W Stalowej Woli

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

Pół miliona złotych wrzucili w PKS

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej weźmie 500 tys. zł kredytu, który poręczyła Rada Powiatu. Pieniądze pójdą na bieżącą działalność m.in. wynagrodzenia pracowników i zobowiązania wobec dostawców. Sytuacja stalowowolskiego PKS- nie jest wesoła, ale przewoźnik jest dobrej myśli. Optymistami nie są jednak wszyscy radni. Tym bardziej, że o kłopotach powiatowego przewoźnika dowiedzieli się w ostatniej chwili, czyli na nadzwyczajnej sesji powiatowego samorządu.

„Promotorem” PKS na wtorkowej sesji był starosta Janusz Zarzeczny. Kredyt ma zapewnić PKS-owi przetrwanie do czasu wypłat rządowych dotacji. Miesiąc temu weszła w życie ustawa o publicznym transporcie autobusowym, która daje szansę firmom transportowym na uzyskanie dofinansowania do nierentownych linii. Stalowowolski przewoźnik ma tych ostatnich wiele i złożył do wojewody wniosek o pieniądze. Liczy na 560 tys. zł w tym roku i prawie cztery razy więcej w roku przyszłym. A państwo dokładałoby tylko 1 zł do wozokilometra na nierentownej trasie.

– Transport publiczny nie jest transportem opłacalnym, ale jest niezbędny – dość ogólnikowo stwierdził starosta Zarzeczny. Wyjaśnił, że do kursów mogą dokładać się gminy, do których dojeżdżają autobusy PKS, a to stwarza dodatkowe szanse na przetrwanie przewoźnika. Zaznaczył, że kredyt poręczony PKS-owi będzie tylko tratwą ratunkową rzuconą przewoźnikowi na trudny czas. Większość radnych przyjęła wyjaśnienia starosty z pokornym zrozumieniem. Nie przyjmował ich tylko Zbigniew Gola, jedyny opozycjonista w całej Radzie Powiatu. Zapewnienia o rządowym wsparciu nazwał wprost „picem na wodę i fotomontażem”. Nie wierzy też, by wójtowie gmin lekką ręką sięgali do swojej kasy, by pomagać powiatowemu przewoźnikowi. Golę najbardziej jednak zabolało to, że samorząd w ostatniej chwili został poinformowany o finansowych potrzebach PKS i musiał podejmować decyzję w ciągu kilkudziesięciu minut bez rzetelnej dyskusji. Zaproponował spotkanie wójtów zainteresowanych kursowaniem autobusów, a nawet sprzedanie 40 proc. akcji PKS i ratowanie tego, co zostało. Starosta odpowiedział mu zarzutem wprowadzania chaosu na sesję. I było głosowanie. Z jednym przypadkiem głosu wstrzymującego się, wszyscy pozostali byli za poręczeniem kredytu PKS-owi.

Stalowowolski PKS jest spółką akcyjną w całości należącą do powiatu. W 2010 r. Minister Skarbu Państwa przekazał bezpłatnie wszystkie akcje PKS samorządowi. Dziś autobusy PKS obsługują 77 linii, z których tylko 17 jest rentownych. PKS Stalowa Wola ma za to najtańszy – podobno – tzw. wozokilometr, który u nas wynosi 2,71 zł, a np. w Bielsku-Białej jest dwa razy większy.

Marcin Swobodny 

5 komentarzy

Komentarze

 1. MM

  14 sierpnia 2019 at 21:32

  Czemu na trasie W-wa StW są ciągle opóźnienia?

 2. Piotrek

  21 sierpnia 2019 at 16:58

  Stalowowolski PKS musi upaść. Brud , smród (z toalet) i ubustwo. Szkoda wyrzuconych pieniędzy

 3. olo

  22 sierpnia 2019 at 11:18

  Kaczyński Jarosław przed wspólną nocą zaopatrzył się w wazeline, był bardzo spięty podczas nocy
  Nigdy nie zapomnę tej nocy spędzonej w jednym łóżku z Jarkiem Kaczyńskim po pikniku stalowowolskim, było cudownie
  ADRIAN

 4. psota

  1 września 2019 at 10:23

  Panie starosto dlaczego nie kursuje ani jeden autobus na trasie do Krakowa? Kiedy uruchomione zostaną kursy na zagranicę? Też się nie opłacają?

 5. talizia

  2 września 2019 at 13:27

  Pieniądze mają być na kursy czyli dopłata do tzw. wozokilometrów, a co z dworcem autobusowym, placem manewrowym, stanowiskami odjazdowymi? Czy to jest w tej chwili wizytówka miasta i powiatu? Dlaczego na infrastrukturę publicznej komunikacji nie ma kasy?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Znamy zwycięzców wakacyjnego escape roomu w MBP

stw24.pl16 września 2020

Weź udział w akcji #sadziMY

stw24.pl16 września 2020
szpital stalowa namiot

Szpital w Stalowej Woli wstrzymuje przyjęcia na chirurgię

stw24.pl15 września 2020

Nowa publikacja w Muzeum

stw24.pl15 września 2020

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie stalowowolskim

stw24.pl14 września 2020

Będzie głośno na terenie miasta

stw24.pl14 września 2020

Finanse miast tematem kolejnego Forum Rozwoju Lokalnego

stw24.pl14 września 2020

Jesienne szczepienie lisów

stw24.pl14 września 2020

Teatralia online w MBP

stw24.pl14 września 2020