W Stalowej Woli

Polityczne podsumowanie roku

Polityczne podsumowanie roku

Mijający rok w stalowowolskiej polityce stał pod znakiem wyborów. Od wyborów samorządowych w Stalowej Woli rządzi niepodzielnie PiS. W związku z tym należało oczekiwać, że również w wyborach na prezydenta państwa, jak i w wyborach parlamentarnych potwierdzi się polityczna dominacja PiS-u. Głównym punktem kampanii była wizyta kandydata PiS-u Andrzeja Dudy, którą z punktu widzenia PiS-u należy uznać za udaną.

Przy tej okazji swoją polityczną pozycję wzmocnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wyraźnie promowany przez Andrzeja Dudę. Kulminacją  tej promocji było wystąpienie Nadbereżnego na konwencji wyborczej Dudy w Warszawie. To wystąpienie uznano za bardzo udane. Ciekawostką wizyty Dudy było chwalenie różnych inwestycji w Stalowej Woli, których inicjatorem był poprzedni prezydent Andrzej Szlęzak, a którym przeciwny był Nadbereżny jako radny. Kampania Bronisława Komorowskiego w Stalowej Woli w porównaniu z Andrzejem Dudą była bardzo słaba. Nie było mowy o  wizycie Komorowskiego w Stalowej Woli. Pojawił się tylko
„autobus wyborczy”. O słabości kampanii Komorowskiego niech świadczy fakt, że lokalny sztab wyborczy miał problemy z otrzymaniem kilku banerów. Przy takiej kampanii zwolennicy Komorowskiego nie mogli liczyć na dobry wynik.

Rezultaty wyborów potwierdziły, że w Stalowej Woli dominuje PiS. W mieście bezdyskusyjnie wygrał Andrzej Duda, a Bronisław Komorowski zdobył niewielką przewagę nad Pawłem Kukizem. Druga tura wyborów w Stalowej Woli nie miała historii. Duda zmiażdżył Komorowskiego. Wynik wyborów prezydenckich był zapowiedzią wyniku wyborów parlamentarnych.

Nie było trudno przewidzieć, że kandydaci PiS-u będą faworytami. Ze Stalowej Woli PiS wystawił troje kandydatów. Janinę Sagatowską do Senatu oraz Antoniego Błądka i Rafała Webera do Sejmu. Sagatowska była faworytką i bez problemu wygrała. Między Błądkiem i Weberem toczyła się wewnętrzna rywalizacja. Atutem Błądka było wysokie, trzecie miejsce na liście. Z kolei Weber uzyskał poparcie większości lokalnych struktur  PiS-u oraz struktur „Solidarności”. Oficjalnie wsparł go również prezydent Nadbereżny. Smaczku dodaje sprawie fakt, że to Błądek wyciągnął zarówno Webera, jak i Nadbereżnego z politycznego niebytu. W efekcie Weber startując z ostatniego miejsca osiągnął świetny wynik i uzyskał mandat, a Błądek przegrał. Ta porażka raczej kończy jego polityczną karierę. Kandydatką PO ze Stalowej Woli była posłanka Renata Butryn. W jej szanse przedłużenia mandatu dość powszechnie wątpiono, ponieważ zarówno PO w regionie miała słabą pozycję, jak i Butrynowa miała słaba pozycję w regionalnych strukturach Platformy, o czym  świadczyło dopiero czwarte miejsce na liście. W przypadku PO dawało to minimalne szanse na mandat. Te przewidywania potwierdziły się i Renata Butryn nie przedłużyła poselskiego mandatu. W wyborach parlamentarnych wystartował również były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.  Zaskoczenie i zdziwienie wywołało jego przejście do PSL-u. Okazało się,  że Szlęzak zapłacił zarówno za złą opinię o PSL-u, jak i za fatalną atmosferę wokół lidera listy Jana Burego. Co prawda w Stalowej Woli uzyskał drugi wynik, ale było to co najmniej o około sześćset głosów za mało, by marzyć o mandacie poselskim.

Wyniki wyborów potwierdziły również, że w Stalowej Woli znaczącą pozycję polityczną maja zwolennicy Pawła Kukiza. Jeżeli chodzi o życie polityczne w samej Stalowej Woli, to nie działo się tu nic ciekawego. Zarówno w Radzie Miejskiej, jak i w Radzie Powiatu dominuje PiS. Dyskusja na tych forach w zasadzie nie istnieje. Głosy opozycji są rzadkie i nie maja wpływu na bieg wydarzeń. Z punktu widzenia interesów miasta to zła sytuacja, ale będąca wynikiem demokratycznego wyniku wyborów.

Dorota Zakrzewska

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021