W Stalowej Woli

Powrót komuny w szkołach?

Powrót komuny w szkołach?

Trwa referendum nauczycieli w sprawie przystąpienia do strajku. W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 11 w Stalowej Woli dyrektor Joanna Niwierska zafundowała istny powrót do czasów PRL-u.

Referendum rozpoczęło się wczoraj. Urna została umieszczona w pokoju nauczycielskim. Nad listą osób, które brały udział w głosowaniu, czuwało dwóch nauczycieli ze szkoły – przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego. Każdy nauczyciel, który chciał wziąć udział w referendum, musiał się wpisać na listę. Jak udało nam się dowiedzieć, lista została skserowana przez dyrektorkę, co jest nielegalne, gdyż lista ta jest własnością ZNP, a nie szkoły.

Ponadto, dyrektor Niwierska przerwy lekcyjne spędziła nie w swoim gabinecie, jak to ma w zwyczaju, a właśnie w pokoju nauczycielskim, przy urnie, bacznie obserwując wszystkich, którzy chcieliby zagłosować. Nauczyciele czuli się zastraszeni, bali się głosować. Na korytarzu dyrektorka zagadywała ich i pytała, czy już głosowali. Gdy zaprzeczali, mówiła, żeby tego nie robili, bo szkoła będzie miała problemy. Niektórych miała straszyć zwolnieniami dyscyplinarnymi z pracy.

W dniu dzisiejszym urna została przeniesiona do jednej z klas. Zapewne po to, by nauczyciele mogli w spokoju zagłosować. Ostatecznie znalazła się w kantorku wuefisty. Referendum przedłużono do jutra. Na chwilę obecną zagłosowało 40 osób na 91 uprawnionych, co oznacza, że nie ma jeszcze wymaganej liczby 46 (ponad 50%).

Zasady organizacji strajków określa ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Organizacja związkowa przeprowadza referendum wśród pracowników i jeżeli zdecydują oni, że należy podjąć strajk, powiadamiają o tym dyrektora, który musi zorganizować pracę uczniom i nauczycielom niebiorącym udziału w proteście. Zatem nic dziwnego, że dyrektorce zależy na unieważnieniu referendum. Może to też wynikać z jej ideowych zapędów. Dla zapominalskich – to właśnie Joanna Niwierska rozsławiła na pół Polski swoją osobę umieszczając publicznie na Facebooku post wychwalający ONR.

Takie działania dyrektorki, wywieranie presji na nauczycielach z powodu ich udziału w strajku stanowi naruszenie prawa i skutkuje odpowiedzialnością karną. Wszystkim nauczycielom przypominamy ponadto, że:

– prawo do strajku jest jedną z podstawowych wolności zagwarantowanych nam przez konstytucję

– strajkujący pracownicy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności cywilnej z powodu udziału w strajku

– udział nauczycieli w legalnym strajku nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

Praca nauczyciela nie jest łatwym zadaniem, gdyż wiąże się z nią ogromna odpowiedzialność za ukształtowanie młodego człowieka. Nie kończy się ona wraz z wyjściem z miejsca pracy. Popołudniami nauczyciele sprawdzają zeszyty, sprawdziany, przygotowują materiały, by pracować na 45 minutowych maratonach pełną parą. Dlatego w wielu krajach jest to zawód prestiżowy, szanowany, a co za tym idzie dobrze opłacany. U nas jest inaczej. Coraz mniej młodych ludzi zostaje nauczycielami, bo nie widz dla siebie żadnych perspektyw. Ci, którzy zostali są demotywowani niskim wynagrodzeniem, a wszystko dlatego, że nie są grupa docelową dla obecnych władz. Tymczasem to właśnie ci ludzie budzą w naszych dzieciach chęć do nauki, odkrywania świata, talentów, kreatywności. To oni budują atmosferę w szkole. Wspierajmy ich w tych działaniach.

Amelia Chodorek

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Nauczyciele i uczniowie z Ekonomika w Maladze

stw24.pl22 października 2021

Konkurs na „Wolontariusza Roku 2021”

stw24.pl22 października 2021

Wystawa Giełdy Papierów Wartościowych odwołana

stw24.pl22 października 2021

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

stw24.pl21 października 2021

W Stalowej Woli stanie jubileuszowa wystawa Giełdy Papierów Wartościowych

stw24.pl21 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

stw24.pl21 października 2021

Paweł Wakuła i jego atrakcyjne sposoby na książkę historyczną dla dzieci

stw24.pl20 października 2021

Młodzi poeci nagrodzeni w MBP

stw24.pl19 października 2021
dom samotnej matki

Konkurs na dyrektora SOWiIK-u

stw24.pl19 października 2021