W powiecie

Powiat będzie miał granatowo – złoty herb?

Powiat będzie miał granatowo – złoty herb?

Złote: drzewo, pół koła zębatego oraz sześc gwiazdek, wszytko na granatowym tle. Taki projekt herbu Powiatu Stalowowolskiego, spośród czterech propozycji, przyjęli radni na sesji Rady Powiatu.
Jak tłumaczył starosta Janusz Zarzeczny, zmiana herbu jest konieczna, ponieważ dotychczasowy nie był właściwie ustalonym, nie spełnia zasad wymaganych przez komisję heraldyczną. A nie jest to kwestia gustu. Jeśli herb zostanie właściwie ustalony, powiat będzie mógł wystąpić o nadanie sztandaru i odznaki lub statuetki „Zasłużony dla Powiatu”. Jeśli herb jest niewłaściwy, to powiat nie może tego zrobić.

Jak zaznacza starosta, zarząd zdecydował, po konsultacji z plastykiem, że wzorem, który symbolizuje to, co ma być przedstawione na herbie, jest projekt na granatowym tle ze złotymi elementami.
Jak wyjaśniała sekretarz Helena Krasoń powiat, zgodnie z postanowieniami ustawy o odznakach i mundurach, jednostki samorządu mogą uchwalać w drodze uchwały herby, flagi, przy czym wzory muszą być zgodne z zasadami heraldyki. Przyjęty przez samorząd wzór wymaga akceptacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, który następnie kieruje projekt w celu wydania opinii do komisji heraldycznej. Komisja ma trzy miesiące na wydanie decyzji. Jeśli i jest pozytywna, to projekt w drodze uchwały przyjmują radni.
Nie wszytki radnym podało się jednak, że rada zajmuje się sprawą herbu, radny Robert Fila stwierdził, że nie jest to najważniejsza sprawa, którą rada powinna się zajmować, gdyż są ważniejsze.
Ostatecznie radni mieli do wyboru cztery propozycje projektów herbu (na zdjęciu), przyjęli ten na granatowym tle z drzewem.
Podczas sesji Janusz Zarzeczny zdementował doniesienia medialne, jakoby herb został już wybrany. – Wkradły się pewnie nieścisłości do opinii publicznej, że herb został wybrany, że powiat ma nowy herb. A to była tylko propozycja do przedyskutowania – zaznaczał starosta. Ponadto radni apelowali o rzetelne przykazywanie informacji, by społeczeństwo wiedziało, jaki jest prawdziwy powód zmiany herbu.

SONY DSC

4 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Hospitalizacje z potwierdzonym COVID-19 tylko w szpitalach zakaźnych

stw24.pl9 czerwca 2021

Diler może zarejestrować samochód za klienta

stw24.pl9 czerwca 2021

Piknik charytatywny z okazji Dnia Dziecka

stw24.pl27 maja 2021

Laryngologia – wkrótce zyska nowoczesny sprzęt

stw24.pl26 maja 2021

Uwaga! Zakaz wstępu do lasu. Agrolotnicze zabiegi zwalczania owadów

stw24.pl21 maja 2021

Informacja dla mieszkańców ulicy Lipowej w Lipie

stw24.pl21 maja 2021

Drugi milion na leczenie Bartusia z Sandomierza.Proste sposoby aby przyśpieszyć zbiórkę

stw24.pl20 maja 2021

KGW w Pysznicy w półfinale Festiwalu Polska od Kuchni

stw24.pl19 maja 2021

Gminna Biblioteka w Pysznicy z medalem „W dowód uznania”

stw24.pl13 maja 2021