wydarzenia

Porozumienie z Chinami podpisane

Porozumienie z Chinami podpisane

Województwo Podkarpackie podpisało porozumienie z Regionem Autonomicznym Kuangsi-Czuang z Chińskiej Republiki Ludowej. To porozumienie to ważny krok we współpracy z partnerami z Chin. Rozpoczyna ono nowy okres w relacjach z Kuangsi-Czuang – mówił tuż po podpisaniu umowy marszałek Władysław Ortyl.

Podpisy pod porozumieniem złożyli marszałek Władysław Ortyl oraz Wicegubernator Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

1

CEL POROZUMIENIA

Podpisany dokument  ustanawia partnerskie relacje pomiędzy regionami. W ramach zawartej umowy partnerzy zobowiązują do wymiany praktyk i współpracy w obszarze gospodarki, handlu, nauki i techniki, kultury, edukacji, sportu, zdrowia, a także zasobów ludzkich w celu promowania wspólnego dobrobytu i rozwoju.

– Bardzo cieszymy się, że mogliśmy podpisać to partnerskie porozumienie. Tych kilka wyjazdów i spotkań zamyka wcześniejszy etap i rozpoczynamy nowe wyzwanie dla zacieśnienia dalszych relacji gospodarczych między naszymi regionami. Cieszy nas również to, że Podkarpacie wnosi znaczący wkład w rozwój współpracy z Chinami, gdyż ten kierunek chiński jest priorytetem w skali kraju – mówił marszałek Ortyl.

– Jesteśmy przekonani, że podpisanie tego porozumienia o współpracy pomiędzy Kuangsi-Czuang a Podkarpaciem jest bardzo ważną sprawą nie tylko dla urzędników, ale także dla mieszkańców obu stron. Wymieniliśmy z panem marszałkiem dużo obszarów, w których możemy współpracować, między innymi w zakresie produkcji maszyn, samochodów, motoryzacji, części dla przemysłu lotniczego. Na pewno dzięki naszej merytorycznej współpracy stworzymy więcej nowych miejsc pracy, z korzyścią dla obu regionów – mówił wicegubernator Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

W podpisanym porozumieniu oba regiony zobowiązują się do utrzymywania regularnych kontaktów, które mają ułatwić wzajemne ustalenia dotyczące wymiany praktyk i współpracy oraz innych spraw będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

2
STALOWOWOLSKI AKCENT

W spotkaniu uczestniczył prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– Liczymy na to, że w nowym Programie Operacyjnym znajdą się środki na badania i rozwój, które pozwolą firmie LiuGong inwestować w nowych pracowników i rozwijać zakład. Na przykładzie LiuGong, zachęcamy wszystkich inwestorów zagranicznych do inwestowania w Stalowej Woli – mówił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Do Rzeszowa przyjechali również przedstawiciele Liugong Dressta Machinery – firmy należącej do chińskiego koncernu Guanxi Liugong Machinery, który w 2012 roku kupił od Huty Stalowa Wola zakład produkujący maszyny budowlane i rozpoczął tam własną produkcję. Zakład zatrudnia obecnie 1400 pracowników, a jego urządzenia są sprzedawane do krajów na całym świecie. Wśród osób, które wzięły udział w podpisaniu umowy ze strony LiuGong Dressta Machinery byli: Wu Yindeng – Prezes Zarządu LiuGong Dressta Machinery, Zastępca Prezesa – Hou Yubo oraz Dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego LiuGong Dressta Machinery – Jacek Krzykwa.

Firma LiuGong uczyniła już pierwszy krok do inwestowania na Podkarpaciu, uważamy że ta firma będzie się rozwijać, a wraz z jej lepszym rozwojem znajdziemy jeszcze więcej tematów do współpracy – podkreślał wicegubernator Kuangsi-Czuang – Chen Gang.

– Jesteśmy na Podkarpaciu, a dokładniej w Stalowej Woli już od trzech lat i mamy bardzo pozytywne doświadczenia jeżeli chodzi o współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności i samorządu. Zatrudniamy wiele osób z Podkarpacia, mamy doświadczonych pracowników, ale też przyjmujemy nowe, młode osoby. Te relacje układają się bardzo dobrze – mówił prezes zarządu LiuGong – Wu Yindeng.

4
ZAKRES WSPÓŁPRACY

W podpisaniu umowy wzięli również udział m.in. Zastępca Burmistrza Miasta Nanning – Qin Weiguo, Dyrektor Generalny, Komisja ds. Przemysłu i Technologii Informacyjnej Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Shu Hua, a także dyrektorzy z Urzędu Regionu Autonomicznego Kuangsi-Czuang – Huang Zhijian oraz Huang Yan, a także przedstawiciel tamtejszej Agencji Promocji Inwestycji – Qian Jingshan.

Marszałek Władysław Ortyl odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślał także, że współpraca z partnerem z Chin będzie również obejmowała takie obszary jak rolnictwo i turystyka.
Przedstawiłem delegacji z Kuangsi-Czuang walory turystyczne Podkarpacia. Mówiłem także o lotnisku w Jasionce, które jest naszym oknem na świat. Chcemy również nawiązać współpracę z chińskim regionem w obszarze rolnictwa, wymiany towarowej z korzyścią dla podkarpackich rolników, bo jest to region o wielkim potencjale rolniczym, ale także potencjalny rynek zbytu dla naszych producentów rolnych – tłumaczył marszałek Ortyl.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Patryk Stosz kolejne dwa lata w Voster ATS Team

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021