kultura i rozrywka

„Poezja – lubię to!” po raz trzeci

„Poezja – lubię to!” po raz trzeci

18 marca w Miejskim Domu Kultury miała miejsce III edycja imprezy „Poezja – lubię to!” zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Poezji (21 marca). Temat tegoroczny był bardziej rozbudowany niż poprzednie – Kobieta i czas.

Pierwsza „Poezja – lubię to!” odbyła się w 2015 roku. Była to wtedy bardzo spontaniczna inicjatywa Katarzyny Januszczak (autorki nazwy), która podjęła współpracę z Grupą Literacką „Feniks” (Aleksandrą Grzelą, Patrycją Laskowską-Chyłą, Agatą Linek i Alicją Wojdyło). Wielu stalowowolan zainteresowały rozrzucone po różnych  instytucjach kultury i kawiarniach bibułowe cukierki, w których znajdowały się zaproszenia na wieczór (zaprojektowane, podobnie jak plakaty, przez Bartłomieja Fitasa) oraz słodki rarytas. Tematem przewodnim była Wiosna. Uczestniczy czytali odwołujące się do tego hasła wiersze – swoje lub ulubionego autora. Nie zabrakło rekwizytów wprowadzających odpowiedni nastrój – sekretarzyka, lampy z abażurem, stoliczka i pięknego krzesła. Były też warsztaty kreatywnego pisania prowadzone przez Agatę Linek, która zaczerpnęła pomysł od swojego wykładowcy Studium Literacko-Artystycznego – poety Karola Maliszewskiego – i zaproponowała przybyłym gościom „zabawę w pustą butelkę”. Zabawa ta polega na uzupełnieniu zgodnie z własną wyobraźnią luk w wierszach znanych i mniej znanych poetów. Muzycznie wieczór uświetnili Ewelina Jurasz i Tomasz Gnap.

W 2016 roku tematem były szeroko rozumiane Podróże. Bartek zaprojektował tym razem specjalne zaproszenia w formie biletu komunikacji miejskiej, które zasypał Stalową Wolę. Sala kameralna zapełniła się artefaktami turystycznymi – widokówkami, walizkami, mapami, pamiątkami, a Ola Grzela przydźwigała na górę rower. Nie zabrakło także warsztatów poetyckich. Tym razem goście pracowali w grupach i losowali wskazówki z trzech koszyczków: postać, gatunek, jeden wers. Na podstawie tych wytycznych mieli napisać wiersz. Powstały niesamowite historie.

Tegoroczna impreza została poprzedzona aktywowaniem naszej społeczności. Powstała strona wydarzenia na portalu Facebook, gdzie przeprowadzono sondę mającą na celu wyłonić bohatera wieczoru w 2017 roku. Do wyboru było pięć propozycji: postaci, obrazy, kolory, krainy, czas. Czas, który trzymał głosów najwięcej (35%), został zestawiony z niedawnym świętem kobiet. Pojawiły się nowe zaproszenia – przypięte do serduszka lub zegara. Salę kameralną ozdobiły damskie bibeloty: biżuteria, lusterka, perfumy, chustki, sukienki, buty, torebki, kapelusz itp. Nie zabrakło także zegarów, które dopełniały scenerii. Dodatkowo, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Literackim „Witryna”, na gości czekał mały serwis kawowo-herbaciany oraz ciasteczka. O oprawę muzyczną tym razem postarała się Anita Róg z Porębów Dymarskich, utalentowana młoda poetka i graficzka, która promowała swój tomik w stalowowolskiej bibliotece w zeszłym miesiącu. Mimo ulewnego deszczu w sali kameralnej pojawiło się sporo miłośników poezji. Było czytanie wierszy (nie zabrakło teatralnych recytacji), warsztaty, a także poetycka dyskusja.

Materiały prasowe

Poezja - lubię to (2)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

MBP zaprasza dzieci i młodzież do Dyskusyjnego Klubu Książki

stw24.pl15 września 2021

Awans „Stalowych Rakiet” do finałów Talentiady Tenisowej

stw24.pl14 września 2021
woda-kran

Czasowe przerwy dostawy wody dla Rozwadowa

stw24.pl14 września 2021

Kazimierz Szymeczko – spotkanie online

stw24.pl13 września 2021

Uczniowie kibicowali w Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej

stw24.pl13 września 2021

Główne wejście do Urzędu Miasta zamknięte z powodu remontu schodów

stw24.pl10 września 2021

Narodowe Czytanie po raz 10

stw24.pl8 września 2021

Ruszył Kiermasz Taniej Książki

stw24.pl7 września 2021

Norwegowie z wizytą w Stalowej Woli

stw24.pl7 września 2021