 9,50.

CZT ma konkretny plan na rewitalizację przewozów regionalnych. Konieczne jest maksymalne wykorzystanie taboru i personelu. – „W naszym planie przewidujemy, że pojazd kolejowy wraz z obsługą będzie maksymalnie wykorzystany. Będzie jeździł przez cały dzień po linii wahadłowo między stacjami zwrotnymi tylko z niezbędnymi przerwami – tak jak to ma miejsce we wszystkich krajach z dobrze zorganizowaną koleją. Nie będzie stał po wiele godzin na bocznicach – jak to ma obecnie miejsce na Podkarpaciu” – czytamy w raporcie.

Obecnie na odcinku  Przeworsk – Stalowa Wola jeżdżą cztery pary pociągów. Jest to zdecydowanie za mało. Jak wynika z analiz, taka niezadowalająca oferta jest droższa od tej atrakcyjnej dla mieszkańców, czyli takiej, gdzie liczba przejazdów się zwiększy. Obecnie na linii Stalowa Wola – Tarnobrzeg jeździ 5 par pociągów, CTZ proponuje zwiększenie do  9, zaś na linii  Stalowa Wola – Przeworsk z obecnych 4 do  8.
Jak czytamy w raporcie, na linii Przeworsk – Stalowa Wola do obsługi trzech par pociągów trzeba aż trzech zespołów trakcyjnych. Mniej taboru potrzeba przy ruchu wahadłowym, kiedy mogłoby jeździć 9 par pociągów, równo co 2 godziny, a obsługiwane by były tylko 2 składy.

Więcej zarobią na przejazdach

Przychody dodatkowe, wynikające z uruchomienia atrakcyjnej oferty przewozowej w całym regionie, CTZ szacuje na 3,3 mln zł, a liczbę dodatkowych pasażerów rocznie na 700 tys. osób. Jest to możliwe, gdyż pociągi będą kursować średnio co 2 godziny na liniach lokalnych.
CTZ proponuje by, na  trasie Przeworsk – Stalowa Wola pociągi kursowały właśnie co 2 godziny i by było zwiększone o 4 pary, tak samo na trasie Rzeszów – Stalowa Wola Rozwadów.
Pod petycją można się podpisać wchodząc na stronę http://www.czt.org.pl/kndk/kolej-na-dobra-kolej-w-podkarpackiem/ .

Joanna Piechuta  

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

15 maja otwarcie obwodnicy Stalowej Woli i Niska

stw24.pl11 maja 2021

Już ponad 13 tysięcy szczepień w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl10 maja 2021

Wypożycz planszówkę w bibliotece

stw24.pl10 maja 2021

stw24.pl10 maja 2021

Po maturach, w tych szkołach rozpoczną się remonty

stw24.pl6 maja 2021

„Portret mojego logopedy” – konkurs w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli

stw24.pl6 maja 2021

Rozwadowski Targ Staroci zmienia swoją lokalizację

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Kiermasz i inne atrakcje na Tydzień Bibliotek

stw24.pl5 maja 2021