kultura i rozrywka

Porozumienie czyli kto się Jarosława chwyta?

Porozumienie czyli kto się Jarosława chwyta?

PO ROZUM CZY PO MIENIE

PiS cały czas prowadzi w sondażach poparcia partii politycznych. Do tego dochodzi fakt, że okręg wyborczy w którym znajduje się powiat stalowowolski jest w symulacjach przedwyborczych oznaczony jako ten w którym PiS bierze między 70 a 80 procent mandatów.

Za mniej niż rok wybory samorządowe i coraz więcej wójtów zastanawia się jak się do tych wyborów ustawić, żeby zostać wybranym. Część najchętniej zapisałaby się do PiS-u, ale chyba zdają sobie sprawę, że to może być droga w jedną stronę. Przyzwyczaili się do względnej niezależności, nauczyli sprytnego lawirowania między plebanią, pisowską władzą wyżej i opozycją, a wiedzą, że w PiS nie toleruje się niezależności i własnego zdania. I co tu zrobić, żeby ten PiS zneutralizować? Jak się okazuje ucieczką stała się nowa partia Jarosława Gowina „Porozumienie”. Złośliwi tłumaczą nazwę partii, że to niby ci, którzy idą po rozum, żeby dopaść mienie. Jakby nie było faktem jest, że na zjeździe założycielskim „Porozumienia” zauważono obecność dwóch samorządowych włodarzy z powiatu stalowowolskiego.
Byli to Sławomir Serafin wójt Bojanowa i Zdzisław Wójcik, burmistrz Zaklikowa. Można się domyśleć, że obaj panowie myślą o związaniu się z partią Gowina nie dla tego, że tak im się podoba gospodarka wolnorynkowa, ani nawet obrona tradycyjnych wartości. Bycie w „Porozumieniu” to chyba nadzieja na to, że PiS jako koalicjant na przykład nie wystawi swoich kandydatów w wyborach na wójta i burmistrza. A nawet jak wystawi, to może z tego powodu nie będzie agresywnie atakował. Jak PiS nie zmieni ordynacji wyborczej i zostanie druga tura, to może będzie można liczyć na poparcie PiS-u w drugiej turze. Ma to szczególne znaczenie dla wójta Serafina, którego prawdopodobnie najgroźniejszym rywalem będzie kandydat nie-pisowski. Trochę inaczej wygląda sytuacja w Zaklikowie, ale wkrótce o tym napiszemy szerzej.

Wygląda to tak jakby obaj włodarze wiedzieli, że bez wstąpienia do piekieł nie da się wygrać wyborów, ale robią wszystko, żeby uniknąć wchodzenia do kotła ze smołą. Albo jeżeli ktoś woli inaczej, chcą dostać się do nieba, ale nie bardzo chcą śpiewać w anielskich chórach pod dyrekcją archanioła Jarosława i to nie tego Jarosława od „Porozumienia”, ponieważ ten jeszcze archaniołem nie jest. Trzeba przyznać, że to politycznie sprytne posunięcie. Struktury PiS-u rzeczywiście będą miały problem, bo z chęcią schrupałyby obu i wójta, i burmistrza. I co tu teraz zrobić? Rzucić się jak głodny wilk na koalicjanta nie bardzo wypada. Więc co? Sami jesteśmy ciekawi co się będzie działo.

Weronika Przestój

 

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021