W Stalowej Woli

Powietrze i hałas w mieście pod kontrolą

Powietrze i hałas w mieście pod kontrolą

Co dokładnie jest w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy Stalowej Woli, a także na ile decybeli hałasu są codziennie narażeni. To być może będzie wiadomo jeszcze w tym roku. Bowiem została już wyłoniona firma, która dostarczy urządzenia do monitoringu.

– Po drugiej próbie udało się rozstrzygnąć przetarg na zakup i dostawę instalacji automatycznej stacji monitorowania zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Został wyłoniony wykonawca. Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem, dlatego są pewne opóźnienia. Mam nadzieję, że do końca roku zostanie zrealizowane to zadanie, że stacja monitorująca poziom zanieczyszczenia powietrza oraz poziom hałasu będzie działała 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, pod nadzorem Laboratorium Międzyuczelnianego – mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

Do przetargu na dostawę i instalację automatycznej stacji złożonej z systemu rejestracji poziomu hałasu, systemu rejestracji parametrów jakości powietrza, modułu pogodowego i pobornika pyłów zgłosiła się tylko jedna firma z Krakowa i ta też została wybrana. Cena jaką zaproponowała to blisko 179 tys. zł oraz 24 miesięczną gwarancję, a miasto na ten cel przeznaczyło 180 tys. zł. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że roczny koszt utrzymania stacji wyniesie ok. 7 tys. zł.

Stacja badania powietrza zostanie zainstalowana na budynku Inżynierii Materiałowej KUL lub budynku Inkubatora Technologicznego. Natomiast jeśli chodzi o urządzenia do badania hałasu, to miejsce ich usytuowania ma wyznaczyć Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, na podstawie przeprowadzanych badań. Ponadto stacje te będą miały dodatkowy osprzęt do mobilnych badań. Oczywiście wszystkie urządzenia będą certyfikowane.

Stację będzie obsługiwać Laboratorium Międzyuczelniane, które będzie świadczyć tę usługę bezpłatnie dla miasta.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Policjanci zlikwidowali plantację marihuany

stw24.pl12 kwietnia 2021

Ogłoszenie Prezydenta Miasta Stalowej Woli

stw24.pl12 kwietnia 2021

Rozwadowski Trag Staroci

stw24.pl12 kwietnia 2021

Konkurs „Tytus w Stalowej Woli”

stw24.pl8 kwietnia 2021

Wizyta w urzędzie skarbowym tylko po wcześniejszej rezerwacji

stw24.pl30 marca 2021

Dworzec PKP w Rozwadowie odzyska dawny blask

stw24.pl30 marca 2021

Diecezja podaje zalecenia na Wielki Tydzień

stw24.pl26 marca 2021

Uwaga! W weekend przestawiamy zegarki

stw24.pl26 marca 2021

Dzień Bezpiecznego Internetu w CEZ

stw24.pl26 marca 2021