W Stalowej Woli

Poseł odpiera zarzuty

Poseł odpiera zarzuty

Budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska nie jest zagrożona, a Huta Stalowa Wola nie jest pomijana przez rząd. Poseł Rafał Weber odniósł się do zarzutów, jakie zostały postawione przez europosłankę Elżbietę Łukacijewską oraz byłą posłankę Renatę Butryn, podczas wczorajszej konferencji zorganizowanej przez powiatowe struktury Platformy Obywatelskiej w Stalowej Woli. 

– Nie chciałbym, aby wczorajsza konferencja Platformy Obywatelskiej pozostała bez echa, padło na niej wiele absurdalnych sformułowań i określeń – mówił Rafał Weber. Odniósł się do stawianych zarzutów dotyczących sytuacji w HSW. Zaznaczył, że proces negocjacyjny, który toczył się między HSW a Inspektoratem Uzbrojenia, planowo miał być znacznie dłuższy. – To dzięki reakcji pani premier i ministrów z jej kancelarii, udało się go maksymalnie skrócić. Pod koniec marca doszło do spotkania w Kancelarii  Rady Ministrów. Tam przedstawiciele HSW, związków zawodowych, MON, ministrowie rozmawiali jak maksymalnie skrócić rozmowy negocjacyjne. Wizyta premier, pokazuje, że Stalowa Wola jest ważnym ośrodkiem przemysłowym, gospodarczym – mówił.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o zarzuty dot., innych programów, nad którymi pracuje HSW, to w przypadku niektórych są, i to bardzo mocne opóźnienia. – Ale są to opóźnienia, które my, jako obecna władza przejęliśmy po poprzednikach. Jeśli chodzi o armato-haubicę KRAB i program REGINA, w ramach którego jest realizowana, to on powinien już dawno zostać zrealizowany. Tutaj opóźnienie wynosi 5 lat. My robimy  swoje. HSW jest liderem jeżeli chodzi o projekty armato-haubicy KRAB i w tym temacie nie ma powodu, by się cokolwiek zmieniło. Władze Huty robią swoje, zostały symbolicznie przekazane klucze do dwóch egzemplarzy – zaznaczał poseł.

Rafał Weber odniósł się także do tematu budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska, poruszanego podczas konferencji zorganizowanej prze PO.
–  Chciałbym zapewnić, że realizacja budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska nie jest zagrożona. 21 kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie  zweryfikowała podmioty, który będą ubiegały się o realizację tego zadania. Z 19 firm,  które starały się o wykonanie obwodnicy, 18 przeszło pozytywną weryfikację. W ciągu najbliższy dni GDDKiA ma zaprosić te podmioty do składania ofert. Będzie kierowała się trzema kryteriami przy wyborze najkorzystniejszej oferty: ceną, terminem realizacji i okresem gwarancji. Droga będzie  realizowana w systemie projektuj i buduj – zapewniał Weber.

Poseł przypomniał również, że w 2011 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wykreśliło budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska z Programu Rozwoju Polski Wschodniej. – Wtedy rząd tłumaczył, że nie był w stanie zrealizować i rozliczyć tej inwestycji  do końca 2015 r, czyli do czasu rozliczenia perspektywy unijnej 2007 – 2013.  Za naszą obwodnicę weszła obwodnica Mielca, która została wykonana i rozliczona.  Sądzę, że posłanka z Mielca o wiele bardziej starała się o to, żeby obwodnica jej miasta była realizowana, natomiast  parlamentarzystka obozu rządowego tę rywalizację przegrała. Gdyby nie to, już jeździlibyśmy obwodnicą – stwierdził poseł.
Wspomniał również o drugim ważnym momencie, jeśli chodzi o plany co do tej inwestycji.  W 2013 r. GDDKiA pod naciskiem Ministerstwa Infrastruktury, zdecydowała o obniżeniu parametrów tej drogi. W pierwszej wersji miała to być droga o klasie drogi ekspresowej, czyli dwa pasy w jedną i dwa w drugą stronę z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami. – Jednakże zmieniono filozofię budowy tej drogi. Będzie to obwodnica, która będzie mieć po jednym pasie w jedną i w drugą stronę oraz skrzyżowania kolizyjne w formie rond. To obniży standard tej drogi, jakość podroży, bezpieczeństwo – dodaje poseł Weber.
Joanna Piechuta  

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Stalowej Woli

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021

Pierwsi strażacy z powiatu stalowowolskiego zaszczepieni

stw24.pl12 kwietnia 2021

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021