W Stalowej Woli

Powiat znowu rozda tysiące sadzonek

Powiat znowu rozda tysiące sadzonek

Czy wiesz że wyprodukowanie 1 tony papieru z surowca drzewnego wymaga ścięcia średnio aż 17 drzew? Dlatego apelujemy: chroń przyrodę i zbieraj makulaturę. A my wymienimy ci ją na sadzonki drzew i krzewów. Zapraszamy już 23 kwietnia do udziału w kolejnej edycji akcji „Drzewko za makulaturę”!

– Gdy w 2013 roku organizowaliśmy po raz pierwszy „Drzewko za makulaturę”, nawet nie podejrzewaliśmy, że nasza akcja zdobędzie tak wielką popularność. Myśleliśmy raczej, że będzie to działanie o charakterze symbolicznym, zwracające ludziom uwagę na to, jak ważny jest recykling. Tymczasem akcja zyskała masowy charakter – co roku w kolejce po sadzonki ustawiają się tłumy, a my zbieramy dziesiątki ton makulatury. Cieszę się, bo dzięki temu w naszym powiecie jest czyściej i bardziej zielono – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

DSC_0157

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest jak zwykle Powiat Stalowowolski. W tym roku odbędzie się już jej IV edycja. Wzorem lat ubiegłych, przedsięwzięcie realizujemy w sobotę, tak aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej chętnych. Dodatkowo jest to dzień, w którym do Stalowej Woli przyjeżdża na zakupy wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, a nasze działanie jest skierowane również do nich. Po sadzonki zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego. – Regulamin się nie zmienił – każde 5 kilogramów makulatury będzie można wymienić na jedną sadzonkę. Wzorem ubiegłego roku, jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 drzewek lub krzewów. W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać pomiędzy 2 gatunkami tui, jodłą Veitcha, a także kilkoma gatunkami rodzimymi, takimi jak: jarząb, głóg, dzika róża, dąb, buk, modrzew, świerk, sosna oraz lipa. Przygotowaliśmy w sumie ponad 7 tysięcy sadzonek – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się o godzinie 9.00, a wymiana makulatury na sadzonki, będzie trwała aż do ich wyczerpania. Uwaga: nie będziemy przyjmować makulatury przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Tak, jak w roku ubiegłym, odbiorem i ważeniem odpadów z papieru zajmą się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, który jest partnerem akcji. – Makulaturę będziemy zbierać w dwóch miejscach, tzn. na terenie Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli, a także na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W obu tych punktach będzie można ją zostawić i odebrać specjalne kupony, które tego samego dnia będą wymieniane na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego – mówi Grzegorz Janiec.

DSC_0195

Ze względów organizacyjnych zachęcamy, aby osoby zamierzające dowieźć makulaturę samochodami, udawały się na teren Zakładu Mechaniczno–Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP, gdzie jest duży plac manewrowy, natomiast te osoby które będą miały mniejsze ilości papieru, zapraszamy do Rupieciarni. Mamy nadzieję, że dwa punkty odbioru makulatury rozładują ewentualne kolejki oraz usprawnią jej odbiór.

Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie organizowane przez Powiat Stalowowolski przy współpracy z Miejskim Zakładem Komunalnym, znakomicie wpisuje się w obchodzony 22 kwietnia na całym globie Dzień Ziemi. Co również istotne, powiatową akcję ekologiczną „Drzewko za makulaturę” kolejny raz wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

źródło: Powiat Stalowowolski

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli ma nowego szefa

stw24.pl20 kwietnia 2021

Oszustwa na spis powszechny- Nie daj się oszukać !

stw24.pl20 kwietnia 2021

“Motyle” coraz wyżej w punktacji drużynowej

stw24.pl20 kwietnia 2021

11 czerwonych serc stanie w Powiecie Stalowowolskim

stw24.pl19 kwietnia 2021

Ochronne szczepienia lisów wolno żyjących

stw24.pl19 kwietnia 2021

Budynki OSP czeka rozbudowa

stw24.pl15 kwietnia 2021

Zderzenie busa z pociągiem towarowym, zginęli dwaj mężczyźni

stw24.pl14 kwietnia 2021

Zmiana organizacji ruchu na DK19 Zdziary-Zarzecze

stw24.pl13 kwietnia 2021

Jaromir Wieprzęć nie jest już trenem Stali !

stw24.pl12 kwietnia 2021