Zapowiedzi

Podkarpacki Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego

Podkarpacki Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego

Dziedzictwo kulturowe naszego regionu, tak w wymiarze materialnym, jak i niematerialnym, jest nierozerwalnie związane z ideą i funkcjonowaniem utworzonego w latach 30. XX w., m.in. na obszarach wchodzących w skład obecnego województwa podkarpackiego, Centralnego Okręgu Przemysłowego – jednego z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej.

Dziś 80-letni dorobek czasów międzywojennych, jego podkarpacki element, budzi zainteresowanie i może stanowić doskonałą atrakcję turystyczną, wpisującą się we współczesne trendy turystyczne, zrównujące zabytki techniki pod względem atrakcyjności z zabytkami historycznymi, sztuki, architektury czy walorami przyrodniczymi. Dlatego w 2015 r. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna utworzyła Podkarpacki Szlak Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Podróżnik idący szlakiem Centralnego Okręgu Przemysłowego nie spotka na swojej drodze historycznych pałaców, zamków, ogrodów czy bogatej podkarpackiej przyrody. Drogi poprowadzą przez zabudowania fabryczne, pozostałości kolonii robotniczych, inżynierskich, obok willi dyrektorskich. To podróże, które mają skupić się na detalu, wzorze, konstrukcji budynków oraz prowadzić zwiedzającego przez historię ostatnich lat dwudziestolecia międzywojennego czy też pokazać mu dawne procesy produkcyjne. Dlatego też będzie można obejrzeć różnorodne miejsca i zaskakujące przestrzenie – np. basen, kaplicę czy muzeum.

Szlak COP składa się z 10 tras, rozmieszczonych w miastach województwa podkarpackiego – w Rzeszowie, Nowej Sarzynie, Stalowej Woli, Nowej Dębie, Skopaniu, Mielcu, Pustkowie, Pustyni (stanowiącej obecnie część Dębicy), Dębicy oraz Sędziszowie Małopolskim. Każda trasa ma rozpisany czas przejścia (bądź przejazdu w przypadku, jeśli naszym środkiem lokomocji będzie rower) oraz oznaczone najważniejsze punkty warte zwiedzenia.

Wszystkie informacje dotyczące tras, punktów zwiedzania oraz historii Centralnego Okręgu Przemysłowego w określonym mieście można odnaleźć na stronie internetowej szlaku COP – .  Na niej dostępne są również audiobooki, które poprowadzą zwiedzających po trasach. Nic, www.cop.podkarpackie.travel tylko założyć słuchawki i ruszać w historyczną podróż po COP-ie!

Źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapowiedzi

Więcej w Zapowiedzi

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Żurawinobranie 2021 w Gminie Pysznica

stw24.pl23 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Konkurs plastyczny „Pomaganie jest cool!”

stw24.pl20 września 2021

MBP zaprasza dzieci i młodzież do Dyskusyjnego Klubu Książki

stw24.pl15 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Kazimierz Szymeczko – spotkanie online

stw24.pl13 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021