W Stalowej Woli

Potrzeba wsparcia dla pacjentów onkologicznych jest bardzo duża

Potrzeba wsparcia dla pacjentów onkologicznych jest bardzo duża

Centrum Pomocy i Wsparcia Pacjentom Onkologicznym i ich rodzinom w środowisku pacjenta funkcjonuje ono od maja tego roku w Stalowej Woli. Działo ono przy Stowarzyszeniu Dobro Powraca. Największe problemy, z którym zgłaszają się tu osoby, to finanse potrzebne na, często bardzo kosztowne, leczenie oraz sposób, w jaki dowiadują się o chorobie nowotworowej.

Jak zaznacza Konrad Mężyński, szef Dobra Powraca, do punktu zgłasza się coraz więcej osób. Wynika to m. in. z tego, że wzrasta liczba osób z problemami onkologicznymi. To też jest jedną z przyczyn powstania tego centrum i widać, że jest ono bardzo potrzebne.

– Często pacjenci dowiadują się, że nie mają wyjścia, nie daje się im nadziei. Jednak osoby, które znam swoim przykładem pokazują, że z chorobą można żyć 15, 20 lat, a nawet więcej. Pacjenci nie mają świadomości tego, że to oni są najważniejsi w całym procesie leczenia. W innych miastach, gdzie powstają takie punkty cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Konrad Mężyński.

Szef Dobra Powraca zaznacza, że bardzo istotne jest holistyczne podejście do pacjenta, którego nie ma w szpitalu. Niezwykle ważna jest psychika pacjenta przy leczeniu. Ci, którzy nie poddali się chorobie łatwiej z nią walczą. I bywa tak, że postawiona diagnoza o kilku miesiącach życia jest nieaktualna. – Jeśli jest praca z chorym, to nie koncentruje się on na śmierci, ale na życiu, na jego jakości – mówi Konrad Mężyński.

Jak zaznacza, rolą centrum jest pokazanie, że można walczyć z chorobą. Nie chodzi tu o nauczanie, ale o budzenie świadomości, że można inaczej żyć. Najważniejszą osobą w tym procesie jest sam pacjent. Bez jego udziału największe autorytety i najlepsi specjaliści nie zrobią nic.

Starowolskie centrum współpracuje z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, która zrzesza blisko 40 organizacji z terenu całej Polski, Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej przy ul. Kwiatkowskiego, została też podpisana umowa z onkologami z Krosna, ma też dostęp do wielu specjalistów z całej Polski.

Takie punkty powstają też w gminach powiatu stalowowolskiego, niżańskiego, w Tarnobrzegu, a także w innych miastach. Tam, gdzie już są cieszą się dużym zainteresowaniem.
Centrum współpracuje z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, która zrzesza blisko 40 organizacji z terenu całej Polski, Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej przy ul. Kwiatkowskiego, została też podpisana umowa z onkologami z Krosna, ma dostęp do wielu specjalistów z całej Polski.

Centrum mieści się w budynku Metalowca w pokoju nr 331 przy ul. 1 Sierpnia,
Kontakt tel.:
511 438 305 w godzinach 8.00 – 16.00
oraz 503 603 676
lub mejlowo: kontakt@konradmezynski.pl.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Lubisz rysować? Lubisz malować? – zapraszamy do Akademii sztuki w MBP

stw24.pl26 października 2021

Transport do punktów szczepień

stw24.pl26 października 2021

Pamięć o tragicznie zamordowanych nie zginie

stw24.pl25 października 2021

Przedszkolaki udekorowały Galerię Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

stw24.pl25 października 2021

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021