Fotorelacje

Pokazują dawną świetność kolejarskiego miasteczka

Pokazują dawną świetność kolejarskiego miasteczka

Jak dawniej żyli mieszkańcy Rozwadowa, w co się ubierali, jakie pili piwo? O tym, i nie tylko można się dowiedzieć zwiedzając nową, stałą ekspozycję pt. „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Placówka prezentuje stałą wystawę, która mieści się na poddaszu głównej siedziby muzeum przy ul. Sandomierskiej.

– Dzisiaj uczestniczymy w wydarzaniu historycznym, przełomowym dla Muzeum Regionalnego, dla osiedla Rozwadów i dla całego miasta. Taka wystawa powstaje raz na kilka, kilkanaście lat. Jest wyjątkowa, ponieważ przenosi nas do historycznej tożsamości Rozwadowa, Charzewic, Stalowej Woli, do naszych najwspanialszych tradycji kolejowych, ale pokazuje również dumę z miejsca, w którym my dziś mamy szansę żyć – mówił podczas wernisażu Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Podkreślał, że jest to także ekspozycja ukazująca kolejową historię tego dzisiejszego osiedla. Pokazuje, że
gdyby nie Rozwadów, istnienie węzła kolejowego, dworca, to prawdopodobnie decyzja o lokalizacji Zakładów Południowych, Centralnego Okręgu Przemysłowego we wsi Pławo by nie zapadła. Wystawa również nawiązuje do najwspanialszej tradycji COP-u. – Muzeum po raz kolejny zawiesza poprzeczkę na bardzo wysokim poziomie, wyznacza nowe standardy tego, jak powinny dziś wyglądać takie placówki – mówił z zadowoleniem Nadbereżny.

Nie tylko osobistości, ale też zwykli ludzie

Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego, zaznaczała, że wystawa opowiada o przełomowych, monumentach wydarzeniach z historii Rozwadowa i jego okolic, pokazane są zarówno zjawiska uniwersalne jak i typowe dla regionu dolnosańskiego.
Ekspozycja nie ma układu chronologicznego, pokazujemy najważniejsze wątki. Zaczynamy od pradziejów, a kończymy na I wojnie światowej. Zgromadzone oryginalne zabytki muzealne i dokumenty, opowiadają i pokazują detale z życia codziennego, ale także przypominają i przywołują pamięć o ludziach, faktach i wydarzeniach. Przypominają imiona wybitnych i znanych  osobistość, ale także tych osób nieznanych, o których nie zachowały się żadne pamiątki. Wystawa opowiada o zwyczajach, o tradycji, ale także przypomina, że przez kilka stuleci Rozwadów był miejscem, do którego podróżowało się, którego celem były różnego rodzaju działania, starania. To miejsce bardzo ważne w regionie dolnosańskim – podkreślała.

Otworzyli serce muzeum

Jak zaznaczała, ekspozycja jest w nowej oprawie plastycznej. Muzealnicy główny nacisk położyli na eksponaty. Pokaz tradycyjny przechodzi bardzo płynnie w cześć multimedialną, dzięki temu można oglądać filmy, prezentacje i animacje. – Taką bardzo istotna zmianą w przestrzeni ekspozycyjnej jest zniesienie sztucznych podziałów wewnętrznych w pomieszczeniu, przez to odzyskaliśmy i przywróciliśmy zabytkowy i dawny charakter tego pięknego wnętrza jakim jest poddasze Zamku Lubomirskich. Bardzo minimalistyczna oprawa plastyczna, zastosowane rozwiązania ekspozycyjne, aranżacyjne powodują, że na pierwszy plan wysuwają się eksponaty jako symbole lokalne i to im poświęcamy największą uwagę na ekspozycji. Sercem każdego muzeum jest stała ekspozycja – mówiła Lucyna Mizera, nie ukrywając zadowolenia z otwarcia tej stałej wystawy.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w Fotorelacje

Postępy prac na budowie S19 – Fotorelacja

stw24.pl4 grudnia 2020

Fotorelacja z placów budowy S19

stw24.pl30 lipca 2020

“Mam już dość tego trującego konfliktu, który zaczyna dzielić nawet rodziny”

stw24.pl25 czerwca 2020

Fotorelacja z budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska (DK77)

stw24.pl14 maja 2020

Dogaszanie pożaru w Obojni zakończone

stw24.pl23 kwietnia 2020

“Odkażanie” koronawirusa po polsku – w izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

stw24.pl26 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

stw24.pl24 marca 2020

Koronowirus-kolejna ofiara śmiertelna na Podkarpaciu

stw24.pl20 marca 2020

W niedzielę transmisja mszy z Klasztoru Kapucynów

stw24.pl13 marca 2020