W powiecie

Pomysły wójta Pawła Gardego na rozwój gminy – wywiad

Pomysły wójta Pawła Gardego na rozwój gminy – wywiad

Rozmowa z Pawłem Gardym, wójtem Gminy Zaleszany.

Od 2007 roku pracował w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli, 2 kadencje był radnym w Radzie Gminy Zaleszany, a od listopada 2014 roku kieruje tą gminą. Bogate doświadczenie w samorządzie pomaga mu w podejmowaniu decyzji, które spoczywają na barkach wójta.

– Już od ponad roku kieruje Pan gminą? Co przez ten czas udało się zrobić?

– Pierwsze miesiące były trudne. Moja kadencja zaczęła się od nieprzyjemnej sytuacji, kiedy to pracownicy urzędu zostały postawione zarzuty przez prokuraturę w związku z kradzieżą pieniędzy publicznych. Ponadto, niemalże w tym samym czasie gmina otrzymała karę w wysokości ponad 2 mln zł. Sprawa dotyczyła pozwu od firmy budowlanej, która wykonywała sieć kanalizacyjną w Agatówce, Pilchowie i Turbi. Jednakże, pomimo tych problemów rok kadencji zaowocował również wieloma sukcesami. Przede wszystkim zrealizowaliśmy wiele inwestycji, które bezpośrednio służą mieszkańcom.

– A konkretnie?

– Dużym sukcesem było pozyskanie środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które wsparły budowę boiska przy Zespole Szkół w Zaleszanach. Dotychczas największa szkoła w gminie nie posiadała boiska, na co często zwracali uwagę uczniowie i nauczyciele. Warto dodać, że tam uczyła się nasza medalistka, lekkoatletka Joanna Jóźwik.
Ważnym zadaniem było wykonanie przez GDDKiA chodnika łączącego Gminę Zaleszany z Gminą Gorzyce oraz budowa zatok autobusowych w Zaleszanach i Zbydniowie. Łączny odcinek chodnika o wartości około 1 mln zł wyniósł 1.580 mb i pozwala na bezpieczne poruszanie się mieszkańców pomiędzy Zaleszanami a centrum Gorzyc.
Bardzo zależy mi na tym, aby systematycznie były remontowane kolejne drogi w gminie. Oczywiście nie mamy takich możliwości finansowych, żeby wszystko od razu wykonać. Dlatego też staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne na przebudowę dróg, a także współpracować z powiatem i innymi gminami i wspólnie realizować inwestycje. Istotnym wsparciem była modernizacja dwóch dróg będących własnością Gminy Stalowa Wola, a z których korzystają głównie mieszkańcy Pilchowa i os. Sochy w Stalowej Woli. Współpraca z prezydentem Stalowej Woli, Lucjuszem Nadbereżnym, zaowocowała poprawą jakości wymienionych dróg, a nade wszystko bezpieczeństwa mieszkańców, co w poprzednich latach wydawało się niemożliwe.

Dzięki współpracy z Powiatem Stalowowolskim wykonane zostało w roku bieżącym 643 m chodników za łączną kwotę 196.327,90 zł przy pięćdziesięcioprocentowym udziale Gminy Zaleszany. Właściwe relacje pozwoliły na wspólne wykonanie modernizacji drogi powiatowej z Turbi przez Wólkę Turebską, Majdan Zbydniowski do Zbydniowa. Modernizacja wykonana została na odcinku 870 m za kwotę 147.693,48 zł. Zadanie również w połowie dofinansowane zostało przez Gminę Zaleszany.

W minionym roku wyremontowaliśmy szkołę w Majdanie Zbydniowskim i Wólce Turebskiej, a w przyszłości planujemy obok niej budowę sali gimnastycznej. Uważam, że dużym sukcesem był zakup dwóch samochodów dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotowej Woli.
Oczywiście, oprócz tych inwestycji, które namacalnie widać, podejmujemy też wiele innych działań na rzecz mieszkańców, integracji społeczeństwa. Na przykład w ubiegłym roku został zorganizowany spływ kajakowy dla 80 osób, w tym roku planujemy dla młodzieży wyjazd na żaglówki.

– A jeśli chodzi o nowych inwestorów? Czy gmina stwarza dla nich warunki, w jaki sposób chce ich pozyskać?

– W naszej gminie jest wiele małych zakładów pracy, kamieniarskich, transportowych. Tych dużych nie jest wiele. Niewykluczone, że może się to zmienić, gdyż mamy do zaoferowania dla potencjalnych przedsiębiorców atrakcyjny teren. Wokół lotniska w Turbi, nieopodal drogi krajowej nr 77, jest uzbrojone ponad 20 ha. Chciałbym, aby ten teren został włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowi inwestorzy oczekują wsparcia, które od nas otrzymają w postaci m. in. obniżenia podatków. Jesteśmy jedyną gminą w województwie podkarpackim, która podjęła decyzję o obniżeniu podatków od środków transportów. Już widzę, że było to słuszne posunięcie, są tego pierwsze efekty. Jedna z firm leasingowych przeniosła swoją działalność do naszej gminy. Kolejnym pozytywnym skutkiem tej decyzji jest to, że zarówno gmina, jak i powiat z tytułu rejestracji tych samochodów będą mieć dochody.

– W ubiegłym roku gmina zdecydowała się na połączenie szkół w wyniku czego powstały trzy zespoły. Czy ta zmiana była potrzebna?

– Rzeczywiście, od września ubiegłego roku stworzyliśmy trzy zespoły szkół, połączyliśmy podstawówki z gimnazjami w: Turbii, Zaleszanach i Zbydniowie. Zmiana ta miała na celu wprowadzenie oszczędności, a wiadomo na oświatę są przeznaczane bardzo duże środki z budżetu gminy. Chociażby w ubiegłym roku musieliśmy dofinansować dodatki wyrównawcze nauczycielom, na co poszło prawie 250 tys. zł. Po wprowadzonych zmianach w godzinach pracy nauczycieli, gmina zapłaci już 190 tys. zł dodatków wyrównawczych.

– Jakie gmina ma plany inwestycyjne na ten rok?

– Największym zadaniem w tym roku jest dokończenie budowy chodników przy drodze krajowej nr 77. Jest to bardzo niebezpieczna droga, nie ma miesiąca by nie dochodziło tam do wypadków. Kolejna ważna inwestycja, z którą chcemy zmierzyć się w tym roku, to budowa kanalizacji w Kotowej Woli. W miejscowości tej w ubiegłym roku została już zmodernizowana stacja uzdatniania wody. Przymierzamy się też do tego, by Zakład Komunalny przekształcić w spółkę komunalną. Dzięki temu będzie mogła świadczyć dodatkowe usługi w sąsiednich gminach. Trwają również rozmowy z Miejskim Zakładem Komunalnym w Stalowej Woli, z którym mamy dopisaną umowę na wywóz odpadów, aby z terenu naszej gminy śmieci odbierał gminny sprzęt.

– Czy jest Pan zadowolony ze współpracy z Radą Gminy? Czy rada jest dla Pana wsparciem czy raczej opozycją?

– Radni zrozumieli, że aby dbać o gminę trzeba podejmować wspólne działania. W tym celu należy rozmawiać, dochodzić do porozumienia, wspólnych wniosków, aby osiągnąć zrównoważony rozwój gminy. Na ostatniej sesji wszystkie uchwały zostały przegłosowane jednogłośnie. Do przygotowanego przeze mnie projektu budżetu na ten rok, żaden radny nie miał zastrzeżeń, a wszelkie niejasności wyjaśnialiśmy w merytorycznej dyskusji. Więc wydaje mi się, że tą aprobatą pokazali, że utożsamiają się z tym co robię. Zależy mi na dobrej współpracy z radnymi, dlatego podejmowane decyzje, nie tylko te, które wymagają zatwierdzenia drogą uchwały, staram się wspólnie z nimi omawiać. Oczywiście, słucham też głosu mieszkańców, który jest szczególnie istotny przy ustalaniu priorytetów dla gminy.

– Jakie miał Pan marzenia jako radny? Co chciał Pan zrobić w gminie?

– Zawsze marzyłem o wybudowaniu boiska przy szkole w Zaleszanach, aby uczniowie mieli możliwość i warunki do uprawiania sportu. To marzenie udało się zrealizować. Teraz największym problemem z jakim boryka się gmina jest brak ścieżki rowerowej i chodnika w ciągu drogi krajowej nr 77 między Agatówką a Turbią i dalej, Zbydniowem. Myślę, że i tę inwestycję uda się zrealizować.

Rozmawiała Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Kontynuacja modernizacji stacji uzdatniania wody w Chwałowicach i Radomyślu

stw24.pl12 maja 2021
pieniądz-biznes-plany

Przyjdź na spotkanie i dowiedz się jak pozyskać wsparcie finansowe

stw24.pl12 maja 2021

Zwalczają szkodnika drzew- Oprysk w lasach Gminny Pysznica

stw24.pl10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

stw24.pl10 maja 2021

101 urodziny Pani Gizeli

stw24.pl6 maja 2021

Czas na matury

stw24.pl5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu

stw24.pl4 maja 2021

Wrzuć nakrętki dla Stasia

stw24.pl4 maja 2021

Obchody 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Pysznicy

stw24.pl4 maja 2021