W Stalowej Woli

Polszczyzna wcale nie taka prosta i oczywista

Polszczyzna wcale nie taka prosta i oczywista

W dwutysięcznym siedemnastym, czy w dwa tysiące siedemnastym? Nasze chłopaki, wygrały, czy nasze chłopaki wygrali? Na takie i inne pytania odpowiadali uczestnicy konkursu pt.  „Polszczyzna bez tajemnic. Test znajomości poprawnych form językowych”, który odbył się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.  Specjalnym gościem  tego wydarzenia był wybitny językoznawca prof. Andrzej Markowski.

Konkurs zorganizowała stalowowolska filia Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Stalowej Woli. Był skierowany do osób powyżej 16. roku życia (z wyłączeniem polonistów).
Zmagania językowe cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział 81 osób.
Konkurs miał formę testu składającego się z 21 pytań (w galerii zdjęć poniżej), na które była tylko jedna poprawna odpowiedź. Można było uzyskać 21 punktów. Pytania układały Bernadeta Burdzy pomysłodawczyni konkursu, nauczyciel-bibliotekarz w bibliotece pedagogicznej i Anna Garbacz, autorka stalowowolskiego dyktanda „Gżegżółki”.

 Pytania były bardzo różnorodne, trzeba było wykazać się wiedzą m.in. dotyczącą pisania skrótów, dat, liczebników, nazwisk obcych, pisowni łącznej i rozdzielnej,   wiedzieć co znaczą dane wyrazy, ale także widzą na temat dawnej polszczyzny.
Nikomu jednak nie udało odpowiedzieć się na wszystkie pytania bezbłędnie.

– Zawsze uważam, że wszyscy, którzy startują w takich konkursach już są godni nagrody. To są osoby, dla których język polski jest ważny, które przywiązują wagę do poprawnej polszczyzny, i które chcą sprawdzić, czy wszytko wiedzą, czego jeszcze nie wiedzą – mówiła Anna Garbacz, podczas ogłaszania wyników.

Osoba, która zdobyła 1. miejsce uzyskała 17 punktów, dwie osoby ex aeqo zajęły 2. miejsce z 16 punktami, oraz dwie osoby, które miały po 15 punktów otrzymały wyróżnienia.

Zwycięzcy:
1. Piotr Godula,
2. Norbert Biedrzycki i Aleksander Koper.

Wyróżnienia: Aleksandra Michalec, Wioletta Flis.

Gość specjalny tego konkursu, prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego wygłosił niezwykle interesujący wykład na temat zmian zachodzących w polszczyźnie. Chętnie też odpowiadał na pytania, które zadawali słuchacze.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021