W Stalowej Woli

Powstanie reportaż o budowniczym konkatedry i kapelanie Solidarności

Powstanie reportaż o budowniczym konkatedry i kapelanie Solidarności

Wspomnienie tych, którzy w czasach totalitaryzmu walczyli o wolną Polskę oraz tych, którzy mają szczególne znaczenie dla miasta przygotowuje Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.

Placówka ta zwróciła się z prośbą do miasta o dofinansowanie tej inicjatywy w ramach realizacji zadania publicznego. Otrzymała wsparcie w wysokości 3,4 tys. zł, zaś całość ma kosztować 9 tys. zł.

Jak czytamy we wniosku przedstawionym przez dyrektora muzeum ks. Stanisława Gurbę, pomysł opracowania historii w formie krótkometrażowych filmów dokumentacyjno-reporterskich zrodził się w związku z obecnie prezentowaną wystawą pt. „A jutro jest nieznane… Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89″.

Dużym zainteresowaniem cieszą się nagrania wideo udostępniane w sali kinowej oraz na ekranie dotykowym, a szczególnie reportaż przygotowany przez młodzież licealną pt. „Solidarność – nie żałuję”.

Placówka planuje nagranie i montaż w sumie dwudziestu pięciominutowych wspomnień o bohaterach ze Stalowej Woli, którzy w czasach totalitaryzmu walczyli o wolną Polskę oraz zachowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. W planach jest również reportaż o dwóch księżach mających szczególne znaczenie dla miasta.

Chodzi o ks. Józefa Skoczyńskiego, budowniczego dzisiejszej Bazyliki Konkatedralnej. W tym roku, 20 listopada przypada 50. rocznica jego śmierci. W planach jest także reportaż o Edwardzie Frankowskim, kapelanie Solidarności, biskupie pomocniczym Diecezji Sandomierskiej. 15 sierpnia będzie on obchodził 80. urodziny.

Zebrane wspomnienia zostaną udostępnione w muzeum na ekranie dotykowym, zaś reportaże w sali kinowej, także będę przedstawione podczas spotkań zorganizowanych w ramach wspomnianych jubileuszy. Najciekawsze filmy będą opublikowane na stronie internetowej muzeum.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Stalowej Woli

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

stw24.pl2 listopada 2021

Podsumowanie Inicjatywy „Kobiety z Fabrycznego contra COVID-19”

stw24.pl29 października 2021

Bezpłatna komunikacja miejska dowiezie na cmentarze

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Gmina Zaleszany – Zamień krwinki na ozdoby z choinki !

stw24.pl29 października 2021

Ekslibris w świecie gwiazd, planet i robotów – znamy laureatów konkursu w MBP!

stw24.pl29 października 2021

Konkurs na Tydzień Bibliotek 2021 rozstrzygnięty – I miejsce dla MBP!

stw24.pl29 października 2021

Wmurowali kamień węgielny w mury powstającego żłobko-przedszkola

stw24.pl28 października 2021

Program Fabryka w Stalowej Woli z pozwoleniem na budowę

stw24.pl27 października 2021