W Stalowej Woli

Powstaje pierwsze na Podkarpaciu wyniesione lądowisko

Powstaje pierwsze na Podkarpaciu wyniesione lądowisko

– Za kilka miesięcy będzie tu lądowisko – mówił Edward Surmacz dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli stojąc na dachu tego obiektu. Ta inwestycja, o którą zabiegały władze tej placówki, władze powiatu stalowowolskiego i parlamentarzyści już niedługo zostanie zrealizowana.

Na początku maja została podpisana umowa na przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, budowa wyniesionego lądowiska jest drugą częścią tego dużego zadania.

– Dziś przekazujemy plac budowy, a od jutra wchodzi tu firma i rozpocznie prace. Lądowisko ma zostać oddane do użytku do końca roku – mówił starosta Janusz Zarzeczny.

Zaznaczał, że ta inwestycja jest bardzo istotna, mimo, że nie bierze bezpośredniego udziału w leczeniu pacjentów, to pośrednio jest bardzo ważna. Od niej zależy chociażby przyszłość SOR-u. Dlatego, jak wyjaśniał starosta, powiat zdecydował się ją wykonać, mimo że jest kosztowana. – Ta inwestycja nie doszłaby do skutku, gdyby nie było wsparcia naszego parlamentarzysty pana Rafała Webera, który pomagał nam załatwiać formalności. Dziękuję za to – mówił starosta.

– Tu na razie jest „dachowisko”, a pod koniec roku będzie lądowisko. Cieszę się bardzo, że ta inwestycja, o której w Stalowej Woli mówiono już w kadencji 2006 – 2010 zmaterializuje się w tym roku. Na Podkarpaciu będzie tylko cztery lądowiska na szpitalach, w Mielcu, Rzeszowie, Sanoku i Stalowej Woli. Dlatego to lądowisko podniesie prestiż stalowowolskiego szpitala, ale też będzie szybkim elementem komunikacyjnym w sytuacjach zagrażających życiu. Bardzo się cieszę, że ta inwestycja powstanie, faktycznie konkurencja, jeśli chodzi o dofinansowanie dla szpitali na modernizację SOR-ów wraz z budową lądowisk była bardzo duża – mówił poseł Rafał Weber.

Jak podkreślała, Magdalena Partyka-Zając, po lekarze kierującego SOR-em, bardzo się cieszy z tej inwestycji, gdyż oddział ten będzie SOR-em z prawdziwego zdarzenia.

– Będziemy mogli funkcjonować tak jak SOR-y w większych miastach, będziemy mieć stały dostęp do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie będziemy się już martwić o kłopoty z dojazdem. Z tego skorzystają na pewno pacjenci, gdyż pomoc będzie szybka, szpital jest wielospecjalistyczny jest wiele oddziałów, które są w stanie udzielić szybkiej pomocy – mówiła.

Nie będzie to łatwa inwestycja, gdyż dach musi być całkowicie zmodernizowany. Lądowisko będzie wyniesione 4 metry ponad dach. Na metalowych słupach będzie umieszczona platforma. Główna powierzchnia będzie o wymiarach 25*25 m, a pole startowe 15*15 m. Obiekt ten będzie oświetlony, będą latarnie naprowadzające. Będą mogły tu lądować śmigłowce do 3,5 tony. Z klatki schodowej będzie można wejść bezpośrednio na płytę lądowiska. Pacjentów bezpośrednio z lądowiska będzie można zabrać do szpitala przy pomocy windy.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że budowa naziemnego lądowiska, które też było brane pod uwagę, ze względu na warunki terenu wokół szpitala nie była możliwa.

Całkowity koszt budowy lądowiska to dokładnie 5,95 mln zł, z czego 3,4 mln zł to dofinansowanie ze Skarbu Państwa, a 2,55 mln zł, to środki własne powiatu.

Joanna Piechuta

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Stalowej Woli

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021