W Stalowej Woli

Powietrze i hałas w mieście pod kontrolą

Powietrze i hałas w mieście pod kontrolą

Co dokładnie jest w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy Stalowej Woli, a także na ile decybeli hałasu są codziennie narażeni. To być może będzie wiadomo jeszcze w tym roku. Bowiem została już wyłoniona firma, która dostarczy urządzenia do monitoringu.

– Po drugiej próbie udało się rozstrzygnąć przetarg na zakup i dostawę instalacji automatycznej stacji monitorowania zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Został wyłoniony wykonawca. Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem, dlatego są pewne opóźnienia. Mam nadzieję, że do końca roku zostanie zrealizowane to zadanie, że stacja monitorująca poziom zanieczyszczenia powietrza oraz poziom hałasu będzie działała 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, pod nadzorem Laboratorium Międzyuczelnianego – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Do przetargu na dostawę i instalację automatycznej stacji złożonej z systemu rejestracji poziomu hałasu, systemu rejestracji parametrów jakości powietrza, modułu pogodowego i pobornika pyłów zgłosiła się tylko jedna firma z Krakowa i ta też została wybrana. Cena jaką zaproponowała to blisko 179 tys. zł oraz 24 miesięczną gwarancję, a miasto na ten cel przeznaczyło 180 tys. zł. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że roczny koszt utrzymania stacji wyniesie ok. 7 tys. zł.

Stacja badania powietrza zostanie zainstalowana na budynku Inżynierii Materiałowej KUL lub budynku Inkubatora Technologicznego. Natomiast jeśli chodzi o urządzenia do badania hałasu, to miejsce ich usytuowania ma wyznaczyć Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na podstawie przeprowadzanych badań. Ponadto stacje te będą miały dodatkowy osprzęt do mobilnych badań. Oczywiście wszystkie urządzenia będą certyfikowane.

Stację będzie obsługiwać Laboratorium Międzyuczelniane, które będzie świadczyć tę usługę bezpłatnie dla miasta.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policja poszukuje wszystkich świadków tragicznego wypadku w Jamnicy

stw24.pl3 sierpnia 2021

Narodowe czytanie w MBP – zgłoszenia do 16 sierpnia

stw24.pl3 sierpnia 2021

Symbolicznym rajdem pamięci uczcili Powstańców Warszawskich

stw24.pl3 sierpnia 2021

Starosta przedstawił kadrze nową p.o. dyrektora szpitala

stw24.pl2 sierpnia 2021

Z Lubina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

stw24.pl2 sierpnia 2021

Komendant straży pożarnej Robert Lebioda przeszedł na emeryturę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Dzięki uczciwemu znalazcy, młody mieszkaniec odzyskał swoją zgubę

stw24.pl2 sierpnia 2021

Letnia scena w Muzeum

stw24.pl2 sierpnia 2021

Ostre strzelanie na poligonie

stw24.pl30 lipca 2021