W Stalowej Woli

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” – dlaczego warto wziąć udział

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” – dlaczego warto wziąć udział

O projekcie „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017”, o środkach jakie można otrzymać, o tym kto może złożyć wniosek, o uczestnictwie w projekcie rozmawiano podczas konferencji w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” to projekt partnerski, który realizują wspólnie Fundacja Fundusz SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej” oraz Stowarzyszenie LGD Trygon – Rozwój i Innowacja”. Jest to kontynuacja projektu „Akademia Aktywnych Obywateli- Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” realizowanego w latach 2014- 2016. W jego ramach młode organizacje pozarządowe lub grupy nieformalne z województwa podkarpackiego mogą ubiegać się o dofinansowanie różnych akcji i inicjatyw społecznych.

W stalowowolskiej bibliotece na konferencji prasowej spotkali się przedstawiciele stowarzyszeń oraz samorządów, które wspierają projekt. Rozmawiano m.in. o głównych założeniach projektu, o współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi, o finansowaniu i zasadach przyznawania dotacji na inicjatywy lokalne.

-Żeby ten projekt dostał dofinansowanie, to takie organizacje jak nasze, muszą do tego projektu dołożyć 42 tys. zł. To też jest budowanie koalicji. Na nasze pismo do samorządów odpowiedziały powiat stalowowolski, niżański, rzeszowski i gmina Stalowa Wola. Zadeklarowały wkład w postaci 5 tys. zł. Już mamy część finansów, jest deklaracja jednej prywatnej firmy, która chce dołożyć 20 tys. zł – mówił mówił Stanisław Baska, prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK.
Dodał, że chętni do udziału w projekcie też będą musieli znaleźć partnerów, jak np. lokalne organizacje.
-5 tys. zł dla młodych organizacji, które funkcjonują od 30 miesięcy, pieniądze na start. Druga ważna rzecz to pieniądze dla grup nieformalnych. To jest jeden z nielicznych programów w Polsce, gdzie 3 osoby dorosłe albo więcej, jeśli chcą coś zrobić dla swojego otoczenia, mogą napisać wniosek i zrealizować coś społecznie użytecznego – mówił Stanisław Baska.

Projekt skupia się na inwencji ludzi, możliwości jest bardzo dużo. Środki mogą być przeznaczone na pomoc społeczną, promocję zdrowia, pomoc osobom bezrobotnym, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych lub dzieci, a także na działania w zakresie kultury, sztuki, ekologii, turystyki. Zainteresowani udziałem muszą mieć wkład własny finansowany lub wkład pracy lub wkład rzeczowy.

-Realizacja takiego przedsięwzięcia, całego projektu na całe województwo podkarpackie jest istotna z punktu widzenia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ale również z punktu widzenia rozwoju organizacji pozarządowych, które dopiero rozpoczynają działalność. Jako samorząd powiatu niżańskiego w to przedsięwzięcie weszliśmy z pewnym doświadczeniem. Z LGD „Partnerstwo dla ziemi niżańskiej” współpracujemy od lat. Widzimy w realizacji tego projektu dużo korzyści dla naszych społeczności – mówił Robert Bednarz, starosta niżański.
O współpracy mówił również starosta powiatu stalowowolskiego.
-To co powiedział starosta Robert Bednarz odnosi się tak samo do naszego powiatu. Doświadczenie mamy także dużo wcześniejsze. Współpracowaliśmy z panem Stanisławem Baską w ramach współpracy z Grupą SMK.W ramach tej współpracy organizowaliśmy takie inicjatywy, które miały bardzo dobry odbiór społeczny w Stalowej Woli, jak Stalowowolska Dycha czy Weekend dla Zdrowia. Coś dla społeczności lokalnej trzeba robić, trzeba działać i dla nas jest to bardzo istotna kwestia. Samorząd powinien łączyć się z grupami czy formalnymi czy nieformalnymi. Stowarzyszeń w powiecie jest ponad 200 i jest z kim pracować. Każde ma swoje ciekawe inicjatywy i trzeba je wspierać – mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Na spotkaniu obecny był również poseł Rafał Weber, który od samego początku wspiera projekt „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne”.
-Warto wspomnieć, że „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” zostały wsparte przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dosyć pokaźną kwotą, ponieważ ministerstwo przyznało 450 tys. zł. Jestem przekonany, że te środki zostaną wydane na ciekawe inicjatywy promujące zdrowie, nasz region, naszą tożsamość, patriotyzm, upamiętniające różnego rodzaju wydarzenia. Kwota maksymalna, którą można uzyskać to 5 tys. zł. Jestem przekonany, że za te środki można zorganizować wiele ciekawych rzeczy – mówił Rafał Weber.

Zainteresowani udziałem w projekcie mają czas do 8 maja 2017 roku na złożenie wniosku o dofinansowanie. Mogą otrzymać dotacje od 2 do 5 tys. zł. Inicjatywa społeczna musi zostać zrealizowana w okresie od czerwca do grudnia 2017 roku, a jej okres realizacji wynosi minimum dwa miesiące.

Małgorzata Petecka

IMG_4668 (Kopiowanie)
IMG_4652 (Kopiowanie)IMG_4660 (Kopiowanie)IMG_4664 (Kopiowanie)IMG_4672 (Kopiowanie)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

stalowa wola

Zakaz odwiedzin w szpitalu

stw24.pl27 września 2021

Projekt ,,Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19″

stw24.pl27 września 2021

Informowali o prawach pracowników sezonowych

stw24.pl27 września 2021

Ostatnie pożegnanie Janusza Pikulskiego

stw24.pl23 września 2021

Noc spisowa w Urzędzie Miasta

stw24.pl23 września 2021

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021