W Stalowej Woli

Poezja i recenzje

Poezja i recenzje

W czwartek, 21 września o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza podwójne spotkanie autorskie. Tym razem bohaterami wieczoru będą literaci Małgorzata Żurecka oraz Ryszard Mścisz, wieloletni członkowie rzeszowskiego oddziału ZLP oraz stalowowolskiej „Witryny”.

Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z dwoma tomikami poetki: „Kos śpiewa lato” oraz „Naga malwa”. Związany z Jeżowem poeta, krytyk literacki i publicysta zaprezentuje zaś „Czytanie nieobojętne” – zbiór recenzji twórców Podkarpacia.

Wydany w 2016 roku tomik „Kos śpiewa lato” to wprowadzenie czytelnika do świata poezji przez świetliki w dachu domu, który poeci nazywają wrażliwością. – Znajdziemy w tomiku „Kos śpiewa lato” wiersze o zdarzeniach nas otaczających, nurtujących, niepokojących, społecznych, a nawet politycznych. Autorka nie byłaby sobą gdyby nie pisała o miłości, i na takie wiersze tu trafimy. Słowem tom godny uwagi – ocenia tomik Małgorzaty Żureckiej Jerzy Janusz Fąfara.

Z kolei w tomiku „Naga malwa” nie brakuje tonów melancholijnych i nostalgicznych. – Albumowe wiersze pozwalają wskazać na zakorzenienie twórczości poetki w pięknej tradycji polskiej poezji kobiecej. Poezja Żureckiej nawiązuje do tego nurtu liryzmu, którego rewelatorką była Maria Pawlikowska – Jasnorzewska – pisze w posłowiu Zofia Brzuchowska.

A jak twórczość innych twórców literatury z Podkarpacia ocenia Ryszard Mścisz? Swoje uwagi o prozie i poezji lokalnych twórców zawarł w liczącym 33 recenzje zbiorze „Czytanie nieobojętne”. – Mam nadzieję, że taki pełniejszy przegląd moich recenzenckich poczynań zainteresuje nie tylko autorów omawianych dział, ale także innych twórców, czytelników, także recenzentów. Być może oni również pozostaną nieobojętni na to, co napisałem o różnych przeczytanych przez siebie dziełach – uważa Ryszard Mścisz.

Podczas spotkania z literatami nie zabraknie również akcentu muzycznego. Tym razem publiczności zgromadzonej w obiekcie biblioteki zaprezentuje się 10-osobowy zespół gitarzystów z Państwowej Szkoły Muzycznej. Jeszcze raz zapraszamy do MBP przy ul. ks. J Popiełuszki 10, w czwartek, 21 września. Początek – godzina 18.00.

plakat_zm_www

źródło: MBP Stalowa Wola

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Fotel dla Stalowowolskiej okulistyki

stw24.pl8 września 2021

Grzybiarze – Policja apeluje o rozwagę!

stw24.pl7 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021