W Stalowej Woli

Polacy nie chcą pracować, zatrudniają Ukraińców

Polacy nie chcą pracować, zatrudniają Ukraińców

Fachowcy w zawodach technicznych i to głównie odlewnicy  – te osoby są najbardziej poszukiwane na lokalnym rynku pracy. Jednakże pracodawcy nie są skorzy by oferować pensje wyższe niż najniższa krajowa. Okazuje się jednak, że na lokalnym rynku zaczyna brakować pracowników.

4459, to liczba osób bezrobotnych, która na koniec lutego tego roku była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy w Stalowej Woli. Tylko w styczniu i w lutym zarejestrowało się blisko 1200 osób, a około 100 zostało wyrejestrowanych.
Porównując te dane do dwóch poprzednich lat wynika, że znacznie zmniejszyła się liczba osób pozostających bez pracy (luty 2015 – 5712, luty 2014 – 7007).

Tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku do stalowowolskiego PUP-u wpłynęło 271 ofert pracy, w tym 72 na subsydiowane miejsca pracy, a 199 z otwartego rynku, w tym 12 dla osób niepełnosprawnych. Jednakże liczba ofert z otwartego rynku była niższa niż w poprzednich dwóch latach.

Niewielu pracodawców zatrudniło jednak pracowników na umowę o pracę, bo umowy stanowiły tylko 9 proc. Nowi pracownicy najczęściej mieli proponowane najniższe wynagrodzenie.
Jak wynika z danych stalowowolskiego PUP-u jest stałe zapotrzebowanie na pracowników branży odlewniczej, głównie na stanowiska, które nie wymagają kwalifikacji zawodowej, ale dużej sprawności fizycznej i braku ograniczeń zdrowotnych. W tych zakładach jest duża rotacja pracowników ze względu na uciążliwe warunki i niskie wynagrodzenie. Dlatego też pracodawcy tej branży nie znajdują pracowników na rynku lokalnym, ale zatrudniają cudzoziemców, a w szczególności obywateli Ukrainy.

Na początku tego roku PUP przeprowadził ankietę wśród pracodawców powiatu stalowowolskiego, odpowiedziało 70. Okazuje się, że 80 proc. z nich nie planuje redukcji etatów, a 57 proc. chce zwiększyć zatrudnienie, może powstać nawet 240 nowych miejsc. Wynika to głównie ze wzrostu sprzedaży produkowanych wyrobów i świadczonych usług lub rozbudowy firmy. Natomiast redukcję zatrudnienia łącznie o około 28 miejsc planuje około 4 proc. firm. Z danych pośredniaka wynika, że tym roku utrzyma się zapotrzebowanie na takie zawody jak: inżynier mechanik, automatyk/elektromechanik, technolog, konstruktor, informatyk, elektromonter, elektryk, operator CNC, spawacz, ślusarz, frezer.

Joanna Piechuta

6 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021