W Stalowej Woli

Poseł Rafał Weber posumował rok pracy w Sejmie

Poseł Rafał Weber posumował rok pracy w Sejmie

Program 500+, obniżenie wieku, emerytalnego, budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska, a także kontrakty dla Huty Stalowa Wola – poseł Rafał Weber podsumował rok pracy rządów Prawa i Sprawiedliwości.

– Chciałem złożyć sprawozdanie z rocznej pracy, ponieważ czuję się zobowiązany do tego przez moimi wyborcami. Chcę żeby mieli świadomość tego,  że ten czas 12 miesięcy nie był stracony, że podjęliśmy konkretne działania, które są widoczne i będą realizowane w najbliższym czasie. Szczególnie chodzi o budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska i kontraktach dla Huty.

Poseł  przypomniał kilka najważniejszych ustaw, które rząd PiS podjął w trakcie 12 miesięcy, a które były też sztandarowymi projektami, które przekonały wyborców w kampanii.
– Program 500 + funkcjonuje od kwietnia tego roku, cieszę się, że sprawnie funkcjonuje, że sprawnie go wdrażają samorządy i te pieniądze bez zbędnej zwłoki trafiają  do polskich rodzin. W budżecie na 2016 r. zabezpieczyliśmy na ten cel 17 mld zł, a na przyszły rok będzie przeznaczone  23 mld zł. Nie wycofujemy się z tego programu, uważamy, że przynosi pozytywne skutki. Dopóki będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość ten program będzie funkcjonował – zapowiedział poseł.
Kolejna sztandarowa obietnica rządu PiS, to obniżenie wieku emerytalnego.  Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie podjęli decyzję  o powrocie do dawnych kryteriów wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.  – Oczywiście po ukończeniu tego wieku będzie dobrowolność, czyli ta decyzja będzie indywidualnie należała do każdego, kto przekroczy tę granicę. Nikt nikogo nie będzie na silę na emeryturę wysyłał – wyjaśniał Weber.

Trzeci sztandarowy projekt PiS-u, to  podniesienie kwoty wolnej od podatku z ponad 3 tys. zł na ponad 8 tys. zł, który obecnie jeszcze nie został uchwalony. –  Na ostatnim posiedzeniu Sejmu zdecydowaliśmy,  że  kwota wolna od podatku w roku 2017 zostanie bez zmian, natomiast w pierwszej połowie roku 2017 Ministerstwo Finansów będzie pracowało nad systemem podatkowym, aby od 2018 roku  tę kwestię uregulować w kompleksowy sposób.  System podatkowy będzie prostszy i bardziej sprawiedliwy – zaznaczał Weber.
Poseł mówił też o mniejszych zrealizowanych zobowiązaniach rządu, ale też bardzo istotnych, to m.in. podniesienie płacy minimalnej, ustalenie minimalnej stawki godziwej w umowach cywilno- prawnych,  podniesienie najniższej emerytury, poszerzenie bezpłatnej listy leków dla seniorów,  zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.
– Tych drobnych, aczkolwiek istotnych z punktu widzenia polskiego społeczeństwa ustaw i działań podjętych przez  nasz rząd było więcej. Obecnie trwa bardzo poważna i trudna dyskusja na temat reformy oświaty związanej  z wygaszaniem gimnazjów. W mojej ocenie najważniejszą decyzją tego roku, było ogłoszenie drugiego etapu budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska.  To niewątpliwie najistotniejsza decyzja na którą czekali mieszkańcy i samorządy tych miast – zaznaczał.

Poseł nawiązał też do planów rządowych, co do Huty Stalowa Wola. Przypomniała, że w kwietniu tego roku premier Beata Szydło goszcząc w HSW ogłosiła, że zakończyły się negocjacje i zostanie podpisany kontrakt na dostawy dla polskiego wojska elementów modułu moździerza Rak. – Te negocjacje trwały stosunkowo krótko, przebiegły bardzo sprawnie. To też jest taka dobra zmiana pokazująca, że formalności i procedury nie będą blokowały takich przedsięwzięcie jak duże zadania zbrojeniowe. Wcześniej było tak, że tego typu procedury były rozciągane na miesiące. Od samego początku podkreślałem, że naszym zadaniem  jest to, aby maksymalnie skrócić czas wszelkich formalności, które są związane z podpisywaniem tego typ umów.  Drugim dowodem na to, że tak się stało jest zakończenie rozmów odnośnie modułów programu Regina – argumentował.
Weber zaznaczał także, że Stalowa Wola korzysta z wielu dofinansowań w ramach rządowych programów, to m.in.  Mieszkanie Plus, budowa Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej, a także wsparcie na różne inwestycje sportowe w mieście.

Joanna Piechuta

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Do Stalowej Woli zawitała mobilna wystawa na 60-lecie KGHM Polska Miedź S.A.

stw24.pl21 września 2021

Kowal zawinił , cygana powiesili. Wywiad z byłym trenerem Stali Stalowa Wola.

stw24.pl20 września 2021

Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

stw24.pl20 września 2021

Dzień Otwarty w Klubie “Wesoła Gromadka”

stw24.pl20 września 2021

Coraz więcej porodów rodzinnych w stalowowolskim szpitalu

stw24.pl20 września 2021

Z zielonego patio korzystają najmłodsi i dorośli

stw24.pl17 września 2021

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę przejść dla pieszych

stw24.pl17 września 2021

MSPO 2021- podsumowanie udziału HSW S.A.

stw24.pl15 września 2021

Pracodawca Przyjazny Pracownikom – KGHM ZANAM z prestiżowym certyfikatem

stw24.pl14 września 2021